• Mart 3, 2023

İSKİD 15. Dönem Mali Genel Kurulu Yapıldı

İSKİD 15. Dönem Mali Genel Kurulu Yapıldı

İSKİD 15. Dönem Yönetim ve Denetleme Kurulu Faaliyetlerinin görüşüldüğü Mali Genel Kurul, 24 Şubat Cuma günü DoubleTree Hilton Moda Otel’de üye firma temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. Divan Kurulunun yürüttüğü İSKİD Mali Genel Kurulu’nda, Sn. Tunç KORUN (Form) Divan Kurulu Başkanı, Sn. Doç. Dr. Deniz YILMAZ (Frigoblock) Divan Kurulu Başkan Yrd. ve Sn. Ece ULUĞTEKİN (Arçelik) Yazman olarak görev aldılar.

 

Mali Genel Kurulda, 15. Dönem Yönetim Kurulu faaliyetlerini İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN sunumunda üyelerle paylaştı. İSKİD komisyonlarının 2022 faaliyetleri ve 2023 planlarını, Sn. Emre KANDEMİR ( Eurovent AHU Ayna Çalışma Grubu Başkan Yrd.), Sn. Kıvanç ASLANTAŞ (Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu Başkan Yrd.), Sn. Erinç ÇELİK (Havalandırma Komisyonu Başkanı), Sn. Dr. Andaç YAKUT (Isı Pompaları Komisyon Başkanı), Sn. Tunç KORUN (İstatistik Komisyonu Başkan Yrd.), Sn. Mehmet ŞAHANER (Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyon Başkanı), Sn. Herman HAÇADURYAN(Pazarlama Komisyonu, Üniversite ve Sanayi İş Birliği Komisyon Başkanı), Sn. Ece ULUĞTEKİN (Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyon Başkanı), Sn. Manuel TOGAÇ (Uluslararası Tanıtım Komisyonu Başkanı), Sn. Ozan ATASOY(Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Komisyon Başkan Yrd.) sunumlarında üye firma temsilcileri ile paylaştılar. Komisyon sunumları sonrasında Sayman Sn. Süleyman KAVAS dernek mali tablolarını anlatan sunumunu gerçekleştirdi, yönetim kurulu ve denetleme kurulu ayrı ayrı ibra edildiler.

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN’ın yönetim kurulu adına gerçekleştirdiği “hoş geldiniz” açılış konuşması ile başlayan İSKİD Olağan Mali Genel Kurulu’nda DİDONYAN, “Bugün İSKİD 14 aktif komisyonu, komisyonlarda aktif olarak görev alan 250’den fazla temsilci ve 120 üye firması ile Türkiye HVAC&R sektörünün %90’ını temsil eden büyük bir ailedir. Genel Kurullarımız ise üyelerimizle yüz yüze buluşabilme imkanıyla büyük bir öneme sahiptir, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Konuşmasında ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketine özel olarak değinen DİDONYAN, “Ülke olarak deprem konusunda birçok adım atmamıza rağmen, ciddi bir yol kat edemedik. Acil yardım, kurtarma, iletişim, güvenlik gibi yaşamsal konularda da ciddi bir organizasyon sorunumuzun olduğunu yaşadığımız bu son deprem felaketleri ile maalesef çok kötü bir şekilde deneyimledik. Bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeği ile bu konuda acil olarak sorumluların tespit edilerek gerekli cezaları almaları sağlanmalı, bundan sonraki süreçte başta ilgili tüm devlet kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, deprem konusunda uzman yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlar, medya vb. tüm yapıların dahil olduğu geniş katılımlı, açık, şeffaf, bilim ve tekniği temel alan bir yol haritası belirlenmelidir. Bundan sonra umuyoruz ki ülke olarak deprem, sel, yangın gibi tüm felaketlerde gelişmiş, medeni bir ülkeye yaraşır şekilde, bilimi de kullanarak mücadele edebilir, hatta önleyebiliriz. Ülkemizdeki üniversiteler, bilim adamları ve STK’lar bu bilgi birikimine sahip, yetkin ve yeterlidir. Bu felakette hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı dilerken yaralı olarak kurtulan insanlarımıza da acil şifalar dileriz.” dedi.

İklimlendirme ihracatının ithalatı karşılama oranı % 93,5
Sektörün 2022 yılında enflasyonist ortamın yarattığı belirsizlikler ile mücadele ettiğini ve bu durumun Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabet edebilme gücünü zayıflatarak dış ticaret dengesini bozucu etki yaptığının altınız çizen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN, “Bu zorlu ekonomik koşullarda sektör firmalarımız İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği destekleri ile özverili çalışmalar yürütmüş ve iyi bir performans göstermiştir.  Türkiye iklimlendirme sektörü, 2022 yılını bir önceki yıla göre yüzde 7,9 artışla 6 milyar 680 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatmıştır.

Sektörün ihracatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken ihracatın ithalatı karşılama oranı ise % 93,5 olarak gerçekleşti. 2022 yılında ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Rusya ve Fransa olmuştur. Sektörün kilogram birim fiyatı 2021 yılında 4,63 dolar iken 2022 yılında 5,35 dolara çıktı. Bu başarı, ihracat yapan ısıtma, soğutma, yalıtım, havalandırma, tesisat gibi birçok alt sektör temsilcisi firmalarımızın başarısıdır.2023 yılının ülkemiz ve dünya için enerji, iklim ve politik krizlerle dolu, kolay bir yıl olmayacağını öngörsek de her zaman olduğu gibi el-ele vererek zorlukları aşacak, iş birliği ve dayanışma ile üretmeye, büyümeye ve paylaşmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda biz firmalara düşen ana görev bölünüp parçalanarak değil, birleşip büyüyerek kurumsallaşmak ve güçlerimizi birleştirerek Dünya ölçeğinde Global firmalara dönüşmek olmalıdır.” dedi.

Konuşmasında 25-28 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ISK SODEX fuarına da değinen DİDONYAN, ISK SODEX fuarının 2023 içerisinde sektörün en önemli etkinliği olacağını, üye firmaların İSİB ve HMSF bünyesinde altyapısı hazırlanan alım heyeti çalışmalarına aktif katkı koyarak ve müşterilerini fuara davet ederek, Türkiye HVAC&R sektörünün global bir oyuncu olmasına ve ihracatın artmasına önemli katkı sağlayacağının altını çizdi.

Sürdürülebilir dernek faaliyetler için genç kuşak dahil olmalı

İSKİD’in 30 yıllık geçmişine yakışır bir şekilde, kararlılıkla dernek çalışmalarını büyüterek ve güçlendirerek yeni nesillere devretmeyi planlamanın ve uygulamanın önemine değinen DİDONYAN “Özellikle ikinci ve üçüncü nesil şirket temsilcilerinin dernek çalışmalarına katkı koymasını, önderlerinin izinden ilerlemesini tavsiye etmek ve teşvik etmek gibi zor bir görevimiz bulunuyor. Umuyoruz ki sürdürülebilir faaliyetler için bu dönüşümü gerçekleştirir ve genç kuşakların dernek çalışmalarında daha fazla sorumluluk almalarını sağlayabiliriz.” dedi.

Sektör duayeni Metin Duruk özlemle anıldı
İSKİD Mali Genel Kurulu’nda sektör duayeni Sn. Metin DURUK da unutulmadı. DİDONYAN konuşmasında, “2022 yılı içerisinde kaybettiğimiz sektörümüzün kıymetli Ağabeyi, sektör duayenimiz, Yönetim Kurulu Başkanı olduğum İSKİD’in kurucu üyesi ve daha birçok sektör derneğinin de kurucu üyesi olan Sn. Metin DURUK’u saygı, sevgi ve bize bıraktığı değerleri ile anmak isterim. Sn. Metin DURUK, vizyonu, disiplini, enerjisi, yardım severliği, insana, doğaya, hayvanlara ve ülkesine olan derin sevgisi ve saygısı ile hepimiz için örnek olan çok kıymetli bir büyüğümüzdü. IŞIKLAR İÇİNDE UYUSUN.” dedi.

Toplantı sonunda İSKİD Faaliyetleri hakkında dilek ve temennilerin alındığı bölümde söz alan üyeler, İSKİD faaliyetlerine gelecekte yön verecek önerilerde bulundular.

Mali Genel Kurul, İSKİD üye firma temsilcileri ve sektörel basın temsilcilerinin katıldığı resepsiyon ile son buldu.

Diğer Haberler

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

Değişim ve Dönüşüme odaklanmış bir süreç bizi bekliyor…   Eylül 2023 tarihinde “İSKİD, Geleceğini Şekillendiriyor” mottosuyla…
İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” webinarı

İSKİD Eurovent Klima Santrali Ayna Komisyonu, 4 Haziran Salı günü saat 10:00’da “Klima Santrali Eurovent Enerji…
İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD’ten, SOĞUK DEPO TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI webinarı

İSKİD Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu, 28 Mayıs Salı günü saat 10:00’da “SOĞUK DEPO TASARIM…