• Ağustos 16, 2023

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, 17 Ağustos’un yıl dönümünde su yalıtımıyla ilgili verileri paylaştı

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, 17 Ağustos’un yıl dönümünde su yalıtımıyla ilgili verileri paylaştı

Her 100 kişiden 90’ı Su Yalıtımı Yönetmeliği’nden önce yapılan binalarda oturuyor

Topraklarının büyük bölümü deprem kuşağında olan Türkiye’de her 100 kişiden 90’ı 2018 yılında yürürlüğe giren ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’nden önce inşa edilen binalarda oturuyor. 17 Ağustos depreminin 24’üncü yılı dolayısıyla açıklama yapan ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Su yalıtımı uygulanmayan veya standartlara uygun yapılmayan binalardaki demir donatıların taşıma kapasitesi 10 yılda yüzde 66 oranında azalıyor. Depremlerde ciddi hasara veya bina yıkımına neden olan bu durumun önüne geçmek için su yalıtımının binaların deprem güvenliğindeki önemine yönelik farkındalığı artırmalıyız” dedi.

 

Türkiye’nin öncelikli gündemlerinin birinin deprem olması gerektiğini hatırlatan 17 Ağustos’un üzerinden 24 yıl geçti. Aradan geçen zamanda Van, Elazığ, İzmir ve son olarak bu yıl Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini yaşayan Türkiye’de binaların deprem güvenliği tartışılmaya devam edilirken, bu konudaki en önemli noktalardan birini de su yalıtımı oluşturuyor. Deprem-su yalıtımı arasındaki ilişkinin bilinirlik seviyesini tespit ederek, bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Su Yalıtımı ve Binaların Deprem Güvenliği Algı Araştırması’nı yapan ODE Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, 17 Ağustos dolayısıyla yaptığı açıklamada bir kez daha su yalıtımının önemine dikkat çekti.

 

Ozan Turan: “Su yalıtımı en az zemin, ürün ve işçilik kadar önemli”

Geçtiğimiz ay açıkladıkları ve Türkiye genelinde 1.067 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre her 100 kişiden 46’sının 20 yıl ve üzerinde binalarda ikamet ettiğini hatırlatan Turan, “Üstelik bu kişilerden yüzde 24,2’sinin oturduğu ev 30 yıl ve üzeri bir zamanda inşa edilmiş. Dolayısıyla ülkemizde 17 Ağustos öncesi yapılan çok ciddi bir bina stoku olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan 2018 yılında yürürlüğe giren ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’nden önce inşa edilen binalarda oturanların oranı ise yüzde 90’ı buluyor. ODE yalıtım olarak bu konunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz çünkü güvenli ve sağlam yapı için uygun bir zemin, uzmanlık, doğru ürün ve işçilik kadar önemli bir parametre de su yalıtımı. Araştırmalar, su yalıtımı uygulanmayan veya standartlara göre yapılmayan binalardaki demir donatıların taşıma kapasitesinin 10 yılda yüzde 66 oranında azaldığını gösteriyor. Bu durum da yapıların deprem etkisiyle karşı karşıya kaldığında ciddi hasar almasına veya yıkılmasına sebep oluyor” diye konuştu.

Binalarda deprem güvenliği ile su yalıtımı arasındaki ilişkinin bilinirlik seviyesinin yüzde 2,2 seviyesinde olduğunu belirten Turan şöyle devam etti; “Deprem konusunda toplumun farkındalığı artarken, su yalıtımıyla ilgili bilinç düzeyinin düşük olması son derece dikkat çekici bir durum. Biz de ODE Yalıtım olarak bu farkındalığı artırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyor, su yalıtımının önemine ilişkin bilgilendirme ve eğitim çalışmaları düzenliyoruz.”

 

Su Yalıtımı ve Binaların Deprem Güvenliği Algı Araştırması’na erişmek için lütfen tıklayınız.

Diğer Haberler

Enerji Verimliliğinin Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor

Enerji Verimliliğinin Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile Türkiye’nin ve dünyanın öncelikli gündem maddelerinden biri haline gelen enerji verimliliği, sürdürülebilirlik…
Epiclub üyeleri gelecek hedeflerini Sırbistan buluşmasında değerlendirdi

Epiclub üyeleri gelecek hedeflerini Sırbistan buluşmasında değerlendirdi

ODE Yalıtım tarafından iyi su yalıtımı uygulamaları konusunda farkındalık yaratıp, nitelikli projelere özel ürün ve hizmet…
Yalıtım sektörünün lideri ODE, 2030 yılını planlamaya odaklandı

Yalıtım sektörünün lideri ODE, 2030 yılını planlamaya odaklandı

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, 2023 yılında yurt içinde ve…