• Nisan 22, 2024

İklimlendirme Sektörü ve Üniversite Sanayi İş Birliği Çalıştayı tamamlandı

İklimlendirme Sektörü ve Üniversite Sanayi İş Birliği Çalıştayı tamamlandı

İSKİD üniversite ve sanayi iş birliği faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.  

 

İSKİD Üniversite Sanayi İş Birliği komisyonu desteği ile Arel Üniversitesi’nde 17 Nisan Çarşamba günü, “İklimlendirme Sektörü ve Üniversite Sanayi İş Birliği Çalıştayı” organize edildi.

 

İstanbul Arel Üniversitesi Kemal Gözükara Kampüsü’nde gerçekleşen çalıştay, Arel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin GÖSE ve İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Süleyman KAVAS’ın açılış konuşmaları ile başladı. Akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımı ile tüm gün süren çalıştayda, iklimlendirme sektörü, İSKİD faaliyetleri ve Üniversite-Sanayi İş birliğinin önemi konusuna değinen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Süleyman KAVAS, “Toplumun yaşam kalitesini artıran ve ekonomik kalkınmada kilit rol oynayan üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi konusuna önemli katkısının olacağına inandığımız çalıştayımız için bugün burada olmaktan, büyük bir mutluluk duyuyorum. İş birliği içinde, birbirinden değerli düşüncelerin ortaya çıkarak stratejik bir plana dönüşmesi ve sürdürülebilir hedeflerle hep beraber Üniversite-Sanayi iş birliğini daha ileriye taşıyacağımızdan eminim. Bu iş birliği,  üniversitelerin bilimsel araştırma ve geliştirme potansiyelini artırırken, Türkiye İklimlendirme Sektörünün rekabet gücü ve yenilikçiliğini de destekleyecektir.” dedi. İklimlendirme Sektörünün hızlı büyüyen ve rekabetçi gücünü sürdürebilmesi için nitelikli elemana ihtiyaç duyan bir sektör olduğunun altını çizen KAVAS, “Bu büyümeyle beraber sektörün yetişmiş eleman ihtiyacı da artmaktadır. İklimlendirme sektöründeki firmalarla üniversiteler arasında gerçekleşecek iş birliği ve ortak projelerle, sektörün rekabetçi gücünü destekleyen nitelikli eleman ihtiyacı karşılanırken, gençlerimiz sektördeki güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sayede gerekli deneyimi kazanabilirler.” dedi.

Çalıştay ile ilgili bir değerlendirme yapan İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN, “Bu değerli organizasyonun gerçekleşmesine katkı koyan başta Arel Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. A. Ercan GEGEZ olmak üzere Arel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin GÖSE, konuşmacı olarak katılım gösteren akademisyen ve firmalarımızın değerli temsilcilerine ve geleceğimiz olan öğrencilerimize, şahsım ve İSKİD 16. Dönem Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.” dedi.  Üniversite-Sanayi İş Birliğinin geliştirilmesi ve bu kapsamdaki hedeflerin, İSKİD’in her zaman öncelikli faaliyet alanlarından biri olduğunun altını çizen KORUN, “Sektör firmalarıyla üniversiteler arasında ilişki ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik bir köprü oluşturmak amacıyla, 2005 yılında Üniversite Sanayi İş Birliği ve Burs Komisyonu’nu kurduk.  Akademisyen ve firma temsilcilerimizin bir araya geldiği ve bugün gerçekleşen çalıştayın organizasyonu içinde önemli katkılar koyan komisyonumuz, faaliyetlerini yürütüyor, stratejiler oluşturuyor. Dernek olarak 9 üniversite ile iş birliği protokolümüz mevcut. Bundan sonra da üniversite-sanayi iş birliğini arttırmaya ve verimli sonuçlar elde etmeye yönelik çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

Arel Üniversitesi Arş.Gör. Mehmet Yusuf BAYAT’ın moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda İklimlendirme Sektöründe Genel Müdür pozisyonunda bulunan Ozan ATASOY, AR-GE Yöneticileri Sevil İNCİR ve Evrim ÖZGÜL sektörün çalışmaları ve beklentileri hakkında bilgi verirken; İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Alpay HEPERKAN, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü, Enerji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Şule KAPKIN ve İstanbul Arel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Alper TEZCAN sunumları ile katıldılar. Çalıştay’ın öğleden sonraki oturumunda İSKİD Üniversite Sanayi İş Birliği ve Burs Komisyonu üyesi ve aynı zamanda Arel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz YILMAZ’ın moderatörlüğünde, “Üniversite-Sanayi İş birliğinin Dünü, Bugünü ve Nasıl Bir Yarını Olmalı?’’ konulu panel organize edildi. Panele İSKİD ÜSİB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin ONBAŞIOĞLU, Prof. Dr. Hasan Alpay HEPERKAN ve Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi, Makine Mühendisliği, Termodinamik ve Isı Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden AĞRA katıldılar.

Akademisyen, öğrenci ve firma temsilcilerimizin bir araya geldiği İklimlendirme Sektörü ve Üniversite Sanayi İş Birliği Çalıştayı, teşekkür plaketlerinin takdiminden sonra son buldu.

Diğer Haberler

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

Değişim ve Dönüşüme odaklanmış bir süreç bizi bekliyor…   Eylül 2023 tarihinde “İSKİD, Geleceğini Şekillendiriyor” mottosuyla…
İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD Eurovent Klima Santrali Ayna Komisyonu, 4 Haziran Salı günü saat 10:00’da “Klima Santrali Eurovent Enerji…
İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu, 28 Mayıs Salı günü saat 10:00’da “SOĞUK DEPO TASARIM…