• Ocak 17, 2023

RÜZGAR ENERJİSİ DAHA KOLAY NEFES ALMAYA YARDIMCI OLACAK

RÜZGAR ENERJİSİ DAHA KOLAY NEFES ALMAYA YARDIMCI OLACAK

ENERJİ GEÇİŞİNDE BAŞROL OYNAYAN RÜZGARIN 2022 ÖZETİ

Rüzgar enerjisi pandeminin ortasından bugüne kadar olan en iyi ikinci yılını geçirdi ancak küresel ölçekte karbon sıfır hedefine ulaşabilmek adına yeni kurulumların on yıllık süreç içerisinde dört katına kadar çıkması gerekiyor. Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (GWEC) yayınladığı “Küresel Rüzgar Raporu 2022” toplam küresel rüzgar enerjisi kapasitesinin 837 GW’a ulaştığını ve dünyanın yılda 1,2 milyar tondan fazla CO2’den kaçınmasına yardımcı olduğunu gözler önüne seriyor. Rüzgar enerjisine yapılacak olan yatırımların daha kolay nefes almaya yardımcı olacağının altını çizen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, enerji geçişinde başrol oynayan rüzgar enerjisinin 2022 özetini paylaşıyor.

2022 yılında global ölçekte yaşanan enerji krizi, başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjiler için benzeri görülmemiş bir ivmeyi tetikledi. Net sıfır hedeflerine ulaşabilmenin ön koşulu olarak görülen rüzgar enerjisinden elektrik üretimi, küresel ısınma ve hava kirliliği karşısında kritik bir rol oynuyor. Öyle ki Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (GWEC) yayınladığı raporda, toplam küresel rüzgar enerjisi kapasitesinin 837 GW’a ulaştığı ve dünyanın yılda 1,2 milyar tondan fazla CO2’den kaçınmasına yardımcı olduğu paylaşılıyor. Gelecek dönemlerde dünyanın daha rahat bir nefes alabilmesi için rüzgar enerjisine yapılacak olan yatırımların büyük önem taşıdığını vurgulayan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, enerji geçişinin başrolü olan rüzgarın 2022 özetini aktarıyor.

Rüzgar Rahat Bir Nefes Aldıracak!

Küresel rüzgar endüstrisi 2020 yılındaki rekor büyümenin sadece yüzde 1,8 gerisinde, küresel olarak eklenen yaklaşık 94 GW kapasite ile en iyi ikinci yılını geçirdi. Rüzgarın, temiz ve sürdürülebilir çevre şartları için daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurgulayan yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine geniş yelpazede servis hizmetleri sunan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecek yıllarda öneminin daha da artacağını belirtiyor.

Rüzgarın 2022 Özeti!

  1. Rüzgar ihalesi faaliyetleri arttı. Rüzgar ihalesi faaliyetleri, geçtiğimiz yıllara göre %153 daha yükseldi. Dünya çapında 88 GW’tan fazla yeni rüzgar kapasitesi ile bu sene rüzgarın yıldızı parladı.

 

  1. Küresel rüzgar endüstrisinin pazar görünümü olumlu seyretti. Net sıfır taahhüdünün küresel ivme kazandığı bir yılın ardından, enerji güvenliğinin sağlanması için yenilenen aciliyetle birleştiğinde, küresel rüzgar endüstrisi için pazar görünümü daha da olumlu durmakta. Mevcut politikalar kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde 557 GW yeni kapasitenin eklenmesi bekleniyor. Bu, 2026 yılına kadar her yıl 110 GW’tan fazla yeni kurulum anlamına geliyor.

 

  1. Kara rüzgarı kurulum oranı ABD ve Çin dışında yükseldi. Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu, yeni kara türbini kurulumu için rekor yıllar geçirdi ancak toplam kara rüzgar kurulumları bir önceki yıla göre %18 daha düşüktü. Düşüşün başlıca nedeni, dünyanın en büyük iki rüzgar enerjisi pazarı olan Çin ve ABD’deki kara rüzgarı büyümesinin yavaşlamasıydı.

 

  1. Offshore rüzgara yönelim gözlemlendi. Geçen yıl 21,1 GW olan offshore rüzgar kapasitesi, bu yıl üç kat daha fazla artış gösterdi. Çin, dünya çapındaki offshore rüzgar kapasitesinin %80’ini oluşturdu ve kümülatif offshore rüzgar kurulumlarını 27,7 GW’a çıkardı.

Diğer Haberler

Güneş Enerjisi Sektörünün Devleri SolarEX İstanbul’un ilk gününde rekor sayıda global yatırımcıyla kapılarını açtı

Güneş Enerjisi Sektörünün Devleri SolarEX İstanbul’un ilk gününde rekor sayıda global yatırımcıyla kapılarını açtı

Solar Sektörünün ve Güneş Yatırımcısının Sabırsızlıkla Beklediği An Geldi Avrasya’nın en büyük, Türkiye’nin ilk ve tek…
CEBİMİZ ve DÜNYAMIZ İÇİN ENERJİMİZİ YÖNETELİM, ENERJİ DİYETİ YAPALIM

CEBİMİZ ve DÜNYAMIZ İÇİN ENERJİMİZİ YÖNETELİM, ENERJİ DİYETİ YAPALIM

EN YERLİ, YENİLENEBİLİR ENERJİ: ENERJİ VERİMLİLİĞİ Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Enerji Verimliliği Haftası açıklamasında “kirlilik,…
Enspire yenilenebilir enerji projeleriyle çevreci çözümler sunuyor

Enspire yenilenebilir enerji projeleriyle çevreci çözümler sunuyor

Performansa Dayalı Sözleşmeler ile işletmelere yatırımsız tasarruf imkanı sağlayan Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, sıfır emisyon ve…