• Kasım 28, 2023

Baymak’tan Çevreye Duyarlı Bir Dokunuş

Baymak’tan Çevreye Duyarlı Bir Dokunuş

İklimlendirme sektörünün lider markası Baymak, sürdürülebilirlik yaklaşımı adımlarına bir yenisini daha ekliyor. Baymak, İzmir’de hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle yoğuşmalı kombilerle tasarruf elde ederken, doğalgazın yanması sonucu açığa çıkan ve canlılara zararlı olan atık su sorununa da nötralizasyon kabı ile çözüm sunuyor.

 

Yoğuşmalı kombilerde 2018 yılı Nisan ayında gelen yasal zorunlulukla birlikte son yıllarda ciddi bir şekilde arttı. Daha az gazla aynı oranda ısınma sağlayan, bu özelliği sayesinde de doğal gaz faturalarını düşürmeye yardımcı olan yoğuşmalı kombiler, çalışma sistematiği gereğince hermetik kombilerden farklılaşıyor. Yoğuşmalı kombiler, doğal gazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazındaki su buharını özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi artırıyor. Ancak bu çalışma sistematiği gereğince yoğuşmalı kombilerde ortaya atık su çıkıyor. Bugün gider hattı olmayan pek çok kombi tesisatı mevcut. Yoğuşmalı kombi alan bazı tüketicilerin gider hattına sahip olmadığından dolayı problemler görülmektedir. Oysaki baca atık gazı ile su buharının karışımı asidik bir sıvı olup canlılara zarar verecek bir içeriğe sahip olan atık suyun insanlara, hayvanlara, bitkilere zarar vermemesi için mutlaka kapalı bir gidere verilmesi bir başka deyişle yoğuşmalı kombi montajı işleminde ilave olarak yoğuşma gider hattı yapmak gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veren iklimlendirme ürün ve çözümleriyle enerji dönüşümünün öncüleri arasında yer alan Baymak, bu kapsamda yoğuşmalı kombilerin atık su problemine çözüm sağlamak üzere İzmir’de pilot proje hayata geçirdi. Eski yapılaşma gibi sebeplerle kapalı gidere bağlantı sorunu yaşanan kombiler için Baymak, nötralizasyon kabını İzmirli tüketicilere ücretsiz olarak ulaştırıyor.  Baymak bu noktada söz konusu proje ile sadece hava kalitesini değil, su kalitesini de korumayı amaçlayan bir çözüm daha sunuyor.

 

İzmir’de farkındalık yaratmayı hedefliyor  

Sürdürülebilir bir geleceğe destek sağlayacak proje kapsamında Baymak’tan yoğuşmalı kombi alanlara yoğuşmalı kombilerin çalışması sırasında oluşan asidik yoğuşma suyunun nötralize edilmesini sağlayan nötralizasyon kabı verilecek. Atık suyu gidere bağlanmamış olan hanelerde pH değeri 3.5 olan yoğuşma sıvısının pH değerini içtiğimiz suyun değeri olan 7-8 seviyelerine çıkaran nötralizasyon kabı sayesinde yoğuşmalı kombilerden ortaya çıkan ve doğaya karışan asidik suyun çevreye ve canlılara zarar vermesi engellenecek.

 

Yoğuşmalı kombilerle tesisat tüketiminde yüzde 35’e varan tasarruf mümkün

Yoğuşmalı kombi daha az doğal gaz harcayarak daha çok ısınma sağlıyor. Konvansiyonel kombide kullanılan doğal gazdan elde edilen ısının büyük bir kısmı bacadan dışarı atılırken, yoğuşmalı kombide kullanılan teknolojiyle bu kayıp ortadan kaldırılıyor. Atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan önce gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılıyor. Böylece doğal gaz kullanımında verim artıyor ve çevreye zararlı gaz salınımı azaltılıyor. İyi bir bina yalıtımı ile yeterli miktarda panel radyatörün olduğu doğru projelendirilmiş bir tesisat, tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf ve faturalarında 3’te bir oranında düşüş sağlıyor.

Diğer Haberler

Baymak Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Canlı: “Geçen Yılı Yüzde 65 Oranında Büyüme ile Kapattık”

Baymak Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Canlı: “Geçen Yılı Yüzde 65 Oranında Büyüme ile Kapattık”

İklimlendirme sektörünün güçlü markası Baymak; bayileri, iş ortakları ve çalışanlarıyla 2024 Kick-Off Organizasyonu’nda biraraya geldi. Düzenlenen…
Baymak, Duotec ve Lunatec tam yoğuşmalı kombi modellerinde 7 Yıl Garanti fırsatı sunuyor

Baymak, Duotec ve Lunatec tam yoğuşmalı kombi modellerinde 7 Yıl Garanti fırsatı sunuyor

İklimlendirme sektörünün köklü markası Baymak, çevre dostu tam yoğuşmalı kombi modelleri Duotec ve Lunatec ile kullanıcılara…
Çevre ve Bütçe Dostu Baymak Isı Pompasına Talep Artıyor

Çevre ve Bütçe Dostu Baymak Isı Pompasına Talep Artıyor

İklim krizinin etkileri ve pahalı enerji tüketimine alternatif çözüm sunan Baymak Isı Pompası, Türkiye pazarında yoğun…