• Ekim 9, 2023

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan: “İklim krizi, yüksek faturalar ve cari açıkla mücadelenin çözümü ısı yalıtımı”

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan: “İklim krizi, yüksek faturalar ve cari açıkla mücadelenin çözümü ısı yalıtımı”

Türkiye’de meskenlerde tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor ancak her beş hanenin dördünde yalıtım olmadığı veya çok zayıf bir yalıtım uygulaması bulunduğu için kullanılan enerji de boşa gidiyor. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Bu durum hanelerdeki faturalarla birlikte ülkemizin enerji ithalatından kaynaklı cari yükünün artmasına sebep olduğu gibi iklim kriziyle mücadeleye de engel oluyor. İklim kriziyle mücadeleye bireysel olarak sunacağımız en değerli katkı, konutlarımızın ısı yalıtımını yaptırarak enerji tüketimimizi düşürmek olacaktır” dedi.

 

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun verilerine göre mevsimsel olarak değişmekle birlikte Türkiye’de tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 25’i meskenlerde kullanılıyor. Meskenlerde tüketilen enerjide ısıtma ve soğutmanın payı ise yüzde 80’i buluyor. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, enerjiyi verimli kullanmada yalıtımın önemine ve bu sürecin iklim kriziyle mücadeleye yönelik faydalarına dikkat çekti.

 

Ozan Turan: “Yalıtım uygulamaları yeni binalardaki toplam maliyetin yalnızca yüzde 3’ü”

Türkiye’deki hanelerin yüzde 80’inde yani her beş haneden dördünde yalıtım uygulaması bulunmadığını veya çok zayıf yalıtım uygulaması olduğunu söyleyen Ozan Turan, “Gelişmiş ülkelerde birim metrekarede ortalama 30-50 kW seviyelerinde olan yıllık enerji tüketimi ülkemizde 120-150 kW seviyelerinde. Bu da binalarımızın ya yalıtımsız olduğunu ya da yetersiz yalıtıma sahip olduğunu gösteriyor. Oysaki yeni binalardaki toplam inşaat maliyetinin yalnızca yüzde 3’üne gelen yalıtım uygulamaları ile enerji tüketimimizi gelişmiş ülkelerdeki enerji tüketim miktarlarına çekebiliriz. Bu sayede bireysel faturalarımızla birlikte ülkemizin en büyük ithalat kalemi olan enerjiden kaynaklı cari yükümüzü de azaltabiliriz. Yalnızca bina yalıtımı ile ülkemiz güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolar enerji tasarrufu yapabilir” dedi.

 

“İklim krizsiz bir gelecek için çalışıyoruz”

Yalıtımın elektrik-doğal gaz faturaları ve cari açığı düşürmenin yanında iklim kriziyle mücadele sürecine de büyük katkı sağladığına dikkat çeken Turan şöyle devam etti; “Etkilerini her geçen gün daha şiddetli olarak yaşadığımız iklim kriziyle mücadele, dünyanın öncelikli gündemleri arasında. Ülkemiz de Paris Anlaşması kapsamında açıkladığı Ulusal Katkı Beyanı ile 2030 yılı için artıştan azaltım hedefini yüzde 41 olarak belirledi. Bu hedefe ulaşmak için hepimize önemli görevler düşüyor. Bireysel olarak sunabileceğimiz en değerli katkı da konutlarımızın ısı yalıtımını yaptırmak olacaktır. Böylece yazın sıcaklardan, kışın ise soğuklardan korunarak enerji tüketimimizi düşürebiliriz. Biz de ODE Yalıtım olarak iklim krizsiz bir gelecek için dünya standartlarında yüksek kaliteli yalıtım çözümlerimiz ile enerji tasarrufu sağlıyor ve bu mücadeleye katkı sunuyoruz.”

Diğer Haberler

Yazlık Evlerde Konfor ve Tasarrufun Anahtarı: Doğru Yalıtım

Yazlık Evlerde Konfor ve Tasarrufun Anahtarı: Doğru Yalıtım

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pek çok kişi, sıcak günleri keyifli bir şekilde geçirebilmek için yazlık evlerine…
Enerji Verimliliğinin Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor

Enerji Verimliliğinin Yolu Isı Yalıtımından Geçiyor

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile Türkiye’nin ve dünyanın öncelikli gündem maddelerinden biri haline gelen enerji verimliliği, sürdürülebilirlik…
Epiclub üyeleri gelecek hedeflerini Sırbistan buluşmasında değerlendirdi

Epiclub üyeleri gelecek hedeflerini Sırbistan buluşmasında değerlendirdi

ODE Yalıtım tarafından iyi su yalıtımı uygulamaları konusunda farkındalık yaratıp, nitelikli projelere özel ürün ve hizmet…