• Eylül 20, 2023

“Karbon Ayak İzi için Enerji İzleme ve Yönetme Gerekiyor”

“Karbon Ayak İzi için Enerji İzleme ve Yönetme Gerekiyor”

Yeşil mutabakat ile birlikte devreye girecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) hakkında bilgi veren VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, SKDM için artık son 2 yıl içerisine girdiğimize dikkat çekerek yeşil dönüşümü sağlamak zorunda olduğumuzu söyledi.

 

VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, Sınırda Karbon Düzenlenmesi ile ilgili bilgi verdi ve enerji izleme konusunun önemine dikkat çekti. Karataş, “Yeşil mutabakatla birlikte Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM), 31 Aralık 2025 ‘ten sonra devreye giriyor. Artık son 2 yıl içerisindeyiz. Üreticilerimizin çok fazla zamanı kalmadı. Bu kapsamda karbon salımını azaltacak faaliyetleri hızlı bir şekilde hayata geçirip izlemesi ve raporlaması gerekiyor. İşte Observer tam da bu noktada devreye giriyor ve enerji verimliliği potansiyellerinin tespiti, karbon salımının azaltılması, birim ürün başına karbon ayak izinin hesaplanması ve Ocak 2024’ten itibaren AB ülkelerindeki ithalatçılara ulaştırılacak raporların hazırlanması için , gerekli altyapıyı sunuyor” dedi.

“YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Karataş, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Sınırda karbon düzenleme mekanizması ile artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm sanayicilerimizi ve mühendislerimizi enerji tüketimleri ile karbon ayak izlerinin azaltılması için kalan bu kısa sürede aksiyon almaya ve enerjilerini yönetmeye davet ediyorum. Enerjisini izleyen ve yöneten firmalar mevcut pazarlarını büyütme ve pazarda karbon salımı yüksek olanlar firmaların önüne geçme şansına sahip olacaklardır. Yeşil ekonomi dönüşümü kaçınılmaz olarak önümüzde duruyor. Ya bu yeşil dönüşümü sağlayacağız ya da sağlayacağız, Türk sanayisi için başka bir yol gözükmemektedir.”

OBSERVER ENERJİ VERİMLİLİĞİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GELİYOR 

Bir VAT ENERJİ markası olan OBSERVER ile enerji verimliliği ve karbon salımını azaltma çalışmalarınızı sürdürülebilir hale getirebilir, uygulamalarınızın enerji verimliliği ile enerji tasarrufu hesaplarını ve karbon salımındaki azalmalarını anlık olarak takip edebilirsiniz. ISO 50001 Enerji yönetim modülü ile de tüm bu başlıkların takibi, hedeflerin belirlenmesi ve kontrolü OBSERVER ile mümkün oluyor.

OBSERVER ile enerji tüketimi ve karbon ayak izinizi Fark et, Talep et, İzle ve Yönet mottosu ile kontrol altına alabilirsiniz.

Diğer Haberler

Vat Enerji Elektrik Üretim Sistemi Projesi ile Yeni Bir Devir Açıyor

Vat Enerji Elektrik Üretim Sistemi Projesi ile Yeni Bir Devir Açıyor

Türkiye’nin enerji ve sürdürülebilirlik alanında öncü şirketlerinden VAT ENERJİ, kimya sektörünün lider firmalarından olan bir işletmede…
VAT Enerji, Birinci Otomotiv tesisinde verimlilik sağladı

VAT Enerji, Birinci Otomotiv tesisinde verimlilik sağladı

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanında başarılı çalışmalara imza atan VAT ENERJİ, Birinci Otomotiv tesisinde yürüttüğü enerji…
Vat Enerji, ISO 50001 enerji yönetim sistemi için kuruluşlara danışmanlık hizmeti veriyor

Vat Enerji, ISO 50001 enerji yönetim sistemi için kuruluşlara danışmanlık hizmeti veriyor

Vat Enerji, enerji verimliliği konularındaki bilgi ve tecrübesi ile işletmelere “ISO 50001 Danışmanlık Hizmeti” sunuyor ve…