• Mayıs 15, 2024

YEO, güneş enerjisinde pazar payını SEİSO ile büyütecek

YEO, güneş enerjisinde pazar payını SEİSO ile büyütecek

Yenilenebilir enerji ve enerji teknolojileri markası YEO Teknoloji, ticari ve sanayi tipi Çatı Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) konusunda faaliyet gösteren SEİSO Enerji’ye % 49 oranında ortak oldu. YEO, SEİSO’nun güçlü olduğu 10 MW altı arazi tipi projeler, Çatı GES projeleri ve mikro şebeke uygulamaları ile Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki pazar payını artırmayı planlıyor.

 

Yenilenebilir enerji alanında mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) ile birlikte yatırımcı kimliğini de güçlendiren YEO Teknoloji, daha geniş bir kitleye hizmet vermek üzere önemli bir adım attı. YEO Teknoloji, ticari ve sanayi tipi Çatı Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) EPC ve proje geliştirmesi konusunda faaliyet gösteren SEİSO Enerji’ye % 49 oranında ortak oldu. Bu ortaklıkla birlikte YEO, SEİSO Enerji’nin güçlü olduğu 10 MW altı arazi tipi projeler, Çatı GES projeleri, mikro şebeke uygulamaları ve dağıtık yenilenebilir enerji sistemleri ile Türkiye, Benelüks (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) ve diğer Avrupa ülkelerinde hizmet vererek pazar payını artırmayı hedefliyor.

 

Sektörde ilkleri gerçekleştirdi

Söz konusu ortaklığa ilişkin imza töreni YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız ve SEİSO Enerji’nin kurucusu olan Solimpeks Grup CEO’su Halil İbrahim Dağ’ın katılımıyla gerçekleşti.

2009 yılında kurulan SEİSO Enerji, yurtiçi ve yurt dışında özellikle endüstriyel ve sanayi tipi Çatı GES projelerinde sektörün öncülerinden biri haline gelerek 300 MW’in üzerinde proje tamamladı. Gerçekleştirdiği projeler arasında Antalya Stadı’nın çatısına kurulan GES projesi, Türkiye’de kurulan ilk güneş takip sistemli arazi GES projesi ve Benelüks (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) bölgesinde kurulumunu tamamladığı 150 MW’ın üzerinde proje bulunuyor.

 

Hedef 2030’da 1 GW’lık yatırım

YEO Teknoloji söz konusu ortaklıkla portföyüne yeni proje geliştirme modelleri eklerken Romanya, İtalya, Bulgaristan, ABD ve Zambiya başta olmak üzere birçok ülkede yatırımcı kimliğiyle de öne çıkıyor. YEO Teknoloji, 2030 yılında 1 GW yatırım ve 1 GW proje hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. YEO Teknoloji, 3 kıtada ve 30’dan fazla ülkede 400’den fazla proje gerçekleştiriyor. Gelişmiş enerji depolama çözümlerinden, elektrik şebekelerine, yenilenebilir enerji santralleri, endüstriyel, ticari tesisler ve hanelerin enerji dönüşümünden hidrojene kadar farklı alanlarda projeler yürüten YEO, global bir oyuncu olma yolunda adımlarını hızlandırıyor. YEO Teknoloji, dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon odaklı çalışmalarıyla daha yaşanabilir bir dünya için ‘Bizce mümkün’ sloganıyla büyümeye devam ediyor.

Diğer Haberler

Evdeki enerji hırsızı: Stand-by modu

Evdeki enerji hırsızı: Stand-by modu

Evdeki konfor ve teknoloji, farkında olmadan enerji israfına yol açabiliyor. Televizyonlar, bilgisayarlar, oyun konsolları ve hatta…
Barajlardaki su kaybının çözümü yüzer GES’ler

Barajlardaki su kaybının çözümü yüzer GES’ler

Yüzer güneş enerjisi santralleri (GES), temiz enerji üretirken kullanım sularını koruyor. Küresel ısınmanın getirdiği yüksek sıcaklıklarda…
YEO, 1 yılda çevreye 8 milyon ağaç kadar katkı sağladı

YEO, 1 yılda çevreye 8 milyon ağaç kadar katkı sağladı

Yeşil hidrojenden batarya depolama sistemlerine, rüzgar ve güneş enerjisinden atık su arıtma sistemlerine 30’dan fazla ülkede…