• Nisan 6, 2023

Johnson Controls, Rotterdam’daki yeni OpenBlue İnovasyon Merkezi’nin kapılarını endüstri liderlerine açıyor

Johnson Controls, Rotterdam’daki yeni OpenBlue İnovasyon Merkezi’nin kapılarını endüstri liderlerine açıyor

Küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %40’lık payına sahip olan binalar, net sıfır dünya arayışında birincil hedef. Bina sahipleri şu anda mevcut olan akıllı bina teknolojisini ve hizmetlerini kullanmaya başlarsa, net sıfır binalar, 1,5 C’lik bir küresel ısınma senaryosunu desteklemek için zamanla norm haline gelebilir. Akıllı, sağlıklı ve sürdürülebilir binalarda dünya lideri olan Johnson Controls, Rotterdam’daki yeni OpenBlue İnovasyon Merkezi’nin kapılarını açarak endüstri liderlerini gerçek zamanlı bir çalışma ortamında net sıfır odaklı bina çözümlerini deneyimlemeye davet ediyor.

Etkileşimli bir demo, değerlendirme ve danışmanlık, yol haritası, finansman, teknoloji yükseltmeleri, dijitalleştirme ve yerinde yenilenebilir enerji dahil olmak üzere eski ve yeni binaların net sıfıra ulaşması için 8 adımlık yolculukta ziyaretçilere yol gösterecek. Son adım – karbon ayak izlerini değerlendirmek, hedefler belirlemek, emisyonları yönetmek ve ilerlemeyi izlemek için OpenBlue Net Zero Advisor’daki benzersiz, hepsi bir arada dijital gösterge panosunun kullanılması – önümüzdeki yıllarda işletmeler için özellikle önemli olacaktır. İklim açıklamaları AB, ABD ve diğer birçok ülkede yalnızca bina sertifikasyonu ve çevresel raporlama için değil, aynı zamanda mali düzenleme için de zorunlu hale geliyor.

Ziyaretçiler ayrıca geleneksel ısıtmada kullanılan enerjinin yarısından daha azıyla çalışabilen ısı pompaları da dahil olmak üzere sürdürülebilir bina teknolojisinin demolarını ve modellerini deneyimleyecek. Isı pompaları, deniz suyu, toprak ve hava gibi yenilenebilir kaynaklardan termal enerjiyi çıkarır ve yükseltir ve hatta diğer ısıtma veya soğutma işlemlerinden kaynaklanan termal atıkları kullanır. Isı pompaları, temiz elektrikle sıfır emisyonla çalışabilen enerji çarpanlarıdır. IEA’ya göre, ısı pompaları binaları ısıtmak için kullanılan gazın %80’inin yerini alabilir. Yalnızca binaların net sıfıra ulaşmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda enerji güvenliği zorunluluklarını yerine getirmede de önemli bir rol oynayacaklar ve AB ve ABD için en önemli öncelik olacaklar.

Verimli bireysel bina sistemleri enerji, emisyon ve para tasarrufu sağlayabilse de OpenBlue, sistemleri entegre etmek ve tüm binaları optimize etmek için sensörler, uç bilgi işlem, bulut bağlantısı ve yapay zeka analitiğini kullanarak bu tasarrufu katlar. Rotterdam ve Gorinchem’deki iki Johnson Controls tesisine gerçek zamanlı olarak bağlanan merkez ziyaretçileri, OpenBlue’yu ilk elden deneyebilir ve eylemdeki etkisini görebilir.

Johnson Controls OpenBlue, 2020’deki lansmanından bu yana, en son 2023 IoT Çığır Açan Ödülleri’nde binaları “enerji maliyetlerini azaltmak, yolcu deneyimini iyileştirmek ve net sıfır hedefleri ilerletmek için akıllı iş ortaklarına” dönüştürdüğü için takdir ve ödüller kazandı.

Rotterdam açılışında bir açılış konuşması yapan Johnson Controls EMEALA Bina Çözümleri Başkanı Tomas Brannemo, ” Hızlı hareket edersek, dünyanın 1,5 C Paris Anlaşması hedefini karşılamak için net sıfıra zamanında ulaşmasına yardımcı olabilecek tarihi bina dönüşümünün zirvesindeyiz. Bütün gün bina teknolojisinin etkisi hakkında konuşabiliriz, ancak görmek inanmaktır. OpenBlue İnovasyon Merkezi’nde tuğlaları ve harcı soyabilir ve dijitalleşmenin ve hiper- verimli, sürdürülebilir ekipman, binaları enerji tahliyelerinden, işletmelerin ve daha geniş toplulukların karbondan arındırılmasına yardımcı olan net enerji-pozitif varlıklara dönüştürebilir” dedi.

Rotterdam merkezi, Avrupa kıtasında kapılarını ilk açan ve Johnson Controls’un büyüyen uluslararası OpenBlue İnovasyon Merkezleri ağına katılan dokuzuncu merkezdir. Johnson Controls, iklim ve sürdürülebilirliği çözmek için her yıl Ar-Ge’nin %75’inden fazlasını yeni ürün inovasyonuna yatırmaya devam ederken, merkez en son net sıfır yeniliklerle güncellenecek ve bu da onu Avrupa’daki endüstri liderleri için bir bilgi merkezi haline getirecek.

Diğer Haberler

Akıllı, sağlıklı ve sürdürülebilir binalarda küresel lider Johnson Controls, Medipol Sağlık Grubu Acıbadem Hastanesi’nin tercihi

Akıllı, sağlıklı ve sürdürülebilir binalarda küresel lider Johnson Controls, Medipol Sağlık Grubu Acıbadem Hastanesi’nin tercihi

Medipol Sağlık Grubu’nun bu yıl hizmete açacağı Medipol Sağlık Grubu Acıbadem Hastanesi’nde Johnson Controls Otomasyon Sistemi…
Johnson Controls ve Hitachi teskon+SODEX İzmir’de yoğun ilgi gördü

Johnson Controls ve Hitachi teskon+SODEX İzmir’de yoğun ilgi gördü

Johnson Controls ve Hitachi Türkiye iklimlendirme sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Teskon+Sodex İzmir Fuarı’na…