• Mayıs 27, 2023

Kayseri Şeker’in buharını Mimsan üretecek

Kayseri Şeker’in buharını Mimsan üretecek

Kömür yakıtlı kojenerasyon tesislerinin kurulumu konusunda Türkiye’nin öncü markası olan Mimsan, Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’ne anahtar teslimi akışkan yataklı buhar kazanı sistemi kuracak.

Projenin 23 Mayıs’ta gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşma yapan Mimsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan; tesise kurulacak buhar kazanının işletmeye saatte 65 ton 8 bar proses buharı üreteceğini ve yatırımın 4.5 ay gibi kısa bir sürede kendini amorti edeceğini belirtti.

 

Mimsan’ın gıda sektörünün öncü sanayi kuruluşlarından Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’ne kuracağı akışkan yataklı buhar kazanı ve kazan binasının temel atma töreni 23 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Mimsan, tesise kuracağı buhar kazanı ile kömürü, ekonomik ve verimli bir şekilde yakarak, işletmeye saatte 65 ton 8 bar proses buharı üretecek.

Proje kapsamında, hem yerli linyit hem de ithal kömürleri, yüksek verimle yakabilen akışkan yataklı buhar kazanı sistemini anahtar teslim şekilde yapacak olan Mimsan, 01 Ekim 2023 tarihinde montaj çalışmalarını tamamlayarak, devreye alma çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

 

Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Saatte 65 ton 8 bar proses buharı üretecek

“Heyecan verici bir gün yaşıyoruz. Hayata geçirdiğimiz her projede iş ortaklarımıza ve ülke ekonomisine sunduğumuz katkılar, Mimsan olarak bizleri gururlandırıyor. Kayseri Şeker bünyesinde faaliyet gösteren Boğazlıyan Şeker ve Mamülleri Entegre Tesisi’ne anahtar teslim kurulumunu gerçekleştireceğimiz akışkan yataklı buhar kazanı ve kazan binası da bizleri, heyecanlandıran ve gururlandıran projelerimiz arasında yerini aldı.

Amortisman süresi 4.5 ay

Fabrikanın saatte 65 ton 8 bar proses buharı ihtiyacını karşılayacak olan bu tesis, aynı zamanda işletmenin sunduğu katma değeri de artıracak.  Ayrıca yatırımın 4.5 ay gibi kısa bir sürede kendini amorti etmesini ve işletmenin kâra geçmesini hedefliyoruz.  

Boğazlıyan Şeker ve Mamülleri Entegre Tesisi’nin akışkan yataklı buhar kazanı ve kazan binası yatırımının, işletmenin gelecekteki enerji yatırımları için bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Bu projede Mimsan’ın gücüne inanan Kayseri Şeker’in değerli yönetimine, teknik ekibine ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Allah yapılan yatırımı bereketli kılsın” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer Haberler

Mimsan’ın MGS skoç tip sıcak su kazanı, bütçenizi ve çevreyi koruyor

Mimsan’ın MGS skoç tip sıcak su kazanı, bütçenizi ve çevreyi koruyor

Mimsan, merkezi ısıtma için geliştirdiği ‘MGS serisi üç geçişli sıvı ve gaz yakıtlı çelik sıcak su…
Mobil kazan dairesi: ‘Mimsan MKD serisi’

Mobil kazan dairesi: ‘Mimsan MKD serisi’

Müşteri memnuniyetini tüm süreçlerinin merkezine alan Mimsan, MKD serisi mobil sıcak su kazanları ile şantiyelerde ve…
Mimsan, ‘Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi’ne Katılıyor

Mimsan, ‘Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi’ne Katılıyor

Enerji ve ısıtma sektörlerinin köklü firması Mimsan, 20-23 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Enerjisini Üreten Fabrikalar…