• Mayıs 13, 2024

WENERGY’de yeşil dönüşümün üç boyutu konuşuldu

WENERGY’de yeşil dönüşümün üç boyutu konuşuldu

Temiz enerjinin başkenti İzmir, WENERGY – Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı’na, ikinci kez ev sahipliği yapıyor. İlk iki gününde büyük ilgi gören WENERGY Expo’da, eş zamanlı olarak gerçekleşen kongrede İzmir Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen oturumda, enerjideki yeşil dönüşüm; destekler, finans ve hukuk yönünden değerlendirildi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ, BİFAŞ ve EFOR Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen WENERGY – 2. Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı, sektör paydaşlarını, uluslararası alıcı ve yatırımcılar ile buluşturuyor. Fuarla birlikte düzenlenen kongrede de sektörün önde gelen isimlerinden akademisyenler, iş insanı ve enerji dünyası temsilcilerinin konuşmacı olarak yer alıyor. İzmir Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’nin yaptığı oturumda KOSGEB İzmir Bölge Müdürü Dr. Levent Arslan, Vakıfbank Kurumsal Krediler Tahsis Yönetici Başkanı Doç. Dr. Şükrü Mete Tepegöz ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Afra Teren Gürlüler konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Mustafa Tanyeri; yeşil dönüşümün üç ayrı boyutunu değerlendireceklerini belirterek, “Desteklerin yaygınlaştırılması konusu, İzmir Ticaret Odası’nın uzun zamandır önemli gündemlerinden biri. Programlarımızda ve stratejik planımızda dönüşüm içeren tüm kavramlar mevcut. Bunun içinde dijital ve yeşil dönüşüm de var. Türkiye’nin ve Avrupa’nın gündeminde bu kadar öneme sahip olan yeşil dönüşüme kayıtsız kalınmaması düşüncesinden hareket ederek KOSGEB de destek programlarını revize ederek farklı bir boyut ortaya koymaya devam ediyor” diye konuştu.

KOSGEB İzmir Bölge Müdürü Dr. Levent Arslan, “KOSGEB olarak şu anda konuştuğumuz bu konuların tamamı için sunduğumuz finansal destekler var. Kurum olarak esnek yapıları, kolay adapte olma yeteneklerinden dolayı kobileri ön plana çıkarırız. Aslında tıpkı hedef kitlemiz gibi bizim de KOSGEB olarak değişim ve dönüşümlere kolay adapte olan bir yapımız var. Yeşil dönüşümdeki tanımlamayı işletmeler açısından yaptığımızda işletmelerin, çevresel performanslarını iyileştirmeleri, ürün ve hizmet başına tükettikleri enerjileri azaltmaları, kaynak verimliliği yaratmaları ve kullandıkları enerjileri yeşil enerjiye dönüştürme ekseninde tanımlayabiliriz” şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Afra Teren Gürlüler; “Yeşil mutabakat elimizdeki en temel veri ve biz de üniversiteler olarak buna dahil olmak, katkı sunmak konusunda çalışıyoruz. Şu an Avrupa Yeşil Mutabakat düzenlemesinin yanı sıra İklim Yasası da çıktı. Hukuk, bu konudaki mevzuatlar konusunda çalışmalar yapıyor. Bizim de ülke olarak kendi içimizde kapsamlı bir iklim yasasına ihtiyacımız var.  Bu yıl eksikleri olmasına rağmen yine de bir yasa çıkacak. Çevre kirliliğini engellemediğiniz sürece yeşil dönüşüme geçemiyoruz. Tıpkı destek ve finans boyutu gibi bu işin hukuk boyutu çok kapsamlı ve önemli” diye konuştu.

 

Vakıfbank Kurumsal Krediler Tahsis Yönetici Başkanı Doç. Dr. Şükrü Mete Tepegöz de yeşil dönüşümün finansal boyutlarına değinerek, “Biz bu konuda, çoğunlukla Dünya Bankası’ndan destek alıyoruz. Ancak aldığımız desteğin kullanıldığı yer çok önemli. Verilen kredilerin çevresel ve sosyal etki analizini yapıyor ve raporlarımızın entegre olmasına dikkat ediyoruz” dedi.

(Soldan sağa) Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Dr. Levent Arslan, Doç. Dr. Şükrü Mete Tepegöz, Afra Teren Gürlüler

Diğer Haberler

Dünyanın enerjisi İzmir’de buluşuyor

Dünyanın enerjisi İzmir’de buluşuyor

Temiz enerjinin başkenti İzmir, WENERGY – Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı’na ikinci kez ev sahipliği yapacak. WENERGY…
Wenergy – Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı ve Kongresi sektörün geleceğine ışık tutacak

Wenergy – Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı ve Kongresi sektörün geleceğine ışık tutacak

Yenilenebilir ve temiz enerjinin başkenti İzmir, 9-11 Mayıs 2023 tarihleri arasında Wenergy – Temiz Enerji Teknolojileri…
İzmir temiz enerjinin dev buluşmasına hazırlanıyor

İzmir temiz enerjinin dev buluşmasına hazırlanıyor

Türkiye’de yenilenebilir ve temiz enerjinin başkenti konumunda olan İzmir, 9-11 Mayıs 2023 tarihleri arasında Wenergy –…