• Eylül 26, 2022

Yangında; Yapıyı, İnsanı ve Çevreyi Koruyan Çözüm :“Masdaf Yangın Pompası”

Yangında; Yapıyı, İnsanı ve Çevreyi Koruyan Çözüm :“Masdaf Yangın Pompası”

Ülkemizde ve dünyada çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yangınlar; endüstriyel tesislerden işletmelere, konutlardan hastanelere, okullardan alışveriş merkezlerine kadar tüm yaşam alanlarını tehdit ediyor. Yangın felaketine erken müdahale edilmesi hem can ve mal güvenliğini hem de ekolojik dengeyi koruyor.

“Yangından Korunma Haftası” kapsamında açıklamada bulunan Masdaf Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, Masdaf’ın Amerikan Yangından Korunma Kurumu NFPA’nın (National Protection Association) standartlarına uygun olarak geliştirdiği “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları” ile binalarda ve endüstri tesislerindeki yangınlarla mücadelede etkili çözümler sunduklarını ifade etti. Cem Hanedanoğlu, Masdaf yangın pompaları ile yangından kaynaklanan can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Ülkemizde her yıl 25 Eylül – 1 Ekim aralığında kutlanan “Yangından Korunma Haftası”, yangının hayatımız için ne kadar büyük bir risk oluşturduğunu hatırlamamız için önem bir zaman. Çünkü başta endüstriyel tesisler olmak üzere konutlardan hastanelere, okullardan alışveriş merkezlerine kadar tüm yaşam alanlarında her an yangın tehlikesiyle karşı karşıya yaşıyoruz.

2021 yılında endüstride 358 yangın gerçekleşti

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin tespitlerine göre 2021 yılında, Türkiye’de yalnızca endüstride 358 yangın gerçekleşti. Bu endüstriyel yangın ve patlamalarda en az 8 işçi hayatını kaybetti, 103 işçi ise yaralandı.

48 yıldır Türkiye’de pompa sektörüne öncülük eden Masdaf, Yangından Korunma Haftası dolayısıyla yangınla mücadelede etkili çözümler sunan “yangın pompa”larının önemine dikkat çekti.

Yangına zamanında müdahale imkanı sunuyor

“Endüstriyel tesislerde, konutlarda ve işletmelerde meydana gelebilecek yangınlara, itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları müdahale edilmesi gerekiyor” diyen Masdaf Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, böylece hem yapıların korunabileceğini hem de binada yaşayan insanların güvenli bir şekilde olay yerinden tahliye edilebileceğini ifade etti. Cem Hanedanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Yangınlar, uzman kişilerce ve teknolojik yangın söndürme tedbirleri ile önlenebilir ve yangının; yapıya, insana ve çevreye olan etkileri azaltılabilir. Masdaf olarak Amerikan   Yangından Korunma Kurumu NFPA’nın (National Protection Association) standartlarına uygun olarak geliştirdiğimiz “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları” ile binalarda ve endüstri tesislerindeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasını sağlayarak, yangınla mücadelede etkili sistem çözümü sunuyoruz.  Böylece itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmadan önce yangın pompaları ile yangına müdahale edilmesini sağlayarak hem yapıların güvenliğini hem de binada yaşayan insanların güvenli bir şekilde olay yerinden tahliye edilmesini sağlıyoruz. 

Dünyanın en yüksek kalite standardı olan FM (Factory Mutual) ve uluslararası bağımsız bir mühendislik ve güvenlik şirketi olan UL (Underwriters Laboratories) tarafından sertifikalandırılan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları”mız  ile Türkiye’de ilk kez, dünya sıralamasında ise 8. olarak UL ve FM sertifikasını alan firma unvanına da sahip bulunuyoruz. 

Binalarda ve endüstriyel tesislerde oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkânı sunarak, binaların güvenliğini sağlamayı hedeflediğimiz “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları”mızı, 1000 gpm, 11,6 bar kapasiteye kadar UL ve FM onaylı olarak üretiyoruz. Yüksek kalite standartlarına sahip olan yangın pompalarımız ile yurt içinde ve yurt dışında birçok binada yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkânı sunuyoruz dedi.

Diğer Haberler

Orman yangınlarının yüzde 78’i sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde çıkıyor!

Orman yangınlarının yüzde 78’i sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde çıkıyor!

Havalar ısındı, sıcak ve kurak iklim koşulları adeta orman yangınlarına davetiye çıkarıyor. Üstelik orman yangınlarının yüzde 78’i…
Dünya enerjisinin yüzde 20’sini tüketen pompalarda tasarrufun yolları

Dünya enerjisinin yüzde 20’sini tüketen pompalarda tasarrufun yolları

Dünyada sarf edilen elektriğin yüzde 20’sini pompalar tüketiyor. Ancak; binalarda, endüstride, altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma ve…
Masdaf, 10. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’ne Katıldı

Masdaf, 10. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’ne Katıldı

Masdaf İnsan Kaynakları Müdürü Sultan Eren, 10. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’ne konuk olarak katıldı.…