• Eylül 11, 2023

Suudi Arabistan Krallığı için yüksek güvenlikli binalarda Grundfos Hydro MPC-E setleri kullanıldı

Suudi Arabistan Krallığı için yüksek güvenlikli binalarda Grundfos Hydro MPC-E setleri kullanıldı

2013 yılında Suudi Arabistan Krallığı, ülkedeki beş bölgede 44 askeri ve güvenlik tesisini iyileştirme kararı aldı. Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Kral Abdullah Bin Abdelaziz’in krallığın askeri standartlarını yükseltme projesini (KAP2) başlattı.

 

KAP2; tıp merkezleri, eğitim tesisleri, atış poligonları, klinik ve adli laboratuvarlar, villalar, dinlenme tesisleri, oditoryumlar ve cemaat tesisleri, camiler, dükkanlar, spor binaları ve daha fazlası gibi yeni binalar inşa etmekten oluşuyordu.

Grundfos Suudi Arabistan Kıdemli İş Geliştirme Müdürü İrfan Ahmed Ashrafi: “Toplam inşaat alanı 3.5 milyon metrekareden fazla olan projede, global tasarım ve proje yönetimi şirketi NKY bakanlığın baş danışmanıydı. “Onların karşılaştığı asıl zorluk; binalar için gücü talebe göre optimize eden bir su basınçlandırma çözümü bulmaktı” diyor.

“Projenin ilk halinde bir rakibimizin sabit sistemini kurmuşlardı. Bakanlık daha enerji verimli bir çözüm bulmak istedi. Proje; her birinde birden fazla bina bulunan bölgeleri içeriyordu, tüm binalar yapım aşamasındaydı ve aşamalar halinde tamamlanacaktı. Bu yüzden değişen yük ve talep gereksinimlerine uyum sağlayabilecek bir çözüme ihtiyaçları vardı.”

Yüksek güvenlikli binalarda su basınçlandırma

Lokasyon: Suudi Arabistan Krallığı

Müşteri: İç İşleri Bakanlığı

Grundfos, NKY’ye MPC-E değişken hızlı hidrofor sistemlerini sundu.

İrfan Ahmed Ashrafi ve ekibi Grundfos CU352 denetleyicisindeki orantısal işlevsellik konseptini açıkladı: CU352, sürtünme kayıplarını telafi ederek basıncı ve dolayısıyla su sızıntılarını azaltır.

İrfan Ashrafi: “Ayrıca yumuşak basınç oluşumundan, başlatma sırasında sorunsuz çalışmadan, su darbesini azaltmaktan da bahsettik. Bu, birinci aşamada kullandıkları rakip pompaların standart bir özelliği değildi” diyor.

Grundfos, KAP’ın ilk etabında inşa edilen yeni binalardan birine değişken hızlı hidrofor setlerini tedarik ettikten sonra bir Enerji Kontrolü gerçekleştirdi. Binanın hidrofor sistemi daha önce 14 adet sabit hızlı pompa ile çalışıyordu. Grundfos değişken hızlı pompa kullanımının enerji sarfiyatı üzerinde ne gibi bir fark yaratacağını göstermek istedi.

Enerji Kontrolü, Bakanlığın daha enerji verimli pompalar kullanarak ve küçük iyileştirmelerle yılda 123.000 kWh’den fazla enerji tasarruf edebileceğini ortaya koydu. Ayrıca sadece bu bina için yıllık 9.000 EUR enerji tasarrufu sağlanabilecektir.

NKY, bu projede KAP2 için toplam 121 MPC-E hidrofor setini onayladı.

Sonuç: Grundfos, tüm sistemlerin kurulması ve devreye alınmasını 2021’in sonunda tamamladı.

NKY’nin Kıdemli Makine Mühendisi Tariq Mousa: “Grundfos Hydro MPC-E setleri, benzersiz oransal basınç ve sürtünme kaybı telafisi özellikleriyle projemiz için doğru seçimdi” diyor. “Bu, kalite açısından güvenilir bir çözüm gerektiren ikonik bir proje. Bu güçlendiricilerin yüksek teknolojisi enerji tasarrufu sağladı.”

 

Diğer Haberler

Uluslararası Hilton Mühendislik Konferansı Grundfos’un sponsorluğunda düzenlendi

Uluslararası Hilton Mühendislik Konferansı Grundfos’un sponsorluğunda düzenlendi

Dünya genelinde Hilton mühendislerinin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Hilton Mühendislik Konferansı, Grundfos’un sponsorluğunda Hilton Bomonti İstanbul’da düzenlendi.…
Grundfos, tüm TPE pompalarda standart haline getirdiği IE5 motorla verimliliği en üst düzeye çıkarıyor

Grundfos, tüm TPE pompalarda standart haline getirdiği IE5 motorla verimliliği en üst düzeye çıkarıyor

Ticari bina çözümleri geniş bir uygulama yelpazesini kapsar; her birinin kendine özgü özellikleri vardır. En iyi…
Verimli Sıcak Su Sistemleri ile Su ve Enerji Tasarrufu Yapın

Verimli Sıcak Su Sistemleri ile Su ve Enerji Tasarrufu Yapın

Grundfos sıcak su sirkülasyon pompaları, tesisatçıların müşterilerine önemli tasarruflar sunmalarını sağlamak için çevre dostu, uygun maliyetli…