• Ekim 30, 2023

Fabrikalarda Yaşanan Enerji Kaybına ‘Kapıda Son’

Fabrikalarda Yaşanan Enerji Kaybına ‘Kapıda Son’

Çukurova Isı, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında fabrika ve depolardaki sevkiyat kapılarından kaynaklı enerji sarfiyatına dikkat çekti.

“Fabrikalarda ve depolarda sık sık açılan sevkiyat kapıları iç mekân hava sıcaklığında 4°C ila 10°C arasında bir düşüş yaşanmasına neden olarak, enerji sarfiyatını artırıyor” diyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, hava perdeleri ile sevkiyat kapılarından kaynaklı ısı kayıplarının ve enerji sarfiyatının yüzde 80’lere varan oranlarda azaltılabileceğini açıkladı.

 

Dünya genelinde artan enerji maliyetleri, fabrikaların ısıtma giderlerinin de giderek yükselmesine neden oluyor. Fabrikalarda ve depolarda ısıtma giderlerini artıran en büyük unsur ise malzeme yüklemek ve boşaltmak için sürekli açık tutulan sevkiyat kapıları oluyor. Çünkü sıcak hava, açılan sevkiyat kapılarından dışarı kaçıyor, soğuk hava ise içeri giriyor. Bu durum hem enerji giderlerini artırıyor hem de işletmelerin konfor şartlarını bozuyor.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında yaptığı açıklamada fabrika ve depo kapılarından kaynaklı enerji sarfiyatına dikkat çekti: “Fabrikalarda ve depolarda sık sık açılan sevkiyat kapıları enerji sarfiyatını artırıyor. Çünkü kışın sevkiyat kapısı her açıldığında iç mekân hava sıcaklığında 4°C ila 10°C arasında bir düşüş yaşanıyor. Ancak endüstriyel tesislerde ve depolarda sevkiyat kapılarının üst kısmına veya yanına yerleştirilen hava perdeleri ile iç ortam havasını, dış ortam havasından ayırmak ve kapıdan kaynaklı ısı kayıplarını ve enerji sarfiyatını yüzde 80’lere varan oranlarda azaltmak mümkün.

Fabrika ve depolarda enerji sarfiyatını düşüren hava perdeleri aynı zamanda çalışanlar için konforlu çalışma ortamları da sunuyor. Ayrıca dış ortamdaki; böcekleri, tozu, kirletici maddeleri ve kokuları da iç ortamdan uzak tutuyor” dedi.

 

Eşsiz teknoloji ‘Silversun SACV’

Çukurova Isı’nın yatay olarak dizayn edilen Silversun SACH gaz yakıtlı hava perdeleri, 6 metre yüksekliğe kadar etkili çözümler sunuyor. Soğuk havalarda üflediği havayı ısıtıp, ortamda ekstra konfor sağlayan Silversun SACH ile termostatik kontrol de yapılabiliyor.

Kapı yanlarına dikey uygulanan Silversun SACV serisi gaz yakıtlı hava perdeleri ise 4 metre yüksekliğe kadar etkili çözümler sunuyor. Kolay kullanım özelliği ile kullanıcı dostu çözümler sunan Silversun hava perdeleri, uygulamada sağladığı hızlı ve kolay kurulum avantajıyla da fark yaratıyor.

Diğer Haberler

Yeşil Sanayi, Isıtma Sektörüne de İvme Kazandırıyor

Yeşil Sanayi, Isıtma Sektörüne de İvme Kazandırıyor

Sanayici, yeşil dönüşümü hızlandırmak ve rekabet gücünü artırmak için çözümü GES’de buluyor. “Sanayici yüzünü güneşe döndü”…
Kafe ve Restoranları Kışa Hazırlamanın Şimdi Tam Zamanı!

Kafe ve Restoranları Kışa Hazırlamanın Şimdi Tam Zamanı!

Kafe ve restoranlarda kışa hazırlık başladı. Müşterilerine yıl boyunca açık havada konfor sunmayı hedefleyen işletmeler, yaz…
“Net Sıfır’a ulaşmak için ısıtmadan kaynaklı karbon emisyonları düşürülmeli”

“Net Sıfır’a ulaşmak için ısıtmadan kaynaklı karbon emisyonları düşürülmeli”

Küresel ısınma dünyamızı tehdit etmeye devam ediyor. Fosil yakıtların kullanımı nedeniyle oluşan sera gazı emisyonları, küresel…