• Kasım 7, 2023

İklimlendirme Sektöründe 2022 Yılında En Çok İhracat Yapan Firma Daikin Oldu

İklimlendirme Sektöründe 2022 Yılında En Çok İhracat Yapan Firma Daikin Oldu

Avrupa’da yarım asırlık geçmişini kutlayan ve Japonya’da 100.yılını kutlamaya hazırlanan iklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından verilen, “2022 İhracatın Liderleri” ödüllerinde “En Çok İhracat Yapan Firma” kategorisinde şampiyon olurken, “En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma” kategorisinde ise yine birincilik ödülünü alarak sektördeki başarısını bir kez daha gösterdi.

 

Üstün teknolojiye sahip çevreci ve yenilikçi ürünleriyle iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin Türkiye, bu yıl da ihracat gücü ile İSİB tarafından verilen ihracat ödüllerine layık görüldü. 2022 yılında Euro bazında bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında büyüme yakalayarak 620 milyon Euro ciroya, ihracatta ise 370 milyon Euro’ya ulaşan Daikin Türkiye, 2022 yılı içerisinde ihracat pazarında öne çıkan ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendiren İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) “2022 İhracatın Liderleri” ödülüllerinde iki ayrı ödülün sahibi oldu.

“En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma” kategorisinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birincilik ödülünü alan Daikin, aynı kategoride 2019 ve 2020 yıllarında da birincilik ödülünü almıştı. “En Çok İhracat Yapan Firma” kategorisinde ise 2021 yılında ikincilik ödülünü alan şirket, bu yıl birincilik ödülü alarak başarısını bir adım yukarı taşıdı ve 2022 yılı ihracat ödüllerinde toplamda iki ödül kazanarak sektördeki öncülüğünü kanıtladı.

 

İhracat cirosu bir önceki yıla göre yüzde 42 arttı

Sakarya-Hendek’te bulunan üretim merkezinde split klimadan, klima santrallerine kadar geniş bir yelpazede üretim gerçekleştiren ve üretim gücü ile bölgede önemli bir konuma sahip olan Daikin Türkiye, 2021 mali yılında 261 milyon Euro olan ihracat cirosunu, 2022 yılında yaklaşık yüzde 42 artırarak yaklaşık 370 milyon Euro’ya yükseltti.

Daikin Türkiye adına ödül törenine katılan Daikin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen şirketin ihracat başarısına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu: “Daikin AR-GE ve inovasyonu kurum kültürü haline getirmiş bir şirket, çünkü inovasyon geleceğin anahtarı ve bunu da ancak AR-GE ile yapabiliriz. Sakarya-Hendek’te bulunan AR-GE merkezimizi de büyütmek adına 3.5 milyon Euro yatırım bedeli ile yeni bir AR-GE merkezi binası yatırımında bulunuyoruz. Daikin Türkiye olarak AR-GE ve üretime verdiğimiz önemin çıktılarını da 2022 yılında hem finansal sonuçlarımızda gördük hem de aldığımız ödüllerle bu başarılarımızı taçlandırdık. Hedefimiz; ihracat başarımızı sürdürülebilir kılmak ve 2025 yılında 550 milyon Euro ihracat rakamına ulaşmak. Bu başarılarda emeği bulunan Daikin Türkiye ailesine mensup tüm arkadaşlarımı kutluyor ve beraber ülkemiz istihdamına ve ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Diğer Haberler

Daikin Türkiye 8 Bölgede Gerçekleştirdiği Servis Toplantılarıyla Yeni Döneme Hazırlanıyor

Daikin Türkiye 8 Bölgede Gerçekleştirdiği Servis Toplantılarıyla Yeni Döneme Hazırlanıyor

Kuruluşunun 100’ncü yılını kutlayan Daikin, yeni mali yılı öncesi Türkiye geneline yayılmış servis temsilcileriyle 8 bölgede…
Türkiye’de Hava Kirliliği Alarm Veriyor

Türkiye’de Hava Kirliliği Alarm Veriyor

Her yıl binlerce kişinin ölümüne ve hastalanmasına neden olan hava kirliliği konusundaki son araştırma, Türkiye ile…
Daikin, Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarıyla Küresel “En İyi 100” Sıralamalarına Girdi

Daikin, Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarıyla Küresel “En İyi 100” Sıralamalarına Girdi

Daikin Industries,Ltd. iki farklı kuruluşun küresel en iyi 100 inovasyon sıralamasında yer alarak büyük bir başarıya…