• Haziran 5, 2024

Yalıtım, Sürdürülebilirlik Konusunda da Hayata Eş Değer Öneme Sahip

Yalıtım, Sürdürülebilirlik Konusunda da Hayata Eş Değer Öneme Sahip

Dünya nüfusunun yüzde 55’i kentlerde yaşıyor ve bu oranın 2050’de yüzde 68’e ulaşması bekleniyor. Türkiye’mizde ise, nüfusun yüzde 75’i kentlerde yaşıyor. Kentleşme oranındaki bu artış, binaların çevresel etkilerinin önemini de artırıyor. Binalarda insan yaşamının çevresel ayak izini azaltan, ekonomiye katkı sağlayan, yaşam alanlarında toplumsal hayatın ve bireylerin hayatlarının kalitesini artıran yalıtım, sürdürülebilirlik konusunda da hayata eş değer önem taşıyor. Sektörüne yön veren marka olmanın sorumluluğuyla tüm yatırım ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yürüten Bonus Yalıtım, ürünleriyle Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına da katkı sağlıyor.

 

İnsanlığın yüzbinlerce yıllık tarihinde, 100 yıldan kısa bir geçmişe sahip olan ‘kentleşme’ modern yaşamın en önemli dinamiklerinden biri halini almış durumda ve kolaylıkla göz ardı edilebilse de hem bizlerin hem de gelecek kuşakların hayatları üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Kentsel ve kırsal nüfusların birbirini eşitleme eşiği, dünya genelinde 2007 yılında, ülkemizde ise 1980’lerin ortasında aşıldı. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 55’i kentlerde yaşıyor ve bu oranın 2050’de yüzde 68’e ulaşması bekleniyor. Türkiye’mizde ise, nüfusun yüzde 75’i kentlerde, başka bir deyişle binalarda yaşıyor ve üretiyor. Bu binaların çevresel etkilerini de düşündüğümüzde, milyonlarca yıldır yaşama ev sahipliği yapan gezegenimizi korumak ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir yuva bırakabilmek için hepimize büyük görevler düşüyor.

Kendi büyüklüğünün 3,5 katına ulaşan katma değer zinciri, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 150 bin kişiye ulaşan istihdamı ve sürekli artış gösteren ihracat ivmesiyle ülkemiz ekonomisine önemli katkı yapan Yalıtım sektörü, bireylerin ve toplumun hayat güvenliği ve kalitesi için olduğu kadar, üzerinde yaşadığımız dünyanın sürdürülebilirliği için de önemli değerler üretiyor.

İnsanlığın, yaşam, çalışma, üretim, hizmet alanları olan tüm binalarda sürdürülebilirlik odaklı kararları önceliklendirmesi gerektiğini ifade eden Bonus Yalıtım Satış ve Pazarlama Direktörü Tolga Ceylan, “Binalarda insan yaşamının çevresel ayak izini azaltan, ekonomiye katkı sağlayan, yaşam alanlarında toplumsal hayatın ve bireylerin hayatlarının kalitesini artıran Yalıtım, Sürdürülebilirlik konusunda da hayata eş değer önem taşıyor” dedi.

 

Sektörüne yön veren marka Bonus Yalıtım, tüm yatırım ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yürütüyor.

Tolga Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bonus Yalıtım bünyesinde tüm yatırım ve faaliyetlerimizi, sektörümüze yön veren marka olmanın sorumluluğuyla, sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında yürütüyoruz. Üretim tesislerimizde yenilenebilir, temiz enerji ve çevre dostu gazların kullanımından tozsuz imalat ve sıfır atık uygulamalarımıza, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini en aza indirmek için tüm iş birimlerimiz arasında koordinasyon sağlıyoruz. Bunun yanı sıra, doğa dostu ileri teknolojilerle ürettiğimiz ürünlerimizle, binalarda insan yaşamının çevresel ayak izini azaltıyoruz, ekonomiye katkı sağlıyoruz, yaşam alanlarında toplumsal hayatın ve bireylerin hayatlarının kalitesine değer katıyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarımız kapsamında, 2021 yılında Silivri tesisimizde devreye giren GES yatırımını takiben, 2023 yılı içerisinde Sakarya ve Gaziantep tesislerimizde de GES yatırımlarımızı hayata geçirdik ve toplamda 10MW gibi ciddi bir kurulu yenilenebilir, temiz enerji kaynağını kullanıma başladık. Enerji tasarrufu ve birim ürün enerji sarfiyatında önemli ilerlemeler kaydettik. TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sertifikasını yine bu yıl içerisinde aldık. Temel olarak her kademede enerji verimliliği hedeflerken bu sertifika sayesinde bunu izleme ve değerlendirme adına gelişmeler kaydettik. Taş yünü üretim tesislerimizde tamamen tozsuz imalata geçtik; atığımızı sıfırladık ve daha konforlu bir çalışma ortamı oluşturduk.”

 

Bonus Yalıtım Ürünleri, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına da Katkı Sağlıyor

Sürdürülebilirlik kavramının evrensel bir kabulle Çevre, Ekonomi ve Toplum olmak üzere birbiri içine geçen üç temel bileşenden oluştuğunu belirten Tolga Ceylan, “Günümüzde daha da büyük bir önem kazanan Sürdürülebilirlik kavramı, küresel değer, tedarik ve finansman zincirlerinin, ticaret ve iş yapış şekillerinin temel belirleyicilerinden biri halini almış durumda. Öte yandan, Birleşmiş Milletler tarafından yoksulluğun sona erdirilmesi, çevrenin korunması, iklim krizine karşı önlem alınması, refahın adil paylaşımı ve barışı odağında yapılan evrensel eylem çağrısı, 2030 sonuna kadar ulaşılması amaçlanan hedefleri içeriyor. Bu çağrı, 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile özetleniyor” dedi.

Tolga Ceylan, ürünlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına sağladığı katkılar hakkında şunları söyledi: “İşimizin dört temel bileşeni ısı, su, ses, yangın yalıtımını çevre ve sürdürülebilirlik açısından ele aldığımızda, yalıtımın hayata eş değer önemi, evrensel sürdürülebilirlik ilkelerini özetleyen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) nezdinde de kendini gösteriyor. Bonus XPS ve Bonus Taş Yünü ürünlerimizle hizmet verdiğimiz ısı yalıtımı, konfor ve enerji tasarrufu sağlar; ekonomik faydasının yanı sıra enerji üretimi ve kullanımı kaynaklı karbon salınımlarının azalmasından başlayarak çevre sürdürülebilirliğine ve ‘İklim Eylemi Sürdürülebilir Kalkınma’ amacına doğrudan ve dolaylı katkıda bulunur.”

Su yalıtımının, sağlıklı ve konforlu bir yaşam sunan, depreme dayanımı yüksek, uzun ömürlü sağlam yapılar ve yaşanabilir kentler açısından önemini vurgulayan Tolga Ceylan, “Su yalıtımı ise, binaların en büyük düşmanı olan korozyona karşı bir kalkan görevi görür. Su yalıtımı, binaların yapısal güvenliğini artırır, kullanım ömrünü uzatır ve bunun yanı sıra, yaşam alanlarında nemden kaynaklanan sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar.  Su yalıtımı bu özellikleriyle, sürdürülebilir insan yaşam kalitesine, sürdürülebilir ekonomiye, ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar’ Sürdürülebilir Kalkınma Amacına doğrudan ve dolaylı katkıda bulunur. Uzun çalışmalar sonrası geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sektörümüze yeni bir değer olarak sunduğumuz Bonus Proof Membran ürünümüz, su yalıtımı teknolojilerinde dünya standartlarında gelinen en son noktayı temsil eden, yüksek koruma performansı, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sunan bir üründür” dedi.

Tolga Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ses yalıtımı, evlerde daha rahat yaşam alanı, hastanelerde şifa, kamu ve özel sektör iş yerlerinde, eğitim kurumlarında dikkat ve verimlilik için daha sessiz ortamlar sağlar; endüstriyel tesislerde çalışan verimini düşürebilen, dikkat dağınıklığına ve iş kazalarına neden olabilen gürültü kirliliğini bertaraf eder. Ses yalıtımı, ‘Sağlık ve Kaliteli Yaşam’, ‘Nitelikli Eğitim, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme’, ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar’, ‘Sorumlu Üretim ve Tüketim’, ‘Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı Sürdürülebilir Kalkınma’ amaçlarına doğrudan ve dolaylı katkıda bulunur. Yangın yalıtımı ise, konutlarda, iş yerlerinde ve hizmet amaçlı binalarda, yaşam alanları, ortak alanlar ve acil durum tahliye yollarının yanı sıra, çatılar, cepheler, yanıcı madde depoları gibi patlama riski taşıyan alanlar ve tesisat noktaları gibi yerlerde yangın dayanıklılığı sağlar. Yangın yalıtımı, insan yaşamına ve sağlığına olduğu kadar ekonomiye yönelik riskin azaltılmasına da fayda sunar; ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar Sürdürülebilir’ Kalkınma Amacına doğrudan ve dolaylı katkıda bulunur.”

Diğer Haberler

Yazlığınızın Değerine Yalıtımla Değer Katın

Yazlığınızın Değerine Yalıtımla Değer Katın

Şehrin bunaltıcı havasından kaçıp, daha yavaş bir hayatın tadını çıkarmak isteyenler için yazlıklar vazgeçilmezdir. Ancak, yalıtımsız…
Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçmek İmkansız

Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçmek İmkansız

Sağlık profesyonelleri, evlerimizde, iş yerlerimizde ve okullarımızda nemden kaynaklanan küf oluşumlarının alerjik reaksiyonlardan solunum rahatsızlıklarına ve…
Yılın Su Yalıtımı Ürünü Bonus Proof Membran

Yılın Su Yalıtımı Ürünü Bonus Proof Membran

Bonus Yalıtım’ın Yenilikçi Ürünü, Yılın Su Yalıtımı Ürünü Ödülüne Adını Yazdırdı   Yalıtım sektörünün yüzde 100…