• Ocak 3, 2023

DAIKIN, “DAIKIN ÜNİVERSİTELERDE” MOTTOSU İLE ÖĞRENCİLERLE BULUŞUYOR

DAIKIN, “DAIKIN ÜNİVERSİTELERDE” MOTTOSU İLE ÖĞRENCİLERLE BULUŞUYOR

Daikin, “Daikin Üniversitelerde” mottosu ile iklimlendirme sektöründe kariyer hedefleyenleri, 98 yıllık geçmişiyle bu alanda öncü marka olan Daikin’in kültürünü ve insan kaynakları uygulamalarını keşfetmeye davet ediyor.

Daikin, “Daikin Üniversitelerde” mottosu ile iklimlendirme sektöründe kariyer hedefleyen öğrencileri onlarla bir araya gelerek insan kaynakları uygulamaları ile kurum kültürü konusunda bilgilendiriyor. 23 Aralık 2022 tarihinde, Daikin Türkiye’nin üretim merkezinin de bulunduğı Sakarya’da; Sakarya Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelinerek ilki gerçekleştirilen programda, Daikin Türkiye CEO’su Hasan ÖNDER ve İK & İdari İşler Departman Müdürü Ali MERCAN öğrencilerle liderlik, kurum kültürü ve işe alım uygulamaları hakkında bilgiler paylaştı.

Hem potansiyel çalışanların şirkete kazandırılması noktasında hem de sosyal sorumluluk vizyonuyla çeşitli çalışmalar yürüten Daikin Türkiye bu kapsamda projeler hayata geçiriyor. Sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında kadın istihdamı ve fırsat eşitliğini desteklemeyi hedef haline getiren Daikin Türkiye, 2012 yılından beri “Daikin Global Trainee” programı ile yönetici adayları yetiştiriyor. 2014 yılında başlattığı Sakura Kadın Girişimci Projesi ve 2017 yılında başlattığı Sakura Kadın Teknisyen Projesi ile de iklimlendirme sektöründe kadınlara yer açıyor. Bu doğrultuda eğitim programları sunan şirket; Sakura Kadın Girişimci Projesi kapsamında toplam 7800 insan*saat eğitim; Sakura Kadın Teknisyen Projesi kapsamında da toplam 5.088 insan*saat eğitim verdi. Daikin Türkiye tarafından gerçekleştirilen Global Trainee Programı ise; geleceğe yatırım projesi olarak Daikin’in küresel iş planının en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu yıl sadece kadınlara yönelik olarak 14 Kasım- 16 Aralık 2022 tarihlerinde başvuruların alındığı program, ‘Daikin Global Women Trainee’ olarak gerçekleştiriliyor ve şirket, 10 kadın yönetici adayını bu program ile bünyesine katmayı hedefliyor.

Temiz hava ve temiz çevre konusunu da önemseyen Daikin Türkiye, 2017 yılında başlattığı; Temiz Hava Elçileri Projesi ile de; 5-12 yaş aralığındaki çocukların temiz hava ve iklim değişikliği bilinci hakkında farkındalıklarının artırılmasını amaçlıyor. Proje kapsamında köy okullarında 3 boyutlu film gösterimleri yapılıyor ve açılan Daikin temiz hava sınıfları ile çevre bilincini oluşturmak adına farkındalık yaratmak için çalışılıyor.

Geleceğin profesyonelleri ile birebir temas

İklimlendirme sektöründe 98 yıllık geçmişe sahip Daikin; Türkiye’de Avrupa’nın İlk İklimlendirme Teknolojileri Deneyim Merkezi’ne sahip. Ürünler ve teknolojilerin, etkin bir şekilde sergilendiği merkezde 2015 yılından beri yaklaşık 15 bin ziyaretçi ağırlandı ve ilk ziyaretçileri de Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencileri ile İstanbul Kültür Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri Bölümü öğrencileri oldu. Açıldığı günden bu yana sektör profesyonellerinin yanı sıra; çeşitli üniversitelerden geleceğin profesyonelleri de ağırlandı.

‘Eğitim gücümüz ve değerimizdir’ mottosuyla hareket eden Daikin Akademi ile herkesin sınırsız potansiyeli olduğuna ve her bir bireyin gelişiminin,
şirketin büyümesinin temeli olduğu görüşü ile Daikin Türkiye, Daikin Akademi ile 9 yılda 46.000 katılımcıya eğitim verdi. Daikin Türkiye, Daikin Akademi kurulduğundan bu yana sektöre yönelik 425.265 insan*saat eğitim vererek, iklimlendirme sektörünün değişim ve gelişimine katkıda bulunuyor.

Gençlerin eğitimine yönelik girişimlerini önemseyen Daikin Türkiye, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte mesleki ve teknik anadolu liselerinde laboratuvar kuruyor. Açılan laboratuvar sınıfları ile; iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ısıtma ve soğutma olarak 2 adet Daikin laboratuvarı bulunan şirket; 2022 yılı içerisinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve İzmir Aliağa Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde iki adet daha laboratuvar açarak gençlerin eğitimine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder

23 Aralık 2022 tarihinde Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte; liderlik ve inovasyon üzerine öğrencilerle bilgi paylaşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder: “Daikin gibi 98 yıllık bir geçmişe sahip şirketin bu alanda öncü bir marka olabilmesinin sırrı, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi inovasyon. Sadece ürün geliştirmekte değil, yönetimden hizmet anlayışına kadar inovatif bir şirket olmak Daikin’in önemsediği bir konu. Ürün ve hizmetlerinin yanı sıra çalışanlarının da inovatif olmasını bekleyen bir şirket. Her bir çalışanının fikirlerine büyük değer veren Daikin, onları bu yönde teşvik edici bir yönetim anlayışı ile yönetiliyor. İşte bu anlayış ve inovasyona verilen önem sayesinde Daikin, sektöründe hem teknoloji hem de pazar lideri olarak faaliyet gösteriyor.  Girişimci yönetim anlayışımız doğrultusunda bütün çalışanlarımızın inisiyatifiyle ve mükemmeliyetçiliğiyle şirketimizi daha da geliştirme yolunda ilerliyoruz” dedi.

Daikin’in 23 Aralık 2022 tarihinde Sakarya Üniversitesi buluşması ile başlattığı “Daikin Üniversitelerde” programı, Nisan ayına kadar 4 üniversitede daha gerçekleştirilecek ve iklimlendirme sektörünün öncüsü Daikin’in sektör deneyimi ve İK uygulamaları öğrencilerle paylaşılacak.

 

Diğer Haberler

Bahar Alerjilerine Veda, Daikin ile Evde Tertemiz Hava

Bahar Alerjilerine Veda, Daikin ile Evde Tertemiz Hava

Rengarenk çiçekleri ve tüm coşkusu ile gelen bahar, maalesef polen alerjisini de beraberinde getirdi. Son dönemde özellikle…
Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı satın aldı

Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı satın aldı

Daikin, Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima’yı satın aldı. Daha önce Beijer REF’in…
Daikin, Suntory ile Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” adlı hava ve su gösterisi yapacak

Daikin, Suntory ile Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” adlı hava ve su…

Küresel çapta ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektörünün lider şirketi konumunda olan Daikin Industries Ltd, Osaka…