• Nisan 11, 2023

Danfoss 2022 yılını 10,3 milyar Euro’luk satışla kapattı

Danfoss 2022 yılını 10,3 milyar Euro’luk satışla kapattı

İklimlendirme, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında hizmet veren Danfoss, 2022 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2022’de şimdiye kadarki en yüksek yatırım seviyesine ulaşan Danfoss; beklentileri aşarak, satışlarını %36 oranında artırıp, yılı 10,3 milyar Euro’luk satışla kapattı. Organik büyüme %15 olurken, şirketin FAVÖK çıktıları %26 artarak 1,2 milyar Euro’ya yükseldi.

 

Danfoss, 2022 yılını beklentilerin üzerinde kapattı. Satışlar 2021 yılına göre %36 oranında artarak, 10,3 milyar Euro’ya ulaştı. Organik büyüme %15 olurken, tüm bölgelerde ve özellikle Kuzey Amerika’da %71 oranında büyüme sağlandı. İnovasyon, üretim kapasitesi, dijital dönüşüm ve bölgesel büyüme girişimlerine yönelik yüksek düzeyde stratejik yatırımların devam etmesinin ardından FAVÖK, 2021 yılına kıyasla %26 artarak 1 milyar 224 milyon Euro’ya yükseldi.

Danfoss 2022 yılında rekor seviyede yatırım yaptı

Danfoss’un yeşil büyüme stratejisi Core&Clear 2025, şirketin üç iş segmentini güçlendirmek, köklü uygulama bilgisini, sürdürülebilir inovasyon ve lider konumunu desteklemek için daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak amacıyla Nisan 2022 tarihinde başlatıldı. İnovasyon harcamaları 2022 yılında %39 artışla 457 milyon Euro’ya; üretim kapasitesi, bölgeselleşme ve dijital çözümlere yapılan yatırımlar ise %44 artışla 531 milyon Euro’ya ulaştı. Semikron Danfoss ortaklığı ile elektrifikasyon alanında büyüme için ciddi yatırımlar yapan şirket, güç elektroniğinde ve elektrifikasyonda lider konumda yer alıyor.

Danfoss Başkanı ve CEO’su Kim Fausing: “Tüm bölgelerde büyüme için hiç olmadığımız kadar iyi bir konumdayız. Satışlarımız Amerika, Avrupa ve Asya’da neredeyse eşit seyrediyor. Üretim kapasitesine, bölgeselleşmeye ve dijital çözümlere yaptığımız rekor düzeydeki yatırımlarımızla, küresel olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmeti daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. İnovasyon harcamalarını %39 artırarak, sınıfının en iyi teknolojilerini ve çözümlerini sunma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz. Sürdürülebilir veri merkezleri, hızla büyüyen ısı pompası pazarı ve enerji verimliliğine yönelik çözümler pazarı, otonom araçlar, makinelerin ve deniz taşıtlarının elektrifikasyonu, mobil makineler, Power-to-X ve batarya enerji depolama sistemleri için yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ağustos ayında Semikron Danfoss’un pazarda yer almasını sağlamak, böylece güç elektroniği ve elektrifikasyon alanında lider konuma gelmek bu yaklaşımımızın en iyi örneklerinden biriydi.”

“Bu güçlü sonuçları dünya çapında yüksek performanslı ekiplerimiz sayesinde elde ettik. Çeşitlilik ve Kapsayıcılık yaklaşımıyla çalışan 42.000’e yakın çalışma arkadaşıma ve 2022’de yaşadığımız zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalıştığımız müşterilerimize ve ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum. Birlikte daha iyi bir gelecek inşa ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

“Türkiye bazında büyüme oranımız kur etkisinden bağımsız % 25,8 olarak gerçekleşti”

Danfoss Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Satış Direktörü ve Danfoss Türkiye Genel Müdürü Mert Kalafatoğlu: “Danfoss’un 2022 yılında dünya çapında gösterdiği güçlü performansa paralel olarak Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgemizde yılı %21,3 büyüme oranıyla tamamladık. Türkiye bazında büyüme oranımız ise kur etkisinden bağımsız %25,8 olarak gerçekleşti. Zorlu piyasa koşullarına rağmen yakalanan bu başarıda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye, büyüme potansiyeli açısından Danfoss için son derece önemli bir ülke olmaya devam ediyor. 2023 yılında da müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve meslektaşlarımızla birlikte hedeflerimize emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Danfoss 2023 yılında da büyümeyi ve 2030 İklim Hedefleri için çalışmayı sürdürecek  

Danfoss, 2023 yılında pazar payını genişletmeyi ve liderliğini korumayı hedefliyor. Satışların yıllık 10,4-11,9 milyar Euro aralığında olması bekleniyor. FAVÖK marjının, halihazırda satın alınmış işletmelerin entegrasyonunun yanı sıra yeni ürün ve çözümlerin geliştirilmesine yönelik yatırımların devam etmesinin ardından, %11,5-13,0 aralığında olması öngörülüyor. Beklenen büyüme ve karlılık performansı, küresel tedarik zinciri aksaklıklarının durumuna, politik gelişmelere, enflasyona, pandemiye ve dünya ekonomisindeki genel büyüme oranlarına bağlı olarak değişiklik gösterebileceği belirtiliyor.

Danfoss, müşterileriyle birlikte, pazara sunduğu teknolojiler ve çözümlerle küresel ve bölgesel iklim hedeflerine katkıda bulunmak için büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Şirket, 2030 yılına kadar küresel operasyonlarını karbondan arındırma kararlılığını sürdürüyor ve bu kapsamda Karbonsuzlaştırma, Döngüsellik ve Çeşitlilik & Kapsayıcılık olarak adlandırdığı üç alandaki girişimlerini yürütüyor. Danfoss, sürdürülebilirliğe yatırım yapmaya, iklim ayak izini iyileştirmeye ve ESG hedeflerini gerçekleştirmeye devam edecek.

Diğer Haberler

Danfoss ve Hewlett Packard Enterprise’dan, veri merkezlerinde atık ısıyı enerjiye çeviren sürdürülebilir veri merkezi çözümü iş birliği

Danfoss ve Hewlett Packard Enterprise’dan, veri merkezlerinde atık ısıyı enerjiye çeviren sürdürülebilir veri merkezi çözümü iş…

Danfoss ve Hewlett Packard Enterprise (HPE), kullanıma hazır atık ısı geri kazanım modülü olan HPE BT…
Türkiye’nin karbondan arındırma yolculuğundaki güçlü çözüm ortağı Danfoss, 25.yılını kutluyor

Türkiye’nin karbondan arındırma yolculuğundaki güçlü çözüm ortağı Danfoss, 25.yılını kutluyor

25’inci yılını kutlayan Danfoss Türkiye, İklimlendirme Çözümleri, Güç Çözümleri, Güç Elektroniği ve Sürücüler olmak üzere üç…
“Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” webinarı, organize sanayi bölgelerinin karbondan arındırılması ve yeşil dönüşüm için ışık tuttu!

“Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” webinarı, organize sanayi bölgelerinin karbondan arındırılması ve yeşil dönüşüm için…

Yeşil organize sanayi bölgelerinin ihtiyaç duyduğu yeşil enerji dönüşümünü sağlayan ve yeşil enerjiye geçişi kolaylaştırıcı teknolojilerin…