• Ekim 2, 2023

Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı Gerçekleşti

Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı Gerçekleşti

İSKİD – İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçıları Derneği’nin Yapı Medya İletişim organizasyonu ile bu yıl yedincisini düzenlediği “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı”, 25 Eylül 2023 Pazartesi günü, İstanbul Deniz Müzesi’nde organize edildi.

 

Konferansta, kullanıcı konforunu doğrudan etkileyen iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin en verimli, sürdürülebilir ve çevreci kullanımıyla mimarlarla mekanik tasarımcıların, yapılar tasarım aşamasındayken bir araya gelmesini sağlayacak bütünleşik tasarımın önemine dikkat çekildi.

Bütünleşik tasarımın önemine vurgu yaparak, farklı disiplinlerden isimlerle mimari tasarımda iklimlendirmenin dünü, bugünü, yarınını konuşmayı ve enerji ekonomisi ile ilişkisini birlikte ele almayı hedefleyen “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı”nın moderatörlüğünü ünlü gazeteci, sunucu Mesut YAR yaptı.

Konferansın açılış konuşmaları İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN ve Merkezi İklimlendirme Komisyonu (MİSK) Başkanı Mehmet ŞAHANER tarafından yapıldı.

İSKİD hakkında bilgi vererek iklimlendirme sektörünün Ağustos 2023 itibariyle 4,8 milyar dolar ihracat yaptığına dikkat çeken Ayk Serdar DİDONYAN, mimar ve mühendislerin bina tasarımında ayrılmaz iki unsur olduğunu vurguladı. DİDONYAN, ”Bütünleşik Tasarım ve Enerji Ekonomisi” temasıyla yedincisini düzenlediğimiz “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı” ‘nın iklimlendirme sektörünün geleceği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli bir kilometre taşı olmasını umuyoruz. Bu özel etkinlikte bir araya gelerek, bütünleşik tasarım ve enerji ekonomisi konularında önemli bilgi paylaşımı ve iş birliği fırsatları yakalayacağımız için de heyecanlıyız. “dedi.

DİDONYAN konuşmasında, organizasyona altın sponsor olarak destek veren Arçelik, Daikin ve Trane firmalarına, organizasyonun gümüş sponsorları olan Eneko, Fanmak, Form, ISK-Sodex, Mitsubishi Electric, Systemair, Termofan ve TROX Technik firmalarına teşekkür etti.

Mehmet ŞAHANER ise Merkezi İklimlendirme Komisyonu hakkında bilgi vererek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

YBE Kurucu Ortağı ve Direktörü Mimar And AKMAN, GMD Moskay Mühendislik Yönetici Ortağı Makine Mühendisi Hakan ERCAN, TTMD Başkanı Nermin KÖROĞLU ISIN ve Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan VOLKAN’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansın ilk oturumunda “Bütünleşik Tasarım ve Enerji Ekonomisi” ana başlığı altında “Tasarım” süreçlerine odaklanıldı. Oturumda mühendislerin tasarım yapabilmeleri için standartların oluşturulmasının önemi, mimar ve mühendislerin birlikte çalışmalarının tasarıma olumlu etkisi, karbonsuzlaşma ve sıfır enerjili bina, bina yalıtımı, ürünlerin üretim süreçlerinde meydana gelen emisyon değerleri, güneş enerjisinden elektrik üretimi ve ısı pompası sistemleri konuları ön plana çıktı.

Kısa bir aranın ardından gerçekleştirilen ikinci oturumda ise Doğuş Hospitality and Retail Mekanik İşler Müdürü Kenan ÇÖLLÜ, DEİK Türkiye-Kore İş Konseyi Üyesi Cem KURAL ve HPP International İstanbul Ofis Direktörü, Ortağı Mimar Buğrahan ŞİRİN, mimari tasarımda iklimlendirmenin “Uygulama” süreçlerine yönelik çözüm önerilerini paylaştılar. Mimari tasarımda konfor şartları, iç hava kalitesi, mimari tasarımda iklimlendirme, sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıkları konularında görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Bütünleşik tasarım ve uygulamaları, daha az sera gazı emisyonu, enerji verimli sistem tasarımı, insan odaklı tasarım, dijitalleşme, yeni nesil soğutucu akışkanlar, ısı pompaları, sınırda karbon düzenlemesi ve tüm bu konuların çevreye etkilerinin ele alındığı konferans; sektör profesyonelleri, mühendisler, mimarlar, yatırımcılar, akademisyenler ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Konferansın ardından eşsiz boğaz manzarası eşliğinde düzenlenen teknede kokteyl ile organizasyon son buldu.

Diğer Haberler

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

Değişim ve Dönüşüme odaklanmış bir süreç bizi bekliyor…   Eylül 2023 tarihinde “İSKİD, Geleceğini Şekillendiriyor” mottosuyla…
İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD Eurovent Klima Santrali Ayna Komisyonu, 4 Haziran Salı günü saat 10:00’da “Klima Santrali Eurovent Enerji…
İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu, 28 Mayıs Salı günü saat 10:00’da “SOĞUK DEPO TASARIM…