• Nisan 30, 2024

TÜYAK tarafından hazırlanan BYKHY Uygulama Kılavuzu Kitabı yayımlandı

TÜYAK tarafından hazırlanan BYKHY Uygulama Kılavuzu Kitabı yayımlandı

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (BYKHY) Uygulama Kılavuzu Kitabı için TÜYAK tarafından yapılan duyurudur.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in farklı yorumlanmaya açık olan birçok hükmünde ne kastedildiğini doğru anlayabilmek için, bu yönetmeliğin hazırlanması sırasında esas alınmış olan standartlardaki ve/veya konuyla ilgili uluslararası geçerliliği kabul edilen standartlardaki benzer uygulamalarla karşılaştırma yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu amaçla, ilk etapta yönetmeliğin mimari ve inşai yangın güvenlik önlemlerini kapsayan ilk 66 maddesine açıklayıcı görsellerle ilave açıklamalar getiren Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik-Uygulama Kılavuzu (BYKHY Uygulama Kılavuzu) kitabını yayınlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu kılavuzun; idareler, yapı sahipleri, işveren ve işveren temsilcileri, tasarımcılar, müteahhitler veya yapımcı firmalar, işletme teknik ekipleri, denetim kuruluşları, danışmanlar, sigorta kuruluşları, üreticiler ve yangın güvenliği ile ilgilenen diğer kişi ve kurumlar tarafından ilgili yönetmelik hükümlerinde tereddütte kalınan hususlarla ilgili olarak, TÜYAK komisyonumuzun uzman üyelerinin ortak görüşlerini yansıtan bir referans olarak kullanılmasını amaçladık.

Bu uygulama kılavuzunda yer alan bilgiler, üç farklı renk yazı karakteri ile ifade edilmiş olup, siyah renkli yazılar yönetmeliğin orjinal hükümleridir. Farklı yorumlamaya müsait olan yönetmelik hükümleri arasında, uygulamadaki önemi de dikkate alınarak belirlenenler için, ilgili hükmün altında mavi renkli yazılarla açıklamalar yapılmış ve gerektiğinde açıklayıcı görseller paylaşılmıştır. Bunların dışında “Komisyon Görüşü” ifadesi ile başlayan ve bordo renkli yazılarla belirtilen kısımlarda ise, değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulan yönetmelik hükümlerine ve söz konusu değişiklik önerilerini gerekçeleri ile uluslararası geçerliliği kabul edilen standartlardaki karşılığı olan referanslara yer verilmiştir.

BYKHY Uygulama Kılavuzu kapsamında ayrıca, son yıllarda itfaiye kurumlarımızın üzerinde en çok bilgi arayışı içerisinde oldukları konulardan biri olan Güneş Enerji Santrali (GES) tesisleri ve özellikle de bu tesislerin bina çatılarındaki uygulamalarına da yer verilmiştir. Bu konuyla ilgili TÜYAK’a iletilen talep ve görüşler doğrultusunda, uluslararası geçerliliği kabul edilen standartlar, itfaiyelerin görüşleri ve yaşanan yangınlardan edinilen tecrübeler neticesinde, komisyonumuz tarafından bina çatılarındaki GES uygulamaları için yangın güvenliğine yönelik bir önlem paketi belirlenmiş ve bu uygulama kılavuzunda Madde 66’nın sonuna ilave edilen “EK-A. Bina Çatılarındaki Güneş Enerji Santrali (GES) Tesisleri” başlıklı komisyon görüşü ve bir uygulama örneği ile birlikte kamuoyunun dikkatine sunulmuştur.

Bu uygulama kılavuzunda yer verdiğimiz komisyon görüşlerimizin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yönetmelik değişiklikleri konusunda yetkili birimleri tarafından dikkate alınmasını temenni ediyoruz. Bu kılavuzda yer verdiğimiz açıklamalar ve komisyon görüşleri hakkında olumlu veya olumsuz olarak TÜYAK’a yazılı olarak iletilecek görüşler, ilerleyen süreçte bu kılavuzun güncellenmesi ve yönetmeliğin diğer kısımlarına yönelik benzer uygulama kılavuzları hazırlanması konusunda komisyonumuzun yürüteceği çalışmalara yön verecektir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerinin daha kolay anlaşılır hale getirilmesi, farklı yorumlamalara açık olan hükümlerin açıklığa kavuşturulması ve yönetmeliğin daha uygulanabilir hale getirilmesi için yapılabilecek yönetmelik değişikliği çalışmalarında dikkate alınması temennisiyle hazırladığımız ve komisyon üyelerimizin ortak yorum ve değerlendirmelerini yansıtan bu uygulama kılavuzunu kamuoyunun dikkatine sunuyor ve bu kılavuzu kullanacak kişi ve kurumlar için faydalı olmasını diliyoruz.”

Bedeli karşılığında TÜYAK ofisten temin edebileceğiniz “BYKHY Uygulama Kılavuzu” kitabıyla ilgili detaylara info@tuyak.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

TÜYAK
Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı / Yangından Korunma Derneği
www.tuyak.org.tr
T. +90 212 320 2404

Diğer Haberler

Danfoss’tan satış temsilcilerinin verimliliğini artıracak yeni program: “Danfoss GO”

Danfoss’tan satış temsilcilerinin verimliliğini artıracak yeni program: “Danfoss GO”

Danfoss Türkiye İklimlendirme Çözümleri iş kolu, Danfoss ürünlerini, çözümlerini ve Türkiye’deki başarılı temsilcilerini bir araya getiren…
Wilo, Satış Sonrası Hizmetleri ile Güçlü ve Güvenilir Çözümler Sağlıyor

Wilo, Satış Sonrası Hizmetleri ile Güçlü ve Güvenilir Çözümler Sağlıyor

Su teknolojileri devi Wilo, yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedefleyerek satış sonrasında doğru ve hızlı bir şekilde…
DemirDöküm Akademi, Yeni Eğitiminde Çevik Çözümler ve Yenilikçiliğe Odaklandı

DemirDöküm Akademi, Yeni Eğitiminde Çevik Çözümler ve Yenilikçiliğe Odaklandı

İnovasyon ve müşteri odaklı yaklaşımıyla sektörde fark yaratan DemirDöküm, DemirDöküm Akademi çatısı altında düzenlediği eğitimlere hız…