• Ekim 31, 2023

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İşletmeler, artan enerji maliyetleri nedeniyle çeşitli tasarruf önlemleri alıyor. Bu tasarruf önlemleri kapsamında ele alınan ilk konu ise; ısıtmahavalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri oluyor. Çünkü bir ticari binanın enerji tüketiminin yüzde 50’si iklimlendirme sistemlerinden kaynaklanıyor.

Abalıoğlu Holding iştiraklerinden Hifyber, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında yaptığı açıklamada, iklimlendirme sistemlerinde doğru filtrasyonla sağlanacak yüzde 15’lik enerji tasarrufuna dikkat çekti.

 

Isıtmahavalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, binalarda iç mekân hava kalitesinin ve termal konforun sağlanmasında önemli rol oynuyor. Ancak binalara konfor sunan ve iç hava kalitesini artıran iklimlendirme sistemleri, enerji tüketiminde de önemli rol oynuyor. Çünkü bir ticari binanın enerji tüketiminin yüzde 50’si iklimlendirme sistemlerinden, tüketilen bu enerjinin yüzde 30’u ise iklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinden kaynaklanıyor.

HIFYBER Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında yaptığı açıklamada iklimlendirme sistemlerinde doğru filtrasyonla sağlanacak enerji tasarrufuna dikkat çekti: “İklimlendirme sistemlerinde havayı güvenle şartlandırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için yüksek kaliteli bir hava filtresi kullanmak gerekiyor. Çünkü verimsiz hava filtrelerinde biriken; toz, polen ve diğer parçacıklar, filtrenin tıkanmasına neden oluyor. Tıkanan filtre, içinden geçen havaya karşı direnç gösteriyor. Bu durum ise fanın havayı sistemden içeri itmesi için daha fazla çalışmasına neden olarak, enerji sarfiyatını artırıyor.  İklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinden kaynaklı enerji sarfiyatını düşürmek için nanofiber filtre medyası kullanılması gerekiyor. Nanofiber filtre medyası, yüksek filtrasyon gücü ile sistemin enerji tüketimini düşürüyor. Çünkü nanofiber yapı, fanın daha düşük hızlarda çalışmasını ve dolayısıyla çalışma ömrü boyunca daha az enerji tüketmesini sağlıyor.

Hifyber olarak, doğada çözünebilen hammaddelerden ürettiğimiz ‘nanofiber filtre medyası’ ürünümüzle; iklimlendirme sistemlerinde yüksek filtrasyon verimliliği ve enerji tasarrufu sağlıyoruz. Basınç farklarını göz önüne alarak tasarladığımız ‘nanofiber filtre medyası’nın sağladığı yüksek hava geçirgenliği sayesinde; ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde ki fan motorları tarafından tüketilen enerjiden yüzde 30 tasarruf sağlayıp, sistemin enerji tüketimini yüzde 15’lere varan oranlarda düşürüyoruz.  Fan motorlarının daha az enerji ile çalışması sayesinde sistemden kaynaklı karbon emisyonlarını da azaltıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer Haberler

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Pandemi ile birlikte ofislerin iç mekân hava kalitesi, çalışanlar için en büyük endişe kaynağı haline geldi.…
Pompalar, küresel enerji tüketiminin yüzde 22’sinden sorumlu

Pompalar, küresel enerji tüketiminin yüzde 22’sinden sorumlu

Dünya genelinde ülkeler, hızla artan enerji maliyetleri ve iklim değişikliği nedeniyle enerji politikalarını yeniden gözden geçirip,…
Fabrikalarda Yaşanan Enerji Kaybına ‘Kapıda Son’

Fabrikalarda Yaşanan Enerji Kaybına ‘Kapıda Son’

Çukurova Isı, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında fabrika ve depolardaki sevkiyat kapılarından kaynaklı enerji sarfiyatına…