• Nisan 4, 2024

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

“Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak demektir. Üstelik polenlere yalnızca açık havada değil, ev ve işyeri gibi yaşam alanlarında da maruz kalınıyor.

Açık alanlarda polenlerden kurtulmak için maske takmak bir kurtuluş olarak görülüyor. Peki, pencerelerden, giysilerden ve ayakkabılardan yaşam alanlarına giren polenlerden korunmak için ne tür önlemler almak gerekiyor? İşte detaylar…

 

Bahar aylarının güzelliklerini yaşadığımız şu günlerde bazılarımız güneşli günlere uyanmanın sevincini yaşarken, bazılarımız ise polen alerjisi ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Üstelik polenlere yalnızca açık havada değil, evlerde ve işyerlerinde de maruz kalınıyor, çünkü polenler; giysilerden, ayakkabılardan, açık olan pencere ve kapılardan yaşam alanlarına rahatlıkla girebiliyor.

Polen alerjisi ile mücadelede iç mekân hava kalitesi de önemli

Hayatı olumsuz etkileyen ve güzel bahar günlerini zehir eden polenlerden kurtulmak için açık alanlarda maske takmak, yaşam alanlarında pencere açmamaya özen göstermek ve iç ortam havasını iyileştirmek gerekiyor. Kapalı mekânların iç ortam havasını iyileştirmek için de en ideal çözüm hava temizleme cihazları oluyor.

Polen, toz ve partiküllere karşı yüzde 99,97 oranında koruma

Çünkü Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) filtresine sahip hava temizleme cihazları, 0,3 mikrona kadar olan polen, toz ve partikülleri yüzde 99,97 oranında hapsediyor. Ortamdaki havayı temizleyen hava temizleme cihazları, polen alerjisi olanların rahat nefes almalarını sağlıyor.

Statik elektriğin azaltılmasına yardımcı olur

Hava temizleme cihazları aynı zamanda yaşam alanlarındaki nemi kontrol altında tutarak, statik elektriğin azaltılmasına da yardımcı oluyor. Çünkü havadaki nem, doğal bir iletkendir ve potansiyel statik yükleri topraklayarak, statik elektriği dağıtır. Yaşam alanlarındaki nemin yüzde 40’ın üzerinde tutulması, statik yüklerin topraklanmasına neden olurken yüzde 55’in üzerinde tutulması statik yüklerin tamamen giderilmesini, konforlu bir yaşam için mükemmel ortamın yaratılmasını sağlıyor.

Üçay Mühendislik Şubeler ve İklimlendirme Direktörü Özgür Şahin, ev ve işyeri gibi kapalı mekânların iç hava kalitesini iyileştiren, nem seviyelerini ve böylece statik elektriği kontrol altına alan hava temizleme cihazlarının seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı:

Kapasite doğru belirlenmeli

“Hava temizleme cihazlarının yüksek performanslı olarak çalışabilmesi ve geniş bir alanda etkili olması için cihazın kapasitesinin odanın metrekaresine göre belirlenmesi gerekiyor. Üçay Mühendislik olarak, alanında uzman mühendislerimiz ile müşterilerimize hava temizleme cihazı seçiminde yardımcı oluyoruz.

HEPA filtre tercih edilmeli

Cihaz seçiminde öncelikle ürünün Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) filtresine sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü HEPA filtre yüksek filtrasyon güvenliği sağlıyor.  

Cihaz, Flash Streamer teknolojisine sahip olmalı

Hava temizleme cihazının ‘Flash Streamer’ teknolojisine sahip olması da oldukça önemli. Bu teknoloji,  elektrostatik HEPA filtre üzerinde tutulan zararlı maddeleri ve koku giderici filtre tarafından emilen kokuları ayrıştırıyor. Böylece geleneksel hava temizleyicilerde kullanılan ve sık sık kirlenip, düzenli olarak değiştirilmesi gereken aktif karbon filtreye ihtiyaç duyulmuyor.

Nem kontrolü sağlamalı

Hava temizleme cihazı ile yaşam alanlarındaki nemin yüzde 55’in üzerinde tutulabiliyor olması da fazla statik elektriğin azaltılması açısından oldukça önemli. Örneğin, Daikin’in nemlendiricili hava temizleyicileri, iç ortam havasının nem miktarını ölçülebiliyor. Böylece odanın ihtiyacına göre havaya nem vererek, statik elektriği kontrol altına alıp, daha konforlu bir iç ortam havası sağlıyor.

Sessiz çalışmalı

Cihazın sessiz çalışması da konfor şartlarının sağlanması açısından oldukça önemli. İdeal ses seviyesi 19 dB(A) olmalı.

Kompakt ve şık olmalı

Cihazın sizi rahatsız etmemesi için kompakt olmasına ve şık tasarımı ile yaşam alanlarına uyum sağlamasına da dikkat etmek gerekiyor.  

Hava temizleme cihazlarının; çocuk kilidi, anti-polen modu, otomatik fan modu, ekran parlaklık ayarı ve elektrik kesintisinden sonra otomatik yeniden başlatma gibi işlevleri sağlaması da kullanıcı dostu çözümler arasında yer alıyor ve cihaz tercihinde önemli rol oynuyor. Daikin’in ‘Allergy UK’ tarafından da onaylı olan MC55W ve MCK55W hava temizleme cihazları, tüm bu özellikleri karşılıyor.

Üçay Mühendislik olarak, alanında uzman profesyonel ekiplerimizle iklimlendirme alanında; projelendirme, ürün tedariği ve uygulama hizmetini tek elden sunuyoruz. Mühendislik kabiliyetimiz ve Daikin markalı hava temizleme cihazlarımızın üstün teknolojisi ile yaşam alanlarının iç mekân hava kalitesini iyileştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca müşterilerimize, esnek ödeme seçenekleri de sunuyoruz.” dedi.

Diğer Haberler

Isı pompaları, binaların karbon emisyonlarını düşürüyor

Isı pompaları, binaların karbon emisyonlarını düşürüyor

Binalar, küresel çapta bir problem olan karbondioksit salınımının yüzde 27’sinden sorumlu tutuluyor. Bu emisyonların yüzde 6’sı…
Doğal gaz faturaları sizi korkutmasın! Bu yöntemle faturalar yüzde 30’a yakın düşüyor

Doğal gaz faturaları sizi korkutmasın! Bu yöntemle faturalar yüzde 30’a yakın düşüyor

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hanelerin doğal gaz giderleri 5 kat arttı. Ancak doğal gaz faturanızı düşürmek…
Geleneksel sistemlerden yüzde 30 daha tasarruflu ısınmak mümkün

Geleneksel sistemlerden yüzde 30 daha tasarruflu ısınmak mümkün

Uzmanlar, elektrikli kombi gibi sistemlerden 5 kat daha verimli olan ısı pompaları ile ısıtmanın geleneksel sistemlerden…