• Temmuz 17, 2023

Klima Kullanımında Tasarruf Sağlayan Öneriler

Klima Kullanımında Tasarruf Sağlayan Öneriler

Yaz aylarında tasarruflu klima kullanımı hem enerji maliyetlerinin düşürülmesi hem de çevresel etkinin azaltılması bakımından fayda sağlıyor. Bu faydanın, sürdürülebilir bir yaşam açısından da değerli olduğunu vurgulayan Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, yazın tasarruflu klima kullanımı için gerekli olan püf noktaları açıkladı.

 

Enerji tasarrufunun giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, evlerde kullanılan klimalarda enerji tasarrufuna gitmenin hem ay sonundaki elektrik faturalarına hem de uzun vadede çevreye katkı sağladığını vurgulayan Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan yazın tasarruflu klima kullanımı için yapılması gerekenleri anlattı.

 

Oda büyüklüğüne uygun klima seçilmeli

Henüz klima almayanlar için tasarruf açısından dikkat edilmesi gereken ilk kriterin, oda büyüklüğü ile klima büyüklüğü eşleşmesi olduğunu belirten Doğan; “Ortam için gereğinden büyük ya da küçük klimalar enerji tasarrufu yapılmasına engel olabilir. Özellikle yeni nesil klimaların pek çoğu, enerji tasarruf modu ile de birlikte geliyor. Gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçebilen bu mod, özellikle uzun süre klima çalıştırılacak ortamlarda değer kazanıyor. Klimanın odada en nitelikli şekilde çalışacağı yere montajının yapılması da önemli. Örneğin, salondaki oturma grubuna ya da yemek masasına uzak bir noktaya monte edilen klima istenen iklimlendirmeyi sağlamayabilir. Bunun için de cihazın daha yüksek hızlarda ve uzun süre çalıştırılması gerekebilir. Bu nedenle cihazın montajı için ideal bir nokta belirlenmeli” dedi.

 

Klima filtreleri periodik olarak temizlenmeli

Klimayı en uygun sıcaklığa getirmenin enerji tasarrufunu destekleyen bir uygulama olduğunun altını çizen Doğan; “Klimanın tasarruflu kullanımının yollarından biri de ilgili sıcaklık ayarını yapabilmekten geçiyor. Genellikle yaz aylarında 24 ila 26 derece arasında bir sıcaklığı tercih etmek mümkün. Düşük sıcaklıklar enerji tüketimini artırabilir. Programlanabilen klima termostatları, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutabilir. Isı seviyesinin kontrolü sayesinde enerji tüketimini azaltmak ve gereksiz çalışmayı önlemek mümkün. Klimanın filtreleri cihazın verimine önemli ölçüde etki eden parçalardır. Özellikle temizliği yapılmayan, kirli filtreler klimanın verimini düşürebilir. Bu da daha çok klima kullanımı ve daha fazla enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Periyodik olarak filtre temizliği yaparak enerji tasarrufu sağlanabilir” şeklinde bilgi verdi.

 

Klima gereksiz yere açılıp kapatılmamalı

Gereğinden fazla aç – kapa yapılan klimalarda enerji sarfiyatının da birkaç kat artış gösterebileceğine dikkat çeken Caner Doğan şu eklemeleri yaptı: “Ayrıca klimanın periyodik zaman aralıklarında bakıma sokulması da verimliliği artıracaktır. Dış ünitenin temizliği ya da filtre değişimi buna örnek gösterilebilir. Hatta yaklaşık 10 yıldan eski klimaların da yenilenmesi gerekebilir.”

Diğer Haberler

Alarko Carrier, yeni VRF klima sistemi Carrier Super Y Serisi’ni tanıttı

Alarko Carrier, yeni VRF klima sistemi Carrier Super Y Serisi’ni tanıttı

İklimlendirme sektörünün öncü markası Alarko Carrier, inovatif tasarımlarına bir yenisini daha ekleyerek, VRF klima sistemlerinden ‘Carrier…
Alarko Carrier, Türkiye İklimlendirme Sektörünün En Değerli Markası Seçildi

Alarko Carrier, Türkiye İklimlendirme Sektörünün En Değerli Markası Seçildi

Türkiye’nin önde gelen iklimlendirme çözümleri sağlayıcısı Alarko Carrier, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan…
Alarko Carrier, Hijyenik Klima Santralleri Alanındaki Tecrübesini Dubai’de Paylaştı

Alarko Carrier, Hijyenik Klima Santralleri Alanındaki Tecrübesini Dubai’de Paylaştı

İklimlendirme sistemlerinin öncü markası Alarko Carrier, AHI Carrier tarafından 1-2 Mayıs 2024 tarihlerinde Dubai’de düzenlenen “Meeting…