• Ocak 11, 2024

Evler elektriklendiriliyor: Amerika ana soğutma ve ısıtma çözümü olarak ısı pompalarına hazır

Evler elektriklendiriliyor: Amerika ana soğutma ve ısıtma çözümü olarak ısı pompalarına hazır

Bosch’un yeni soğuk iklim ısı pompası, -25°C’ye kadar bile zorlu koşullarda çalışabilir

  • Başkan Yardımcısı Christian Fischer: “Amerika’daki evlerin elektriklendirilmesi için koşullar elverişli, zira halihazırda ülke genelinde 17,7 milyondan fazla ısı pompası kurulu durumda.”
  • Büyüme fırsatları: Isı pompası pazarının 2028 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor.
  • Bosch araştırma sonucu: ABD ve Kanada’daki ev sahiplerinin yüzde 99’u ısı pompalarını duymuş durumda, verimlilik ve maliyeti gerçekten önemsiyorlar.
  • Bosch’un yeni inverter ısı pompası, zorlu koşullar için tasarlandı ve neredeyse tüm ısıtma ve soğutma taleplerini karşılıyor.

 

Alaska’daki dondurucu soğuklardan Florida’nın güneşli sahillerine kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse tüm iklim bölgelerini bulabilirsiniz.  Bu iklim çeşitliliği, tüm hava koşullarında performans gösterebilecek sistemler geliştirmek söz konusu olduğunda HVAC üreticilerini zorluyor. Bölge, yenilenebilir enerji sektörünü[1] istikrarlı bir şekilde genişletmeyi ve soğutma da sağlayan ve yakıtla ısıtmaya verimli bir alternatif olan soğuk iklim ısı pompası teknolojisinin[2] yaygınlaşmasını hızlandırmayı hedefliyor.

 

Enerji ve Bina Teknolojisi ve Tüketim Malları faaliyet alanlarından sorumlu Bosch Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Christian Fischer, “Amerika’da verimli ısıtma ve soğutma için ısı pompalarının kullanılmasının önündeki engeller, teknolojideki gelişmeler sayesinde önemli ölçüde azaltıldı. Amerika’daki evlerin elektriklendirilmesi için koşullar elverişli, zira halihazırda ülke genelinde 17,7 milyondan fazla ısı pompası kurulu durumda ve ısıtma ve soğutma için kullanılıyor.” dedi. Konutlara yönelik HVAC pazarı yeni bir döneme giriyor. Bosch’un kendi pazar araştırmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde hala sadece klima ünitesi satılıyor olsa da, ısı pompası pazarının mali değeri 2022 yılında tek klima ürünlerinden daha fazlaydı ve 2028 yılına kadar bu rakamın iki katına çıkması bekleniyor. 2020 yılında, ABD’deki yeni evlerin neredeyse yarısı (yüzde 45) ısınmak için elektrik kullandığı ve bu oranın 2000 yılına (yüzde 27)[3] kıyasla yaklaşık yüzde 67’lik bir artış gösterdiği tespit edildi. Günümüzde evlerde kullanılan enerjinin yarısından fazlası ısıtma ve soğutma için tüketilmektedir. Ev enerjisi Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir emisyon kaynağıdır. Kişisel karbon ayak izlerini azaltmak amacıyla, giderek daha fazla sayıda Amerikalı elektrik enerjisine geçiş yapıyor.

 

Bosch CES 2024’te, Kuzey ABD’deki bölgeler gibi daha soğuk iklim bölgelerinde çalışmak üzere tasarlanan IDS Ultra soğuk iklim ısı pompası sistemini tanıtıyor.  Christian Fischer, “ABD ve Kanada’daki evleri karbonsuzlaştırmak için fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmak ve sınırlı kaynakları korumak çok önemli.” dedi. Fischer ekledi, “Amacımız daha çevre dostu bir yaşam tarzını teşvik etmek ve CES 2024’te küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunabilecek en son teknolojiyi sunmaktan gurur duyuyoruz. Bosch, enerji tasarruflu ev ısıtma ve soğutmasını ABD’deki neredeyse tüm iklim bölgelerinde erişilebilir hale getirerek daha temiz bir enerji geleceğine doğru umut verici bir adım sunuyor.”

 

Bosch anketi: Ev sahipleri maliyet ve verimliliği önemsiyor

Kanada ve ABD’de yapılan bir Bosch anketi[4], ısı pompaları konusundaki farkındalığın neredeyse evrensel olduğunu ortaya koydu: ev sahiplerinin yüzde 99’u ısıtma ve soğutma için ısı pompalarını en azından duymuş durumda. Ancak daha fazla benimsenmesindeki zorluk soğuk hava bölgelerinde ortaya çıkıyor. Tüm katılımcıların beşte birinden fazlası şu anda bir ısı pompasına sahip olsa da, ısı pompası sahipliği coğrafi olarak çok dengesiz. Isı pompası sahipliğinin en yüksek yüzdesi, ılıman kışlarıyla bilinen bir bölge olan Güneydoğu bölgesinde yoğunlaşıyor. New England ve Yukarı Orta Batı bölgesi gibi daha soğuk yerlerde sahiplik oranlarının 6 ila 7 kat daha düşük olduğunu görüyoruz. Bir ısı pompasına yatırım yapan az sayıdaki ev sahibi, soğuk kış günlerinde sıcaklıklar düştüğünde devreye girmek üzere genellikle fosil yakıtlarla çalışan bir yedek sistemi çalışır durumda tutuyor. Bu bölgelerde haneler, yüksek enerji maliyetleri ve geleneksel ısı pompalarının düşük ortam sıcaklıklarında yetersiz ısıtma kapasitesi nedeniyle ısı pompalarından kaçınma eğiliminde. Isı pompalarına geçiş, enerji ve maliyet tasarrufu avantajlarıyla birlikte gerçekleşiyor. Bosch’un araştırmasına katılanların yaklaşık üçte ikisinin evlerini ısıtma ve soğutma konusunda temel kaygılarının maliyet ve verimlilik olduğunu belirtmesi ısı pompasına geçiş sürecindeki avantajları destekliyor.

 

Bosch’un yeni ısı pompası neredeyse tüm ısıtma ve soğutma taleplerini karşılıyor

Bosch’un en yeni ısı pompası teknolojisi, enerji tasarruflu ısıtmanın erişim alanını kışları aşırı soğuk olan bölgelere kadar genişletiyor. Kuzey Amerika Bosch Home Comfort Grubu Başkanı ve CEO’su Alexander Wuthnow, “Yeni IDS Ultra, soğuk iklimlerde yüksek verimli ısıtma için özel olarak tasarlanmış ilk Bosch havadan havaya ısı pompası sunuldu. Isı pompası, 5°F (-15°C) dış ortam sıcaklığına kadar yüzde 100 ısıtma kapasitesi sağlıyor ve -13°F’ye (-25°C) kadar bile çalışmaya devam ediyor.” dedi. Wuthnow ekledi, “Soğuk iklim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, ısı pompamız sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile ısıtma sağlıyor.” ABD Enerji Bakanlığı (DOE), Bosch’un soğuk iklim ısı pompasının üreticilere yönelik Soğuk İklim Mücadelesinin tüm gereksinimlerini karşıladığını onayladı. Bu mücadelenin amacı, tüketicilerin daha az karbon emisyonu ile daha temiz bir enerji geleceğine geçiş yapmalarını sağlamak için teknolojiyi ilerletmekti.

 

Soğuk iklim ısı pompalarının benimsenmesinde tüketici eğitimi kilit önem taşıyor
Isı pompası teknolojisi, artık düşük sıcaklıklarda bile güvenilir ısıtma performansının mümkün olduğu noktaya kadar gelişti. Bir sonraki mantıklı adım, tüketicileri enerji tasarruflu ev ısıtmasındaki bu gelişmelerden haberdar etmek. Bosch araştırmasına göre, tüketicileri ısı pompası teknolojisinin tüm potansiyelinin yanı sıra mevcut federal vergi kredileri ve geçiş yapmalarına yardımcı olmak için devlet tarafından yönetilen indirimler konusunda eğitmek için önemli bir fırsat var. Bosch’un anketine katılanların yarısından fazlası ana bilgi kaynağı olarak müteahhitleri ve teknisyenleri kullandığını bildirdiğinden, tüketicilere tavsiyede bulunma konusunda profesyoneller kilit bir rol oynuyor.

[1] https://www.energy.gov/clean-energy

[2] Enerji Bakanlığı (DOE): https://www.energy.gov/eere/buildings/articles/residential-cold-climate-heat-pump-technology-challenge-fact-sheet .

[3] ABD Nüfus Sayımı Bürosu (2020): https://elements.visualcapitalist.com/charted-home-heating-systems-in-the-us/

[4] Coğrafi olarak sınıflandırılmış bir ankette Bosch, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 1.526 ev sahibine sordu [Durum: Kasım 2023].

Diğer Haberler