• Temmuz 5, 2023

COPA’dan Klima Tasarruf Önerileri

COPA’dan Klima Tasarruf Önerileri

COPA, ‘Bizim Tasarrufumuzda’ projesiyle çağımızın en önemli sorunlarından biri olan enerjinin verimli kullanılması ve tasarrufla ilgili farkındalık yaratmaya devam ediyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte enerji tasarruflu ve konforlu iç mekanlar yaratmanın önemine dikkat çeken COPA, klima kullanımı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

 

Yaz aylarında, yüksek sıcaklıkların etkisiyle iç mekanlarda konforlu bir ortam sağlamak büyük önem taşıyor. Ancak bu konforu sağlarken enerji tasarrufunu da dikkate almak gerekiyor. Havaların iyice ısındığı bu günlerde COPA’nın enerji tasarruflu klima kullanımı konusundaki önerilerini dikkate almanın tam zamanı.

 

Enerji Verimliliği İçin Doğru Klimayı Seçin

Klima seçimi yapılırken öncelikle enerji etiketi dikkatlice incelemelisiniz. Enerji etiketi, klimanın enerji verimliliğini ifade eden bir göstergedir. A enerji etiketine sahip klima modelleri en yüksek verimlilik seviyesine sahip. Buna ek olarak, enerji etiketinde yer alan yıllık enerji tüketimi, ses seviyeleri ve soğutma kapasitesi gibi diğer önemli verilere de dikkat etmeniz gerekir. İnverter teknolojisi de klimanın enerji verimliliğini artıran bir özelliktir. Geleneksel klima sistemleri sürekli olarak aç-kapat yaparak sıcaklık farkını düzenlerken, inverter teknolojisine sahip klimalar ise devamlı bir hızda çalışarak enerji tasarrufu sağlar. İnverter klima modelleri, sıcaklık ayarlarına daha hızlı ve hassas bir şekilde tepki verir ve istenen sıcaklık düzeyini daha stabil bir şekilde korur.

 

Optimum Sıcaklık Ayarlarına Dikkat Edin

Klimanızı doğru sıcaklık ayarlarıyla kullanarak hem enerji tasarrufuna katkı sağlayabilir hem de konforunuzu artırabilirsiniz. Yaz aylarında termostatı 24-26 derece arasında tutarak serinlik hissini artırabilir ve enerji tüketimini düşürebilirsiniz. Ayrıca, klimanızı açmadan önce pencere ve kapıları kapalı tutarsanız, iç ortamın daha hızlı ve etkili bir şekilde serinlemesine yardımcı olur.

 

Klimanızın Bakımını Düzenli Olarak Yaptırın

Düzenli klima bakımı, enerji verimliliğini artıran önemli bir faktördür. Kirli filtreler, hava akışını engeller ve klimanızın daha fazla enerji harcamasına sebep olur. Temiz filtreler ve düzenli bakım, hava akışını düzgünleştirir ve enerji tüketimini azaltır. Bu da enerji faturalarınızın düşmesine yardımcı olur. Ayrıca klimanın düzenli bakımı, cihazın ömrünü uzatır. Bakım işlemleri sırasında, klimanızı olumsuz etkileyebilecek potansiyel sorunlar tespit edilir ve zamanında müdahale edilir. Böylelikle daha pahalı tamir veya değiştirme işlemlerinden kaçınarak klimanızın daha uzun süre verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Klimanızı Dengeli Kullanın

Klimanızı gereksiz yere açık bırakmak yerine, zamanlama özelliklerini kullanarak optimum bir denge elde edebilirsiniz. Örneğin; evde olmadığınız veya uyuduğunuz saatlerde klimanızı kapatabilirsiniz. Böylelikle enerji tasarrufu sağlayarak klimanın sürekli çalışmasını da engellersiniz. Klimayı sürekli çalıştırmak yerine, doğal havalandırmayı da tercih etmek enerji tasarrufunu destekler.

Diğer Haberler

COPA, Yeni Ürünleriyle  MCE Milano Fuarı’na Katılıyor

COPA, Yeni Ürünleriyle MCE Milano Fuarı’na Katılıyor

Her geçen gün ürün gamını genişleten COPA Isı Sistemleri; yepyeni ürünlerini sergilemek üzere 12 – 15…
COPA, Yeni Ürünü Doğa Dostu Isı Pompası ile ‘Her Mevsim Yanınızda’

COPA, Yeni Ürünü Doğa Dostu Isı Pompası ile ‘Her Mevsim Yanınızda’

Sağlam ve kaliteli duruşunun altını Takın Unutun mottosuyla çizen COPA, doğa dostu yepyeni ürünü Isı Pompası’nın…
COPA Yeni Ürünleri ile ISK-SODEX İstanbul Fuarı’nda yer aldı

COPA Yeni Ürünleri ile ISK-SODEX İstanbul Fuarı’nda yer aldı

COPA Isı Sistemleri, 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen ISK-SODEX İstanbul Fuarı’nda yer…