• Aralık 17, 2022

Termo Teknik 2023’de yatırıma devam edecek, yeni ürünlerini tanıtacak

Termo Teknik 2023’de  yatırıma devam edecek, yeni ürünlerini tanıtacak

Çorlu’da faaliyet gösteren panel radyatör fabrikasında 2022 yılında 8’inci üretim hattını devreye alan,  robot, enerji verimliliği, otomasyon yatırımları yapan  ve ambar inşaatını tamamlayan Termo Teknik, 2023 yılında yatırıma devam edecek ve yeni kombi, panel radyatör modellerini tanıtacak.

Çorlu’da, dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasında üretimine devam eden, Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen ısı sistemleri tedarikçisi olan Termo Teknik’in Türkiye Ticari Genel Müdürü  M. Emin Kasan , 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 yılına ilişkin öngörülerini açıkladı.

 Termo Teknik’in, Avrupa ve dünya ekonomisinin durgunluk  eğilimine girdiği, Türkiye’de yeni inşaat yapımının azaldığı  2022 yılında, ekonomik belirsizliklere rağmen yatırımlara ve büyümeye devam ettiğini belirten Kasan, şunları söyledi:

“2022 yılında, sürekli yatırım ve yenileme yaklaşımımızın sonucu olarak  8’inci üretim hattımızı devreye aldık ve kapasitemizi yıllık 4.5 milyon metreden, 5.2 milyon metreye taşıdık.  Enerji verimliliği, robot teknolojisi, otomasyon gibi alanlara yatırım yaparak üretim sürecimizi iyileştirdik ve sürdürülebilirliğe katkılarımızı devam ettirdik. Yeni ambar inşaatımızı tamamlayarak 6.500 m2’lik bir depolama alanı oluşturduk ve kesintisiz tedarik olanaklarımızı artırdık. Aileden gördüğümüz bayilerimize iş anlayışımızın gereği olarak pandemi döneminde verdiğimiz desteğe, ilişkilerimizi  güçlendirerek  devam ettik.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023’de, Avrupa ve dünya ekonomisinde beklenen yavaşlama eğilimine, genel seçim süreci ve sonrası senaryoların Türkiye ekonomisinde yaratabileceği belirsizliklere rağmen yatırımlarımızı sürdürmeye, yeni ürünleri Türk tüketicisi ile tanıştırmaya ve ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz”

 2022 DEĞERLENDİRMESİ

2022 yılında Avrupa ve Dünya ekonomilerinde uzun süredir görülmeyen  hızlı enflasyon artışları  ve bunu takip eden faiz artışlarının meydana geldiğini, Türkiye ekonomisinin ise yüksek enflasyon sürecine girdiğini belirten Kasan şöyle devam etti:

“2022 yılına pandeminin çok yönlü etkisi altında girdik. Koronavirüs salgını gerek ülkemizi, gerekse dünyayı toplumsal ve ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Pandemi sonrası  dönemde ABD ve Avrupa’da enflasyon ve faizler yükseldi, ekonomik büyüme yavaşladı. Bunun yanı sıra hemen kuzeyimizde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşının çok yönlü  olumsuz etkisi sadece savaşan ülkelerde değil, özellikle Avrupa’da hissedildi.  Türkiye’de doğal olarak  bu tablodan etkilenen ülkeler arasında yer aldı.  Hız kazanan enflasyon artışı  ve kurdaki belirsizlik, Avrupa ve dünyada yaşanan olumsuz  gelişmelerle birleşince, işletmelerin  planlama yapması zorlaştı.

Biz  finansal yapısı güçlü, köklü bir şirket olarak 2022 yılında yatırıma ve üretime devam ettik. Çalışanlarımızın sağlığına ve iş güvenliğine yönelik  her türlü önlemi en üst seviyede  alarak üretim, ihracat ve  verimliliğimizi artırmanın yollarını aradık.”

BAYİLERE YENİ ÜRÜN

Kasan, 2022 yılında Termo Teknik’in  bayileri ile yüz yüze yakın iletişimi sürdürdüğünü, pandemi koşullarında yapılamayan ziyaretlere hız kazandırıldığını  belirterek  şu bilgileri verdi:

“Her koşulda iş ortaklarımızın yanında olmayı gelişim stratejimizin bir parçası olarak görüyoruz. Bir yandan bayilerimiz ile sıkı iletişimi sürdürürken, bir yandan da aldığımız önlemlerle bayilerimizi yüksek enflasyon ve  kur dalgalanmalarından korumak için çaba sarf ediyoruz. Termo Teknik bayileri ile birlikte büyük bir ailedir ve bayileri ile uzun dönemli çalışma anlayışına bağlı olarak güven esasına dayalı bir iletişim ve iş ilişkisi sürdürmektedir.

Önümüzdeki yıl kombi ve panel radyatör alanlarında yüksek teknoloji ile üretilen, gelişmiş özelliklere sahip yeni ürünlerimizi Türk halkının beğenisine sunacağız. Silüet ve Termolux panel radyatör serilemiz ile LOGIC yoğuşmalı kombi serimizi yeni ürünler ile zenginleştirerek kullanıcıların seçme şansını arttıracağız. Böylece, bayilerimizin sunduğu ürün skalası da, genişleyecek, yeni ürünlere ilişkin bayilerimize verdiğimiz eğitimler artacak, iletişimimiz daha da güçlenecek.

2023 BEKLENTİLERİ

Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü  M. Emin Kasan, 2023 yılına ait beklenti ve öngörülerini şöyle sıraladı:

“2022 yılında grubumuz açısından önemli bir gelişme yaşandı. İştiraki olduğumuz Stelrad Group dünyanın önde gelen radyatör üreticilerinden olan DeLonghi Radiators’ı satın aldı. Böylece Avrupa ve Dünya radyatör pazarındaki konumunu daha da güçlendirmiş oldu. Bu önemli satın almanın Türkiye’de yaptığımız çalışmalara olumlu katkısının olacağını düşünüyoruz.

İhracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Pazarı daralma, Türkiye’de ise  yeni inşaat sayısı düşme eğilimi gösteriyor. Bu iki olumsuz eğilimin 2023 yılında devam edeceğini tahmin etmiyoruz.

Buna karşılık ülkemizde  2023 yılında, enflasyonun düşmeye başlayacağını, kur hareketliliğinin ise 2022’ye göre daha istikrarlı bir çizgiye kavuşacağını öngörüyoruz.

2023’de Türkiye’de piyasaya süreceğimiz yeni kombi ve panel radyatör modelleri ile pazarımıza bir hareketlilik getirmeyi ve  Termo Teknik’in üstün özellikleri ile verimli ısınma ihtiyacı olanları buluşturmayı amaçlıyoruz. Yeni ürünlerimizi duyuracak olmanın heyecanını şimdiden yaşamaya başladık.

Gelecek yıl ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden, binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına, milyonlarca insanın göç etmesine yol açan savaşın sona ermesini ümit ediyoruz.

Çorlu’da bulunan fabrikamıza toplam 120 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine ve ülkemizin geleceğine her zaman güvendik ve güveniyoruz. Bu güvenimizin  sonucu olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yatırımlara, üretim yapmaya, iç ve dış pazarlara ve müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler sunmaya, iş ortaklarımızla güven ve istikrara dayanan ilişkimizi artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

Diğer Haberler

Termo Teknik, Yatırımları ile Kullanıcılara Yeni ve Zengin Seçenekler Sunuyor

Termo Teknik, Yatırımları ile Kullanıcılara Yeni ve Zengin Seçenekler Sunuyor

Çorlu’da bulunan dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasına sürekli yatırım yapan Termo Teknik, 2023 yılında kurumsal…
Geleceğin Standardı Enerji Verimliliği

Geleceğin Standardı Enerji Verimliliği

Enerjinin etkin kullanılması ve verimliliğin artırılması amacıyla 1981 yılından beri tüm dünyada kutlanan Enerji Verimliliği Haftası,…
Termo Teknik, Bayi ve Yetkili Servis Ağını Genişletmeye Devam Ediyor

Termo Teknik, Bayi ve Yetkili Servis Ağını Genişletmeye Devam Ediyor

Termo Teknik, kesintisiz tedarik olanaklarını arttırmak amacıyla Çorlu’da bulunan panel radyatör fabrikasında yatırımlara, son kullanıcı ve…