• Temmuz 18, 2023

Termal Kamera ile binanızın ısı kayıplarını anında görün

Termal Kamera ile binanızın ısı kayıplarını anında görün

Kış aylarında ısıtma için harcadığımız enerjinin 2 katından fazlasını yaz aylarında soğutma için harcamaya devam ediyoruz. Enerji verimliliğinde ısı yalıtımı büyük rol oynuyor. Dalmaçyalı olarak bu konuda tüketicilerimizi bilinçlendirmek amacıyla binalar özelinde ısı kayıplarını termal kamera ile görüntülemek üzere 2020 yılından bu yana Türkiye’yi dolaşıyoruz. Kış aylarında Dalmaçyalı ile 4. etabını gerçekleştirdiğimiz Termal Kamera Roadshow’umuza, yazın da Temmuz ayında kaldığımız yerden devam ediyoruz.  

Isı yalıtımı duvarlardan iç ve dış ortam arasındaki ısı geçişini sınırlandıran bir uygulama olduğu için kışın ısıtılan ortamın soğumasını engellerken, yazın ise klima kullanımı ile oluşan iç ortam serinliğinin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlıyor. Yaz sıcakları bastırmadan binanızın dış cephesine yaptıracağınız doğru bir ısı yalıtım sistemi sayesinde klimanız daha az çalışsın, elektrik faturalarınız düşsün. 

 

Türkiye’nin öncü dış cephe ısı yalıtım markası Dalmaçyalı, binalardaki ısı kayıplarını termal kamera ile görüntüleyerek bina sakinlerini bilgilendiriyor. 2020 yılından bu yana 50 binin üzerinde binanın termal kamera ile ısı kayıplarını ölçerek raporlamasını yapan Dalmaçyalı Isı Kaybı Ölçüm Ekipleri, enerji verimliliği alanındaki çalışmalara katkıda bulunmak üzere Temmuz ayından itibaren yazlık bölgelerde Türkiye’yi dolaşmaya devam edecek ve uzman teknik kadrosuyla, tüm Türkiye’de ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet sayesinde bina sakinlerine binaları özelinde ısı kayıplarını somut bir şekilde gösterecek.

 

“Sadece soğuk iklimlerde değil, sıcak iklimlerde de ısı yalıtımı bir ihtiyaç”

Isı yalıtımının her iklimde bir ihtiyaç olduğuna değinen Nippon Paint Betek Yalıtım Marka Müdürü Özmert Baysaling “Evlerimizde enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. Sadece soğuk iklimlerde değil, sıcak iklimlerde de ısı yalıtımı bir ihtiyaç. Uzun yıllardır sosyal sorumluluğumuz ve işimizin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz enerji verimliliği bilgilendirme çalışmaları sonucunda tüketiciler ısı yalıtımının gerekliliği konusunda çok daha bilinçli hale geldiler. Doğru ısı yalıtım sistemi ve standartlarda belirtilen şekilde bölgeye uygun levha kalınlığı seçimi bu noktada tüketiciler için büyük önem kazanıyor” dedi.

 

Tüketicilerin bilinçlenmesi hedefleniyor

“İçinde bulunduğumuz yaz aylarının başında sıcak iklim koşullarında da ısı yalıtımının katkılarını özellikle vurgulamak istiyoruz. Isı yalıtımı iç ortamın ısısını koruduğu için klimalar daha az çalışıyor ve bu da harcanan elektrik enerjisi miktarını düşürüyor” diyen Baysaling, şöyle devam etti: “20 yılı aşkın deneyimimizle ülkemizdeki 81 ildeki iklim koşullarını ve yapı fiziğini çok iyi biliyoruz. Tüketicilerin bilinçlenerek tasarruf etmesi adına sunduğumuz termal kamera raporlarına ilaveten Dalmaçyalı Enerji Tasarrufu Analizi Raporu ile tüketiciler kolaylıkla web sitesinde yer alan formu doldurarak binalarında Dalmaçyalı ile yaptıracakları doğru bir ısı yalıtımı ile ne kadar enerji tasarrufu sağlayabileceklerini ve çevreye olan katkılarını görebiliyorlar. Temmuz ayı itibariyle Termal Kamera Roadshow etkinliğimizin yazlık bölgelerdeki çekimlerine devam ederek tüketicilerimize ısı yalıtımının 4 mevsim kazanç, 4 mevsim termal konfor sunduğunu anlatacağız.”

Diğer Haberler

Binalara Sihirli Dokunuş: Dalmaçyalı Magic Fine Özel Efektli Kaplamalar

Binalara Sihirli Dokunuş: Dalmaçyalı Magic Fine Özel Efektli Kaplamalar

Türkiye’nin öncü dış cephe ısı yalıtım markası Dalmaçyalı, Magic Fine Özel Efektli Kaplamaları ile doğanın dokularını…
Dalmaçyalı ile Sağlıklı Evler

Dalmaçyalı ile Sağlıklı Evler

Binaların dış cephelerini iklimin olumsuz etkilerinden koruyan ısı yalıtımı, sağladığı enerji tasarrufuyla karbon salımını da azaltarak…
Marmaris’teki Hizmet Binasında Örnek Uygulama

Marmaris’teki Hizmet Binasında Örnek Uygulama

Dış cephe ısı yalıtımı bugüne kadar hep yüzde 50’yi geçen ısıtma tasarrufu ile gündemdeydi. Ancak ısı…