• Ocak 5, 2023

Ekomaxi GRP Su Depoları, Endüstrilerde Proses Su Kalitesini Yüzde 100 Koruyor

Ekomaxi GRP Su Depoları, Endüstrilerde Proses Su Kalitesini Yüzde 100 Koruyor

Yeryüzündeki tüm canlıların vazgeçilmezi olan su, endüstriyel tesislerin de olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle üretiminin birçok aşamasında suya bağımlı olan; tekstil, gıda ve sağlık endüstrisinde standart ürün kalitesi için standart saflıkta suya ihtiyaç duyuluyor.

Güney Kore’den gerçekleştirdiği teknoloji transferi ile cam elyaf katkılı güçlendirilmiş kompozit su deposu sistemlerini yüzde 100’e yakın yerlilik oranı ile Türkiye’de üreten Ekomaxi, endüstrilerin suyunu güvenle depoluyor.

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, Güney Kore’den yaptığı teknoloji transferi ile suyu kalitesini bozmadan muhafaza eden “Modüler GRP su depolama sistemleri”ni artık yüzde 100’e yakın yerlilik oranı ile Türkiye’de üretiyor. Şirket, Malatya’da bulunan ve 30 bin metrekare üretim alanına sahip olan üretim tesisinde ürettiği modüler GRP su deposu teknolojisini, 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihraç ediyor.

Türkiye’nin dünyanın üretim üssü olmasını hedefliyor

SMC – kompozit hammadde üretim bandı, hidrolik baskı presleri ve robotik delme – paketleme istasyonu gibi güçlü makine parkuru ile SMC – kompozit panel üretiminde Avrupa’da ve Ortadoğu’da lider konuma ulaşan Ekomaxi, Türkiye’nin dünyanın üretim üssü olmasını hedefliyor.

Depolanan suyun kalitesini ve sertlik derecesini koruyor

Geleceğin mühendislik malzemesi olarak tanımlanan SMC veya cam elyaf takviyeli kompozit malzeme ile üretilen GRP modüler su depolama sistemleri, insan sağlığına yapılan bir yatırım olarak da değerlendiriliyor. Geleneksel depolama sistemlerine göre mukavemeti ve yalıtım katsayısı oldukça yüksek olan GRP modüler su depolama sistemleri, aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmiyor. UV ışınlarını geçirmeyen GRP depo panelleri, su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor. +5 0C ila +50 0C sıcaklık aralığında depolanan suyun kalitesinde ve sertlik derecesinde hiçbir değişiklik veya bozulma olmuyor.

Ekomaxi GRP Su Deposu’nu oluşturan kompozit panellerin iç ve dış yüzeylerindeki cam elyaf katkısından dolayı suyla hiçbir şekilde etkileşime girmediği WRAS gibi uluslararası kullanım suyu kalite ölçüm firmalarınca da test edilerek tescillenmiştir.

Su, endüstride ki ürün kalitesinde önemli faktör

Yaşam kaynağı olan su aynı zamanda birçok işletmenin üretim süreçlerinin de temel unsurunu oluşturuyor. Günlük kullandığımız suyun kalitesi sağlığımızı, endüstriyel proseslerde kullanılan suyun kalitesi ise ürün kalitesini etkiliyor. Özellikle üretiminin neredeyse tüm aşamalarında suya bağımlı olan tekstil ve gıda endüstrisinde standart ürün kalitesi için standart saflıkta su kullanılması gerekiyor.

1 adet t-shirt üretimi için 2 bin 720 litre su tüketiliyor

Ancak ülkemizde yaygın olarak kullanılan; çelik, betonarme ve plastik depolarda suyun kalitesini bozmadan muhafaza etmek pek mümkün olmuyor. Periyodik bakımları yapılmayan çelik su depolarında zamanla paslanma ve korozyon oluşabiliyor. Betonarme depolarda da beton içindeki kireç veya diğer yapı malzemeleri suya karışıp suyun sertlik derecesini değiştirebiliyor veya yeşil oksitlenme, yosun ve korozyon oluşabiliyor. Bu nedenle tekstil fabrikalarında standart ürün kalitesini tutturmak için proseste kullanılan suyun GRP su depolama sistemleri ile güvenli bir şekilde depolanarak, muhafaza edilmesi ve kalitesinin korunması gerekiyor. Çünkü yalnızca bir adet t-shirt üretimi için 2 bin 720 litre su, bir adet kot pantolon üretmek için de yaklaşık 10 bin litre su tüketiliyor.

1 kilo çikolata üretebilmek için 17 bin 196 litre su tüketiliyor

Sadece tekstil değil gıda sektöründe ve daha birçok sektörde de ayda tonlarca litre su harcanıyor. Örneğin 1 paket patates cipsi için 185 litre, 1 kilo çikolata üretebilmek için de 17 bin 196 litre su harcamak gerekiyor. Gıdanın işlenmesi sırasında kullanılan suyun taşıdığı kirleticiler de gıda güvenliğini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle gıda işlemede kullanılan suyun GRP modüler depolama sistemleri ile güvenli bir şekilde depolanması ve böylece hastalık yapıcı patojenlere, organik veya inorganik kirleticilere karşı koruma sağlanması gerekiyor. Bu nedenle endüstri kuruluşları suyu, proseslerinde ihtiyaç duydukları hassas sertlik derecelerinde ve saflıkta depolamak için Ekomaxi’yi tercih ediyor.

PCR test kiti üretiminde de suyun derecesi ve kalitesi muhafaza edilmeli

Ekomaxi’nin yeni nesil su depolama sistemleri, sağlık endüstrisi için de büyük önem taşıyor. Son olarak uluslararası bir firma olan ve Malatya’da kurulu üretim tesislerinden dünyaya PCR test kiti ihraç eden bir şirkette, proseste kullanacağı suyun depolanması ve muhafazası için Ekomaxi’yi tercih edenler arasında yerini aldı. Başta koronavirüs olmak üzere vücutta bulunan virüs ve parazitlerin tanısında kullanılan PCR test kitlerinin üretiminde de suyun, prosesin ihtiyaç duyduğu derecede yani +5 0C ila +50 0C sıcaklık aralığında depolanması ve kalitesinin korunması gerekiyor.

Belediyelerin su yönetimi için güvenli çözüm

Endüstriler, apartmanlar, okullar, hastaneler, işyerleri ve daha birçok alanda yaygın olarak kullanılan GRP modüler su depolama sistemleri, belediyeler için de güvenli çözümler sunuyor. Temiz su kaynaklarının tüketiminde yüzde 40,8 ile en yüksek paya sahip olan belediyeler, depolanan suyun kalitesini korunmak için Ekomaxi GRP modüler su depolama sistemlerini tercih ediyor.

Belediyelere yüksek kapasitelerde su depolama sistemlerini, üretim ve montaj dahil anahtar teslim sunan Ekomaxi, son olarak Kırşehir Belediyesi’nin 2000 ton kapasiteli GRP su deposu projesinin çözüm ortağı olarak, Kındam Mahallesi’nin suyunu güvenli bir şekilde depolayacak.

Prestijli projelerin çözüm ortağı “Ekomaxi”

Ekomaxi, yüksek üretim kapasitesi ve stok kabiliyeti ile Türkiye’nin yanı sıra dünya genelindeki prestijli projelerin de çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Irak’ın başkenti Bağdat’ta inşa edilen ve dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’in imzasını taşıyan Irak Merkez Bankası’da Ekomaxi kalitesine güvenenler arasında yerini aldı.

Kusursuz müşteri memnuniyeti 

81 ili kapsayan geniş satış ve servis ağı ile müşterilerinin ihtiyacını doğru bir şekilde tespit edip, yüksek kaliteli depolama sistemlerini anahtar teslim ve uygun fiyatlarla pazara sunan Ekomaxi, sektörün lider firması olarak fark yaratmaya ve kusursuz müşteri memnuniyeti sunmaya devam ediyor.

Diğer Haberler

Ekomaxi, katıldığı fuarlarla globaldeki güçlü büyümesini sürdürüyor

Ekomaxi, katıldığı fuarlarla globaldeki güçlü büyümesini sürdürüyor

Su depolama sektörünün öncü sanayi kuruluşlarından Ekomaxi, ihracat atağını fuarlarla desteklemeye devam ediyor. Fuarları, hedef pazarlardaki…
Deprem Konutlarının İçme Suyu ve Gri Suyu, Ekomaxi Güvencesinde!

Deprem Konutlarının İçme Suyu ve Gri Suyu, Ekomaxi Güvencesinde!

Su depolama sektörünün lider markası Ekomaxi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde inşa edilen deprem konutlarının…
Avrupa Konutları Yenimahalle’nin Suyu da Ekomaxi’ye Emanet!

Avrupa Konutları Yenimahalle’nin Suyu da Ekomaxi’ye Emanet!

Su depolama sektörünün öncü markası Ekomaxi, Avrupa Konutları Yenimahalle projesinin de çözüm ortağı oldu. Projenin; kullanım…