• Aralık 9, 2022

Ekomaxi, Su Deposu Seçimi Sonrası Yaşanacaklara Dikkat Çekti

Ekomaxi, Su Deposu Seçimi Sonrası Yaşanacaklara Dikkat Çekti

Su depolama sistemleri alanında iş ortaklarına; hızlı, ekonomik ve güvenli çözümler sunan Ekomaxi, su deposu tercihinin önemine ve sonrasında yaşanacaklara dikkat çekti. 

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, geleneksel su depolama sistemleri olarak adlandırılan betonarme su depolarının; yüksek yatırım ve işletme maliyetlerine, uzun kurulum sürelerine ve kullanım ömrü boyunca oluşturduğu risklere dikkat çekti.

“Su depolama sistemlerinde sağlık öncelikli kriterimiz”

“Su depolama sistemlerinde sağlık öncelikli kriterimiz” diyen Ekomaxi Genel Müdür Yardımcısı Bülent Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Aşırı sıcak ve soğuk dış ortam şartlarından ve UV ışınlarından etkilenerek, zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşmasına neden olan betonarme su depoları, suyun kimyasal yapısını bozarak, insan sağlığını tehdit ediyor. Ayrıca zamanla depoda oluşan kaçaklar, hem yapının hasar görmesine hem de su israfı oluşmasına neden oluyor.                   

İlk yatırımda ve kurulum sürelerinde tasarruf

Ancak son dönemde; belediyeler, su ve kanalizasyon idareleri, üniversiteler, hastaneler ve daha birçok kamusal alan ile endüstriyel tesisler; betonarme su depolama yöntemlerinin bu olumsuz etkilerini önlemek, ilk yatırım maliyetleri ve kurulum süreleri açısından avantaj sağlamak için ‘GRP su depolar’ını tercih etmeye başladı.

“Su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor”

Çünkü dış mekânlarda ki su depolama sistemlerine yenilikçi bir yaklaşım getiren GRP su depoları, “yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretiliyor. Böylece geneksel sistemlerde olduğu gibi; aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor. Böylece GRP Su Depoları, 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca; depolanan suyu, kalitesini bozmadan, güvenli bir şekilde muhafaza ediyor.

Betonarme depolara göre yüzde 40 daha tasarruflu

İlk yatırım maliyeti, betonarme depolara göre yüzde 40 daha tasarruflu olan GRP modüler su depoları, hızlı kurulum ve devreye alma avantajıyla da yatırımcı kuruluşlara önemli avantajlar sunuyor.

Hızlı kurulum

GRP su depolama sistemleri, kurulumda da büyük avantajlar sağlıyor.  GRP su depolarının kurulumu birkaç gün içerisinde yapılırken, betonarme su depolarının kurulum süresi aylar hatta bazı durumlarda yıllarca sürebiliyor.

Nakliyeden tasarruf

Paneller halinde üretilip, demonte bir şekilde sevk edilen GRP su depoları, nakliye giderlerinden de tasarruf sağlıyor.

Bakım giderlerinden yüzde 80 tasarruf

Aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından ve UV ışınlarından etkilenmeyen GRP Su Depoları, betonarme depolara göre bakım giderlerinden de yüzde 80’lere varan oranlarda  tasarruf sağlıyor ” dedi.

İhtiyaca uygun kapasitelerde üretilebilen Ekomaxi GRP Su Depoları, minimum 50 yıl süren ekonomik ömürleri boyunca kullanıcılarına; ekonomik ve güvenli su depolama imkânı sunuyor.

Diğer Haberler

Yağmur Suyu, Türkiye’nin Su Sıkıntısını Yüzde 30 Çözebilir

Yağmur Suyu, Türkiye’nin Su Sıkıntısını Yüzde 30 Çözebilir

Türkiye’de susuzluk tehdidi büyüyor. Kuraklığın önüne geçebilmek için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan yağmur suyunu…
Betonarme su depoları yapıların ömrünü kısaltıyor

Betonarme su depoları yapıların ömrünü kısaltıyor

Türkiye’nin yüzde 92’si deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Depreme hazırlıklı olmak için mevcut yapı stoğunun risk…
İçme suyunun kalitesi nasıl korunur?

İçme suyunun kalitesi nasıl korunur?

İçme suyu olarak tüketilen kirli sular nedeniyle dünyada her yıl 502 bin kişi yaşamını yitiriyor. Belediyelerde,…