• Haziran 2, 2022

SOSİAD ve Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Birliğiyle Yapılan SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı Açıldı

SOSİAD ve Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Birliğiyle Yapılan SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı Açıldı

Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği (SOSİAD), sektörün “eğitim” tarafında da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda meslek liseleriyle iletişimini son derece kuvvetli tutma gayretinde olan dernek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte yeni bir projeye imza attı. Buna göre Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanında Endüstriyel Soğutma Laboratuvarının kurulumunu tamamladı.

24 Mayıs 2022 günü yapılan açılış töreninde; İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aykut Akça, Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Avni Er, Okul Müdürü Serdar Kazan, SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Can, SOSİAD Eğitim Komisyonu Başkanı Türkay Yıldırım, SOSİAD üyeleri ve sektör temsilcileri hazır bulundular.

Mesleki eğitime kazandırdıkları laboratuvarın her sektöre dokunan bir yapıda olduğunun altını çizen SOSİAD Başkanı Hayati Can, iklimlendirme sektörünün mevcut potansiyeline vurgu yaparak şunları söyledi: “Soğutma dediğimizde hemen her sektörün içinde kendine yer bulan bir kavramdan söz ediyoruz aslında. Kapasitesi ve çalışma sahası oldukça geniş bir alan. İstihdam noktasında son derece cazip fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte iklimlendirme sektörü, Türkiye’nin ortalama büyüme trendine göre 4 kat daha fazla büyüyen bir sektör. Dolayısıyla bu okuldan mezun olan çocuklar çok şanslılar, çünkü iş bulma ve daha iyi yaşam kurma noktasında bir çok sektöre göre daha şanslılar” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aykut Akça ise, “Hepimiz günlük yaşantımızda da karşılaşıyor ve görüyoruz ki ‘teknisyenlik’ kavramı her geçen gün değerini artırıyor. Öğrencilerimizi konvansiyel algıdan kurtarıp yenilikçi bir anlayışa yönlendirmemiz gerekiyor. Siz bir tamir için büyük bir markanın teknik servisine giderseniz o çocuk sistemin nasıl işlediğini görür ve o zaman o işe sıcak bakmaya başlar. Baktığınızda büyük markaların teknik servislerinde servis müdürlerinin hep çekirdekten gelen insanlar olduğunu görürsünüz. Tepeden inme bir servisi müdürü bulamazsınız. İşte meslek lisesinde okuyan o çocuk, o servis müdürünün kendisi gibi atölyeden gelen biri olduğunu görünce oradaki kariyer fırsatını kapabiliyor. O yüzden mesleki eğitim son derece kıymetlidir. Mesleki eğitimi belirli bir sistematik içinde ve o çocuğa işini sevdirerek yapmak daha da kıymetlidir. Bu laboratuvar da ilgili sektörde kariyer yapmak isteyen çocuklarımızın mesleğe adım atacakları yer olması bakımından oldukça önemli” dedi.

Akça, sektördeki insan kalitesinin yüksek olmasının ne denli önemli olduğuna vurgu yaparak sözlerini sonlandırdı: “Evinizdeki herhangi bir sorunda hemen ilgili teknik ekiple iletişime geçiyorsunuz. Bu insanlar evinize giriyor ve belki saatlerce evinizde kalabiliyor. O yüzden bu profilin eğitimle desteklenmiş insanlar tarafından oluşturulması gerekir. Bu, daha sağlıklı bir yapı doğuracaktır”.

Diğer Haberler

SOSİAD’ın Yeni Dönem Başkanı Türkay Yıldırım, Göreve Hazır!

SOSİAD’ın Yeni Dönem Başkanı Türkay Yıldırım, Göreve Hazır!

SOSİAD’ın 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 17 Ocak 2024 tarihinde CVK Park Bosphorus Hotel’de gerçekleşti.  …
SOSİAD: ‘’Meslek Lisesi Memleket Meselesi’’

SOSİAD: ‘’Meslek Lisesi Memleket Meselesi’’

SOSİAD-Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği, ISK-SODEX Fuarı esnasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolü kapsamında…
SOSİAD, ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda Soğutma Sektörünün Geleceğini Masaya Yatırdı

SOSİAD, ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda Soğutma Sektörünün Geleceğini Masaya Yatırdı

SOSİAD, ISK-SODEX 2023 Fuarı esnasında 26 Ekim 2023 günü, soğutma sektörünün geleceğine dair önemli bir seminere…