• Ocak 11, 2024

Uzmanından Güvenli Kombi Kullanımı İçin İpuçları

Uzmanından Güvenli Kombi Kullanımı İçin İpuçları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2022 yılı sektör raporuna göre; 2022 yıl sonu itibarıyla ülkemizin 81 ilinin tamamında ve 743 yerleşim yerinde (ilçe/belde) doğal gaz kullanımına geçilmiştir. Türkiye doğal gaz piyasası yaklaşık 20 milyon abonesi ve yıllık 55 milyar m3 seviyesindeki tüketim miktarıyla Avrupa’nın en büyük 5’inci doğal gaz piyasası konumundadır.[1] İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, soğuk havaların yaklaşmasıyla birlikte güvenli kombi kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında kullanıcıları uyarıyor.

 

İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, soğuk havalar yaklaşırken kullanıcılar ile güvenli kombi kullanım ipuçlarını paylaşıyor.  Son teknolojiye sahip kombiler ile üstün güvenlik özellikleri sunulduğuna değinilirken, doğalgaz kaçağından şüphelenildiğinde neler yapılması gerektiğine dair önemli noktalara da dikkat çekiliyor.

 

GÜVENLİ KOMBİ KULLANIMI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kombi, ayarlanan sıcaklık değerine ulaşıncaya kadar çalışmaya devam eder. Kombinin kalorifer devresindeki ayarlanabilen maksimum sıcaklığı 80˚C’dir ancak kombinin sıcaklık ayarı gereğinden fazla yüksek tutulursa hem gaz tüketimi fazla olur hem de ortam, ısınması gerekenden daha fazla ısınacağı için konforsuzluk yaratır. Bu nedenle, ortam hava sıcaklığını ideal değerlere getirmek için ihtiyaç duyulan değere ayarlamak yeterlidir. Daikin uzmanları, günümüz kombilerinin yoğuşma teknolojisine sahip olduğunu ve yoğuşmalı kombilerin en yüksek verime düşük sıcaklık değerlerinde ulaşabildiğini unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken su basıncını 1.5 bardan fazla basılmaması gerekiyor. Bu orandan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden oluyor. Bu durum genleşme tankının diyaframına zarar verebiliyor ve emniyet ventilinden gereksiz su boşaltmasına neden oluyor. Kombiye su doldururken su basıncının 1.0 bardan az olması da, kombi devreye girdiğinde eşanjörde aşırı ısınmaya veya tesisatta hava kabarcıklarına neden olabiliyor. Tesisatta hava kabarcıklarının oluşması pompa pervanelerinin kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle kombide su basıncını da takipte tutmak gerekiyor.

 

KOMBİLERİN UZUN YILLAR GÜVENLİ KULLANIMI İÇİN BAKIM ŞART

Doğalgazın, cihaza gelene kadar yanıcı, patlayıcı bir gaz olduğunu belirten Daikin uzmanları; kombi patlamalarının genellikle cihazın içerisine gelen doğalgaz tesisatında ya da cihazın içerisindeki yanma grubunda bir kaçak olmasından kaynaklanabileceğini ifade ediyor. Gaz dağıtım şirketlerinin, doğalgaza bir koku verdiğini eğer bu koku alınırsa, ev sakininin hemen evi havalandırması, çakmak kullanmaması ve elektrik düğmelerini açmaması gerektiği belirtiliyor. Bulunulan bölgedeki gaz dağıtım şirketi aranarak onlardan yardım istenmesinin önemli olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar ayrıca kombilerin yıllar boyunca ilk günkü verim ve tasarruf oranlarıyla, hem de güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için periyodik bakımın önemine dikkat çekiyor. Ortalama kombi kullanım ömrünün 10 yıl olduğuna dikkat çeken Daikin uzmanları, bu sürenin bakımı zamanında yapılan kombilerde daha uzun olabileceğini aktarıyor. Kombilerin optimum verimlilikte çalışmalarını sürdürmesi için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. En önemlisi de bakımlar sırasında can güvenliği için tüm emniyet sistemlerinin, faaliyetlerinin ve sağlamlıklarının kontrol edilmesi önem arz ediyor.

 

SON TEKNOLOJİ KOMBİLER İLE GÜVENLİĞİNİZİ ARTIRIN

Daikin’in üstün teknolojiler ile donattığı NDJ kombiler güvenli yanma teknolojisi ile kullanıcılara her şartta en mükemmel ve konforlu ısınmayı sunuyor. Daikin kombilerde bulunan emniyet sistemleri, kombinin rüzgarlı havalarda kullanımında doğabilecek olumsuz durumların önüne geçebiliyor. Atık gazın geri tepmesi ya da alev kopması gibi istenmeyen bir durumun ortaya çıkması halinde;  kombi emniyet sistemleri sayesinde cihaz arıza moduna geçerek otomatik olarak kombiyi kapatıyor. Bu sayede kombinin kullanımı sırasında tüketicinin ek bir önlem almasına gerek kalmıyor.

Daikin NDJ kombilere özel güvenli yanma teknolojisi olan Scot teknolojisi rüzgar nedeniyle doğru hava yakıt karışımının oluşmaması durumunda tüketiciye hata kodları ile uyarı veriyor. Bu özellik; emniyet sistemli kombilerin sadece hayati tehlike oluşturabilecek durumlar için değil, kombinin verimsiz çalışmasına neden olabilecek dış ortam koşullarında da tüketiciyi bilgilendirdiği, böylece önlem alabilmesini sağladığı anlamına geliyor. Ayrıca cihaz her zaman optimum hava-yakıt oranını akıllı sistem ile sağladığı için bu durum faturalara olumlu olarak yansıyor.

Daikin NDJ Smart kombilerde bulunan dahili online kablosuz termostat ile de kombiyi uzaktan yönetme imkanı da sunuluyor. D-Sense akıllı kontrol cihazı ve mobil uygulaması ile kullanıcılar evde değilken kombilerini açıp kapatabiliyor, ortam sıcaklığını konforlarına göre ayarlayabiliyorlar. Her yerden Google Home asistant ve Android telefonlardan sesli komut ile kombiyi kontrol edebiliyorlar; böylece istedikleri kolay kontrol ve konfora sahip olabiliyorlar.

 

[1] T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU, DOĞAL GAZ PİYASASI 2022 YILI SEKTÖR RAPORU

Diğer Haberler

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncüsü Daikin akıllı, web tabanlı bir uzaktan izleme ve servis…
Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı satın aldı

Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı satın aldı

Daikin, Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima’yı satın aldı. Daha önce Beijer REF’in…
Daikin Türkiye 8 Bölgede Gerçekleştirdiği Servis Toplantılarıyla Yeni Döneme Hazırlanıyor

Daikin Türkiye 8 Bölgede Gerçekleştirdiği Servis Toplantılarıyla Yeni Döneme Hazırlanıyor

Kuruluşunun 100’ncü yılını kutlayan Daikin, yeni mali yılı öncesi Türkiye geneline yayılmış servis temsilcileriyle 8 bölgede…