• Haziran 22, 2023

Radyant Isıtıcılar ile Yaz Sezonunu Uzatmak İçin Bakım Şart!

Radyant Isıtıcılar ile Yaz Sezonunu Uzatmak İçin Bakım Şart!

‘Havalar sıcak, kışı düşünmek için erken’ demeyin, ısıtma sistemlerini kışa hazırlamak, sistem devreye girdiğinde oluşabilecek arızaları önlemek için en ideal zaman!

Cafe, restoran, otel gibi işletmeler ile endüstriyel tesislerde soğuk havalarda da dış mekân konforunu korumak için elektrikli ve radyant ısıtıcılara bakım yaptırmak şart. Çünkü elektrikli ve radyant ısıtıcılara yazın yapılan bakım; işletmeleri soğuk havalara hazırlıyor, enerji giderlerinden tasarruf sağlıyor ve sistem devreye girdiğinde oluşabilecek arızaları önlüyor. Özellikle gaz yakıtlı radyant ısıtma sistemlerine yapılan bakım, can güvenliği ve sistemin emniyetli bir şekilde çalışması için büyük önem taşıyor. Sistemdeki gaz kaçağı kontrolleri yapılarak, can ve mal güvenli sağlanıyor.

 

Günler uzun, geceler sıcak ve herkes açık havanın keyfini çıkarmak istiyor. Yazın cafe ve restoranlar, açık havada müşterilerine keyifli ortamlar sunuyor. Ancak sonbahar ve kış aylarında serinleyen hava nedeniyle açık havada konfor şartlarını sağlayamayan işletmeler, potansiyel müşterilerini kaybediyor. Soğuk havalarda da dış mekân konforu sunmak isteyen; cafe, restoran ve oteller mekânın açık alanlarını spot ısıtma yapan elektrikli veya radyant ısıtma teknolojisiyle donatarak, yoğun geçen yaz sezonunu sürdürmeyi ve müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyor. Benzer durum fabrika ve depo gibi hava hareketlerinin yoğun olduğu tesisler için de geçerli. Ortamı geleneksel ısıtma sistemleri ile yani havayı şartlandırarak ısıtmak zor ve oldukça maliyetli olduğu için işletmeler, elektrikli veya radyant ısıtıcıları tercih ediyor. Çünkü elektrikli ve radyant ısıtıcılar, etrafındaki havayı değil, doğrudan ısıtılmak istenen alanı ısıtıyor.

 

Yaz ayları bakım için en ideal zaman

Soğuk havalarda işletmelere konfor ve verimlilik sunan elektrikli ve radyant ısıtma sistemleri, yaz aylarında akıllara gelecek en son şey oluyor. Ancak uzmanlar, yaz aylarının ısıtma sistemlerinin bakımı için en ideal zaman olduğunu söylüyor. Yazın yapılan bakım, işletmeleri soğuk havalara hazırlıyor, ihtiyaç duyuluğunda ısıtma sisteminin optimum bir şekilde çalışmasını sağlıyor ve sistem devreye girdiğinde oluşabilecek arızaları önlüyor.

 

Güvenlik ve optimum verim için bakım şart

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ, cafe, restoran, otel gibi işletmeler ile endüstriyel tesislerdeki “ elektrikli ısıtıcıların ve gaz yakıtlı radyant ısıtma sistemleri”nin uzun yıllar güvenli ve optimum verimlilikte çalışabilmesi için kışa girmeden periyodik bakımlarının yaptırılması gerektiğinin altını çiziyor.“Yaz aylarında yapılacak periyodik bakımla sistem devreye girdiğinde oluşabilecek arızaları önlemek ve işletmelerin ısıtma giderlerini düşük maliyetlerle yönetmelerini sağlamak mümkün” diyen Osman ÜNLÜ, sözlerine şöyle devam etti:

 

Isıtıcıların elektrik ve doğalgaz tüketimini düşürüyor

“Doğal kaynakların verimli yönetimi yani sürdürülebilirlik, işletmelerin gündeminde olan konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle son yıllarda hızla artan enerji fiyatları nedeniyle operasyonel maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen işletmeler çeşitli tedbirler alıyor. Isıtma sistemleri de alınan tedbirlerin başında geliyor. Ancak ısıtma sistemlerinde doğru tercih kadar önemli bir diğer konu da periyodik bakım. Çünkü periyodik bakım hem enerji masraflarından tasarruf edilmesini sağlıyor hem de ısıtıcıların ömrünü uzatıyor.

Alanında uzman olan servis ekiplerimiz tarafından ekonomik fiyatlarla yapılan periyodik bakımlarda; elektrikli ve radyant ısıtıcıların genel temizlikleri yapılıyor, varsa arıza ve aksaklıklar gideriliyor. Cihaz temizliği sistemin verimli ve uzun ömürlü olması açısından büyük önem taşıyor. Radyant ısıtıcıların bulundukları ortamdaki toz ve diğer kirletici etkenler zamanla cihaz içerisinde kirlenmeye ve mekanik aksamların aşınmasına neden oluyor. Bu durum ise cihazın orijinal ayarlarını bozarak hem cihazın ısıtma performansını düşürüyor hem de gaz tüketimini artırıyor. Bakım esnasında gerekli kontroller, temizlik ve ayarlar yapılarak cihazın ilk günkü performansına ulaşması sağlanıyor. Bu sayede elektrik ve doğalgaz tüketimi de azaltılmış oluyor.

 

Maksimum performans ve konfor sağlıyor

Periyodik bakımla, ileride sistemde yaşanabilecek arızalar da erkenden tespit edilerek, daha yüksek maliyetli arızaların önüne geçiliyor. Bu sayede kış soğuklarında kesintisiz çalışan radyant ısıtıcılar ile işletmelerde kesintisiz konfor sağlanıyor.

 

Sistemin emniyetli bir şekilde çalışması için önemli

“Gaz yakıtlı radyant ısıtma sistemleri”nde yapılan bakım; can güvenliği ve sistemin emniyetli bir şekilde çalışması için de büyük önem taşıyor. Sistemdeki gaz kaçağı kontrolleri yapılarak, can ve mal güvenliği sağlanıyor. İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından da oluşabilecek riskler ortadan kaldırılıyor. Bu sayede sistemin güvenliği artırılıyor” dedi.

Çukurova Isı, 81 ili kapsayan geniş servis ağı ile sektörde fark yaratmaya ve kusursuz müşteri memnuniyeti sunmaya devam ediyor.

Diğer Haberler

İşletmenizin Çatısı Sızdırıyorsa Hafife Almayın!

İşletmenizin Çatısı Sızdırıyorsa Hafife Almayın!

Ticari işletmelerde ve endüstriyel tesislerde sızdıran bir çatı, işletmenin duvar ve yer kaplamaları ile tavan döşemelerinde…
Evlerin Açık Alanları İçin Isıtıcı Alırken Bu Tavsiyelere Dikkat!

Evlerin Açık Alanları İçin Isıtıcı Alırken Bu Tavsiyelere Dikkat!

İlkbaharla birlikte evlerin; balkon, teras ve bahçeleri kullanıma açıldı. Evde gün boyu açık hava keyfi sürmek…
Çukurova Isı, Bayileri ile Antalya’da Bir Araya Geldi

Çukurova Isı, Bayileri ile Antalya’da Bir Araya Geldi

Çukurova Isı, 6-8 Mart tarihlerinde Antalya IC Hotels Green Palace’de düzenlediği toplantıda Türkiye’nin dört bir yanındaki…