• Nisan 7, 2023

IQVET III Projesi Toplantısı Yapıldı

IQVET III Projesi  Toplantısı Yapıldı

TTMD, ISKAV ve HARUSEM ortaklığında, IQVET III (METEK III) programı kapsamında yürütülen “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanında Mesleki ve Teknik Eğitim Kalitesinin Artırılması Projesi’nin Açılış Toplantısı ve 1. Diyalog Aktivitesi” 31 Mart 2023 tarihinde Holiday Inn Hotel Ankara’da gerçekleştirildi.

Proje paydaşları, Bakanlık temsilcileri, akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Köroğlu Isın, “Bu proje, ülkemizde teknik eğitim seviyesini yükseltmek adına çok önemli bir misyon üstlenmiştir. Proje kapsamında Harran Üniversitesi’nde kurulacak olacak Merkez’in amacı, yenilikçi teknolojilerin öğrenilmesine yönelik sektörel sürekli eğitim merkezi oluşturmaktır. Bu sürekli eğitim merkezi hem çevrimiçi hem de işbaşı eğitimler gerçekleştirerek ulusal ve uluslararası düzeyde sertifikalandırma yapacaktır. Sektörün ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan bu merkez, mesleki ve teknik liselerin de daha nitelikli personel yetiştirmek için, tesisat teknolojileri ve iklimlendirme alanı öğretmenlerinin mesleki bilgi ve becerilerini günümüz teknolojileri kullanarak ileri seviyeye taşıyacaktır. Sonuç olarak sektörde çalışan personellerin mesleki yeterliliklerin artırılması sağlanacaktır” dedi.

ISKAV adına bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Sarven Çilingiroğlu, vakıf olarak yürütmekte oldukları çalışmaları anlatan kısa bir sunum paylaştı. Ardından GAPYENEV Müdürü Prof. Dr. Azmi Aktacir, projeye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, Üniversite olarak projeye güçlü bir altyapı desteği vereceklerini belirtti.

Harran Üniversitesi adına konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, laboratuvar ve eğitim merkezi oluşturulmasının gelecekte bölge ve ülke geneli için çok önemli olduğuna değinerek, dünyanın sürekli bir dönüşüm içinde olduğunu ve bu nedenle eğitimcilerin de kendilerini geliştirmesi gerektiğini ifade etti. Açılışta konuşan Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Bülent Dursun, mesleki teknik eğitimlerin ülke ekonomisine istihdam sağlama yanında öğrenim ve öğretim açısından da önemine dikkat çekti. Dursun, kurulacak olan sektörel yetkinlik geliştirme merkezlerinin kilit bir role sahip olduğunu ve Bakanlık olarak kurulan bu işbirliğine desteklerinin süreceklerini söyledi. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı adına konuşan Daire Başkanı Osman Murat Çetin, bakanlığın proje kapsamında yaptığı çalışmaların detaylarını anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından TTMD Proje Koordinatörü Pınar Yalman Akcengiz, GAPYENEV içerisinde kurulan eğitim merkezi çerçevesinde yürütülecek projenin detaylarını anlatan bir sunum paylaştı. Akcengiz, proje amaç ve hedefleri doğrultusunda eğiticilerin eğitimi anlamında meslek liselerindeki öğretmelerimizin kabiliyetlerini güncellemek, artırmak ve teknoloji ile entegre bir şekilde yenilikleri bölgeye aktarmayı planladıklarını söyleyerek proje kapsamında yürütülen ve yürütülecek faaliyetleri aktardı.

Projenin eğitim programı hakkında bir sunum yapan Proje Eğitim Koordinatörü Berfin Seydan, proje kapsamında verilecek eğitim konularını, eğitmenleri, çevrimiçi ve işbaşı eğitim takvimini anlattı.

Tanıtım Toplantısı’nın ardından ikinci oturumda Diyalog Aktivitesine geçildi. Proje Eğitim Koordinatörü Berfin Seydan’ın moderasyonunda gerçekleşen toplantıda fiziki ve çevrimiçi katılımcılara yönetilen sorular eşliğinde projenin daha da geliştirilmesi amacıyla fikir alışverişi sağlandı. Proje ortakları, paydaşları ve sponsorlar arasında yapılan diyalog öncesinde “soğutma alanında teknik eğitim” akla gelirken, diyalog sonrası aklımızda sürdürülebilir kariyer anlamına geldiği oluşmuştur. Proje kapsamında 2. Diyalog Aktivitesi 4 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Diğer Haberler

11.HVAC Akdeniz Kongresi Climamed 2024, TTMD Ev Sahipliğinde Düzenlendi

11.HVAC Akdeniz Kongresi Climamed 2024, TTMD Ev Sahipliğinde Düzenlendi

REHVA 2024 Yıllık Toplantısı sonrasında, 17-18 Mayıs tarihlerinde 11.HVAC Akdeniz Kongresi Climamed 2024 düzenlendi. REHVA üyesi…
2024 REHVA Yıllık Toplantısı Yapıldı

2024 REHVA Yıllık Toplantısı Yapıldı

Türkiye’nin de içinde olduğu 27 Avrupa ülkesinden 120.000’den fazla aktif olarak çalışan HVAC uzmanını temsil eden…
TTMD, ISK-SODEX İstanbul 2023’te Uluslararası İşbirliklerini temsil etti

TTMD, ISK-SODEX İstanbul 2023’te Uluslararası İşbirliklerini temsil etti

İki yılda bir iklimlendirme sektörünün tüm dünyadan temsilcilerini tek çatı altında buluşturan ve zemin hazırladığı iş…