• Aralık 6, 2023

Temiz hava okulda öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Temiz hava okulda öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Systemair Türkiye tarafından üretilen Sense Klima Santralleri, yoğun iç mekanlarda temiz hava akışı sağlayarak, günün önemli bir bölümünü okulda ve sınıflarda geçiren öğretmen ve öğrencilerin temiz havaya sahip bir ortamda çalışmalarına yardımcı oluyor.

Eğitim öğretim dönemiyle gününün büyük bir bölümünü okullarda geçiren öğrenciler ve eğitmenler için sağlıklı nefes alma ihtiyacı büyük önem taşıyor. Yeterli miktarda taze hava akışı sağlanamayan kapalı alanlarda solunan sağlıksız hava, okul çağındaki çocukların öğrenim kalitesinin düşmesine neden olabiliyor.

Türkiye’de iklimlendirme ve havalandırma sektörünün öncüsü Systemair’in daha sağlıklı bir eğitim ortamı için sunduğu Sense Klima Santralleri, yoğun iç mekanlarda temiz hava akışını sağlarken aynı zamanda ihtiyaçlara göre iki farklı boyutta sunuluyor. Cihazın sessiz çalışma prensibiyle hareket etmesi, dikkat dağınıklığının da önüne geçiyor.

Cam açmaya gerek kalmıyor

Sense’in sınıf havalandırmaları için özel olarak geliştirildiğini ifade eden Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Serkan Gündüz, “Yapılan araştırmalara göre; sınıfa verilen taze hava, ders sırasında öğrencilerin konsantrasyon seviyesini dengeleyip, dikkatlerinin dağılmasını önlüyor ve sürekli tazelenen iç hava sayesinde özellikle kış aylarında yoğunlaşan salgın hastalık riski de azalıyor. Bununla birlikte yaz ve kış mevsimlerinde cam açmaya gerek kalmadan içeriye taze hava veren Sense sayesinde sınıftaki öğrencilerin ders verimi ve performansları %15 oranında artıyor. Eğitmen ve öğrencilerin odağını dağıtmaması için düşük ses seviyesinde çalışması da Sense’in bir başka avantajı. Enerji tasarruflu EC motorları, ayarlanabilir hava üfleme yönü ve mükemmel filtreleme özelliğine sahip Sense üniteleri, temiz havayı iç mekanlara hızla dağıtıyor” dedi.

Sınıf havalandırmasının önemi artıyor, Sense hem yeni hem de mevcut binalara kurulabiliyor

Sense’in ‘coanda etkisi’* kullanılarak tavan altı hava üflemesi için tasarlandığını söyleyen Gündüz, sistemin avantajlarına dair şunları söyledi: “Hem yeni hem de mevcut binalara kurulumu kolay olan sistemin çalışma parametreleri kolayca ayarlanabilirken önceden yüklenmiş fonksiyonlar arasından seçim yapılabilmesi için dahili dijital kontroller ve HMI dokunmatik ekranla birlikte geliyor. Ülkemizde sınıf havalandırmasının önemi her geçen gün daha fazla fark ediliyor. Nitekim eylül ayı sonunda Ankara’da ‘Okullarda ve Öğrenci Yaşam Alanlarında İç Hava Kalitesi’ uluslararası zirvesi gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı akademisyen ve uzmanların yanı sıra, Millî Eğitim Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı, ilgili profesyonel sivil toplum örgütleri temsilcileri, iklimlendirme ve havalandırma sektörü araştırma birimleri temsilcileri ve tasarımcılar ile buluşularak sınıf havalandırmasının önemi tartışıldı. Bu noktada biz de Systemair olarak Sense ürünümüzü Türkiye pazarına açtık. Gelecek nesillerin daha iyi yetişebilmesi adına iklimlimlendirme sektörünün bu alanda da gelişebilmesi için elimizden gelen sektörel katkıyı sunmaya hazırız.”

Coanda etkisi* hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzeye yapışarak, düzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır.

Diğer Haberler

Systemair Türkiye’nin yeni iş geliştirme direktörü Tamer Şenyuva oldu

Systemair Türkiye’nin yeni iş geliştirme direktörü Tamer Şenyuva oldu

Türkiye iklimlendirme ve havalandırma sektöründe öncü çözümler gerçekleştiren Systemair Türkiye’de yeni bir atama gerçekleşti. İklimlendirme sektöründe…
Systemair Türkiye dünya mutfaklarını Geniox VOClean ile havalandırıyor

Systemair Türkiye dünya mutfaklarını Geniox VOClean ile havalandırıyor

Systemair Türkiye, ticari mutfaklar ve her seviyedeki catering işletmelerinin  havalandırma sorunlarını Geniox VOClean ekoloji ünitesi ile…
Systemair çözümleri “Green Ventilation” etiketiyle çevreye daha duyarlı

Systemair çözümleri “Green Ventilation” etiketiyle çevreye daha duyarlı

Türkiye iklimlendirme ve havalandırma sektörüne yenilikler kazandıran Systemair Türkiye, küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında  yeniden…