• Aralık 30, 2022

GF Hakan Plastik’in 2023 yılı hedefi ihracat pazarlarını artırmak ve katma değerli projelerde büyümek

GF Hakan Plastik’in 2023 yılı hedefi ihracat pazarlarını artırmak ve katma değerli projelerde büyümek

GF Hakan Plastik, iki yıllık pandemi sürecinin ardından sektör basını ile bir araya geldi. 2022 yılı değerlendirmesi ve 2023 yılına yönelik hedeflerinin aktarıldığı toplantının ardından düzenlenen kokteyl ile “Yeni Yıla Merhaba” denildi.

GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler’in ev sahipliğinde gerçekleşen davette Pazarlama Grup Müdürü Elif Balaban, IK Direktörü Bengü Tuna, Sürdürülebilirlik ve Kalite Grup Müdürü Baran Bilgili de bulundu.

Konuşmasına 2022 yılının genel bir değerlendirmesi ile başlayan Batuhan Besler,  hem sektör hem de firma özelinde açıklamalarda bulundu.

Son 10 yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün, 2018 yılından beri çeyrek bazında düşüşünü sürdürdüğünü; bu düşüşün etkilerinin 2022 yılında pandemi, genel tedarik sıkıntıları, ham madde dalgalanmaları ve sadece Türkiye‘de değil dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlıklar gibi nedenlerle daha da yoğun hissedildiğini söyledi. Yatırımlardan yeni projelere kadar tüm süreçleri öngörülemez kılan bu şartların tüm sanayicilere sancılı günler yaşattığına değindi.

2022 yılı yönetmesi zor bir yıl oldu

GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler

Yaşanan tüm dalgalanmalar nedeniyle daha proaktif, daha fazla detay düşünerek ilerlemek zorunda kalındığını belirten Besler, “2022 yılını, yönetmesi zor bir yıl olmasına rağmen, pazara olan yakınlığımız ve müşterilerimize özel çözümlerimiz sayesinde güzel geçirdik. 2022 yılında kendimizi daha da geliştirip farklılaştıracak projelere imza attık. Her alanda iyileşme ve gelişme artık iş modelimizin rutini haline geldi“ dedi.

GF ve GF Hakan Plastik’in gündeminin en önemli maddelerinden birinin sürdürülebilirlik konusu olduğunu belirten Besler, sürdürülebilirliği 3 ana başlıkta topladıklarını ve bu doğrultuda çalışmalarını şekillendiklerini kaydetti:

 “2022 yılında çalışmalarımızı üç başlık altında topladık. Ürün portföyü, İklim ve Kaynaklar, İnsan ve Refah.

 Ürün Portföyü konusunda; GF Hakan Plastik’in oldukça zengin bir ürün gamı bulunuyor. GF kanalından da ürün çeşitliliğimizi güçlendiriyoruz. Bu ürünlerimizin geliştirilmesi yönünde çalışmalarımızı yürüttük. Üstyapı, altyapı ve endüstriyel alandaki ürün ve hizmet faaliyelerimizdeki iyileştirme çalışmalarıyla müşteri şikayetlerinde %75 oranında bir azalma sağladık.

ÜR-GE ekibimiz tarafından geliştirilen Aquayststem PP-RCT boru sistemimiz ve Silenta Extreme boru sistemimiz doğaya dost, karbon ayak izi düşük inovatif ürünlerimiz. Her iki ürün grubumuz da EPD belgeleri ile takip edilebilir değerlere sahipler. 2022 yılında bu ürünlerimizin aldığı ödüller bizi motive eden gelişmeler oldu. Silenta Extreme ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri”nde Yapıda Yenilikçi Ürün Yapı Kataloğu Özel Ödülü’nü aldı. Yine yıl içerisinde katıldığımız Aquatherm Tashkent 2022 Fuarı’nda “ Best Innovative HVAC Technologies Ödülü“ne layık görüldü.

2022 yılı içerisinde “Lead Free” projemiz üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldı. Tüm süreçlerini tamamladığımız bu projemizle 2023 yılında PVC ürün gamımızın tümünü doğaya duyarlı olarak piyasaya sunuyor olacağız.

İklim ve Kaynaklar başlığımız altında yine başarılı çalışmalar yürüttük.

Özellikle üretimde enerji verimliliği konusuna kaynak ayırarak fark yaratmaya başladık. Üretimde yaklaşık bir buçuk yıldır kullandığımız Yeşil Enerji ile karbon salınım değerlerimizde düşüş elde ettik. 2021 yılında Yeşil Enerji Kullanımı ile Kapsam 2 CO2e emisyonlarımızda %45 azalma elde etmiştik. 2022 yılında da Çerkezköy tesisimizde kullanılan %100 Yeşil Enerji ile emisyonlarımızın giderilmesini sağlandık.

2022 yılında enerji verimliliği yönünde çalışmalarımız farklı alanlarda sürdürülen yatırımlarla da minimize edilmeye çalışıldı. Örneğin Enerji Gemba çalışmalarımız. Yalın Üretim uygulamalarımızın temellerinden biri olan Enerji Gemba yürüyüşlerimiz “Git ve yerinde tespit et” tarzında bir yaklaşıma sahiptir. Tesislerimizde bunu her birimde düzenli aralıklarla uyguluyoruz. Endüstriyel tesislerde kritik enerji tüketim noktalarından birisi kompresörler ile basınçlı hava üretimidir. Normalde kaçaklar, hatların çalışmadığı günlerde tesiste dinleme yöntemiyle tespit edilir.  Biz temin ettiğimiz Sonik Endüstriyel Görüntüleme cihazı ile herhangi bir zamanda bölümlerdeki hava kaçaklarını tespit edip, kayıpların önüne geçtik. Bu çalışmamızla da yaklaşık 60k CHF’lık enerji tasarrufu sağlamış olduk.

Enerji verimliliği konusunda üretim hattında LED lamba kullanımı ile %60 tasarruf sağladık. Yine soğutulması gereken su miktarında %35 azaltmaya giderek enerji tasarrufu elde ettik.

Otomasyonda enjeksiyon makinalarında robot yatırımlarımız oldu ve halihazırda bu yatırımlarımıza devam ediyoruz. Robot projemizle çevrim süresinde iyileşme sağlıyor; aynı zamanda İSG risklerini de elimine ediyoruz.

Şanlıurfa tesisimize cam elyaf hattı yatırımı yaptık. ÜR-GE çalışmalarımız doğrultusunda hızlı prototip yapma ve fikirleri fiziki olarak gözlemlemeye olanak sağlayan 3D Printer yatırımımız gibi farklı yatırımlarla zaman, maliyet,  verimlilik, güvenlik, esneklik gibi konularda avantajlar yakaladık.

İnsan ve Refah yine ana başlıklarımızdan birini oluşturuyor. Fabrikalarımızdaki iş kazalarımızda yaşanan %85 oranında azalma; insana verdiğimiz değer ve ISG çalışmalarımızın en öncelikli ve çok hassas konular olmasının bir göstergesi diyebiliriz.

Yalın Üretim felsefesini birçok alanda uyguluyoruz. Yalın Üretim departmanımızın yanı sıra ”BOB Ambasador” adını verdiğimiz gönüllü ekibimiz, tüm süreçlerdeki yalın faaliyetlerin yürütülmesine  katkı sağlıyor.

GF’in 2025 Stratejisi’nde en az %15 kadın yönetici hedefimiz bulunuyor. GF Hakan Plastik olarak 2022 yılında biz bu hedefi %30 olarak tamamladık. Yine insan sağlığı ve motivasyon için 2022 yılında ”Ergoffice” projemiz devreye girdi. Tüm ofis çalışanları haftanın 3 günü 15 dakika uzman eşliğinde ofis egzersizi yapıyor. Hatta bu uygulamamız diğer GF ofisleri için de bir örnek uygulama oldu.”

2025 stratejimize uygun ilerleyişimiz devam edecek

 2023’ü yenilenme ve sektörde ayrışacak işler ile var olma yılı olarak gördüklerini belirten GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, 2023 yılının daha da zor geçeceğini öngörerek, yeni pazarlar ve mevcut pazarlardaki ürün yelpazesini geliştirerek büyümeyi hedeflediklerini ifade etti:

“2023 yılındaki farkımız, müşteri taleplerine özel inovasyonlar ve sistemler olacak. Daha fazla seyahat ederek ihtiyacı anlama noktasında proaktif davranacağız. Enerji krizi Avrupalı üreticilerin daha önce girmek için emek vermedikleri 3. Dünya ülkelerine atak yapmalarını, yeni pazarlar arayışına girmelerini sağlayacaktır. Biz Avrupa kalitesinde ürün üretip daha iyi servis vererek pazarlardaki payımızı artıracağız. Her ne kadar enerji krizi tüm dünya için olumsuz etkiler yaratsa da gücümüz sayesinde en az etkilenecek firma olarak, ihtiyacı karşılamaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bu krizi ülke olarak fırsata çevirebileceğimiz durumlar da olacaktır.

2023 yılındaki ihracat hedefimiz yüksek. Hali hazırda bir GF şirketi olmanın verdiği güven ve farklılığımız ile mevcut pazarları geliştirmek, yeni pazarlara da açılma hedefinde olacağız. İhracat pazarında ürün porföyümüzü, ürün satışından  sistem satışına evrilecek şekilde geliştirmeyi planlıyoruz. İç piyasa müşterilerimiz için de yine ayrışacak sistem uygulamaları ve hizmetleri 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren görmeye başlayacağız.

2023 yılını proje pazarındaki mevcut lider konumunu koruyarak; perakende pazarında ise raf payını artıracak bir yıl olarak öngörüyoruz.”

GF Hakan Plastik’in, stratejisini en öncelikli ana başlıklar ile revize ettiğine değinen Besler,

Katma değerli projelerle büyümek, müşteri yakınlığını artırmak ve insan kaynağını geliştirmek ana başlıklarından oluşan stratejilerine uygun adımlar atacakları bir yıl hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Çerkezköy ve Şanlıurfa farikalarının üretim kapasitesinin GF tesisleri arasında ilk 5 içerisinde yer aldığını belirten Besler, 2023 yılında tesislerde kapasiteyi ihtiyaca göre farklılaştırmanın yanında; enerji ve ürün inovasyonuna uygun yatırım planlarının olduğunu söyledi.

Besler, planlanan diğer çalışmalarla ilgili kısa bilgiler aktardı:

“2022 yılında tamamladığımız “Lead Free” projemizle tüm PVC ürünlerimizi 2023 yılında Ocak ayından itibaren kurşunsuz üretim yaparak satışa sunacağız. GF Hakan Plastik, Türkiye’de sektöründe her zaman inovatif bir marka olmuştur. Ayrıca biz bireysel olduğu kadar şirketlerin de dünyayı korumak için sorumlulukları olduğu bilinciyle üretimimizden insan kaynağımıza kadar daha yaşanır bir dünya için kendimizi değiştirmeye çalışıyoruz. Bu yaklaşımla kurşunsuz PVC ürünlerimizin ardından Bio ürün projemiz de 2023 için gündemimize aldığımız, önem verdiğimiz bir projemiz olacak.

Üretiminde yatırımlarımız robotik sistemler, dijitalleşme ve kalite standardını yükseltecek projelere yönelik olacak.

2023 yılı için fabrikalarımızda tüm enerjimizi Yeşil Enerji‘den sağlayarak karbon ayak izimizi daha da düşürmeyi planlıyoruz.  Ayrıca TS EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi’ni kurmak için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

2023 yılında hem ürünlerimiz, hem verdiğimiz hizmet, hem de çalışan insan kalitemiz ile fark yaratmak istiyoruz. En iyiler ile her alanda olmak hedefindeyiz.”

Bünyelerinde oluşturdukları farkındalık eğitimleri sayesinde, birçok konuda çalışanlarını geliştirdiklerini ifade eden Besler, global bir şirket olmaları nedeni ile çalışanlara farklı seviyelerde İngilizce dil eğitimi başta olmak üzere, Yönetici Geliştirme Programı gibi insan kaynağının teknik  kalitesini artırıcı uzun soluklu  eğitimleri de devreye aldıklarını; strateji doğrultusunda eğitim ve gelişime ayrılan kaynağın da artarak devam edeceğini iletti.

Açıklamaların ardından düzenlenen Yeni Yıla Merhaba kokteyli ile GF Hakan Plastik yetkilileri, ülkemiz ve dünya genelinde sağlıklı, huzurlu, dengeli ve istikrarlı bir yıl dileğinde bulundular.

Diğer Haberler

GF, TIME’ın Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri arasında

GF, TIME’ın Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri arasında

Georg Fischer (GF), TIME dergisinin 2024 Yılının Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri arasında yerini aldı.   Geçtiğimiz…
GF Hakan Plastik: “Kuraklık, çölleşme ile mücadele, ekosistemin korunması ve herkes için erişilebilir su yönetiminin sağlanması bir zorunluluk.”

GF Hakan Plastik: “Kuraklık, çölleşme ile mücadele, ekosistemin korunması ve herkes için erişilebilir su yönetiminin sağlanması…

GF Hakan Plastik yetkilileri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel yaptıkları açıklamada iklim değişikliği ve etkileri…
GF, dördüncü kez Financial Times Avrupa’nın İklim Liderleri listesinde

GF, dördüncü kez Financial Times Avrupa’nın İklim Liderleri listesinde

Georg Fischer (GF), üst üste dört yıldır dünyanın önde gelen gazetelerinden Financial Times’ın Avrupa’nın İklim Liderleri…