• Mayıs 27, 2023

İSİB’ten, 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu

İSİB’ten, 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 17-19 Mayıs tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire şehrinde gerçekleştirilen 7. Egypt HVAC-R Expo Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi.

 

Milli Katılım organizasyonuna Türkiye’den İSİB ile birlikte 16 firma katılırken İSİB üyesi 4 firma ise distribütörleri aracılığı ile katıldı. Fuara İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz ve Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı iştirak etti.

Resmi açılışını Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Dr. Müh. Mohamed Shaker El-Marqabi’nin yaptığı fuara; ısıtma, soğutma, havalandırma ve yenilenebilir enerji alanlarında 9 ülkeden 149 adet uluslararası katılımcı firma katıldı. 64 katılımcı ile en çok katılımı gösteren Mısırlı firmalarını 57 adet katılımcı ile Çin takip ederken en çok katılım gösteren üçüncü ülke ise Türkiye oldu.

Fuar sırasında Türkiye Cumhuriyeti Kahire Ticaret Müşavir Yardımcısı Atilla Yenigün İSİB ve milli katılım stantlarını ziyaret ederek firma yetkilileri ile bir araya geldi.

Milli Katılım organizasyonunun çok verimli geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz, fuar hakkında şunları söyledi: “Mısır ve Orta Doğu iklimlendirme pazarındaki var olan ve potansiyel müşterilerle ihracatçılarımız arasında köprü kurmak vizyonu ile milli katılım organizasyonu düzenlediğimiz fuarı başarılı bir şekilde tamamladık. Fuara 16 firma ile katıldık. Katıldığımız firmaların hepsi fuardan çok memnun kaldı. İSİB olarak fuar alanı içinde ve dışında yaptığımız reklam çalışmaları ile hem Türkiye’nin hem de Türk firmalarının imajını yukarıya konumladık.

Türk İklimlendirme Sektörü, Mısır’ın ithalatından aldığı yaklaşık yüzde 8’lik pay ile 4. sırada bulunuyor. Mısırlı mühendisler, taahhüt firmaları yetkilileri ve satıcılar ürünlerimize çok ilgi gösterdiler. Türk ürünlerini Avrupa seviyesinde ürün gamı olarak görüyorlar. Mısır’da tüm sektörlerde çok ciddi bir yatırım atağı var. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük avantajlarından biri de Mısır ile serbest ticari anlaşmasının bulunması. Gümrüksüz olarak mallarımızı gönderebiliyoruz. İSİB olarak sektörümüz firmalarını fuar süresince standımızda ağırlamaktan ve görüşmelerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk.”

Diğer Haberler

İSİB, ticari iş birlikleriyle Türkiye’nin makro kalkınmasına katkı sunmaya devam ediyor

İSİB, ticari iş birlikleriyle Türkiye’nin makro kalkınmasına katkı sunmaya devam ediyor

İSİB, Ticaret Heyet programları kapsamında Orta Doğu ve Güney Amerikalı firmalarla bir araya gelerek iş fırsatlarını…
İSİB iklimlendirme sektörünün ilk yarı karnesini açıkladı

İSİB iklimlendirme sektörünün ilk yarı karnesini açıkladı

Türk iklimlendirme sektörü 2024 yılının ilk yarısında 3.5 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdi.   İklimlendirme sektörü…
İklimlendirme sektörünün sürdürülebilir dönüşüm yol haritası açıklandı

İklimlendirme sektörünün sürdürülebilir dönüşüm yol haritası açıklandı

İSİB, İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı lansmanında sektör için belirlenen 25 farklı hedefi kamuoyuyla paylaştı.  …