• Mart 7, 2024

Siemens Türkiye’nin Enerji Verimliliği Projesi, Şevkat Emprime Boya’nın Karbon Salımını Yıllık 1050 Ton Azalttı

Siemens Türkiye’nin Enerji Verimliliği Projesi,  Şevkat Emprime Boya’nın Karbon Salımını  Yıllık 1050 Ton Azalttı

Siemens Türkiye, sürdürülebilirliği şirket kültürünü tüm süreçlerinde merkeze alarak, “gelecek için bugünü dönüştürmeye” devam ediyor. Şirketlere hazırladığı ihtiyaca özel enerji verimliliği projeleri ile karbon ayak izinin azaltılmasına önemli katkılar sunan Siemens Türkiye’nin, Şevkat Emprime Boya ile hayata geçirdiği iki yeni enerji verimliliği projesi, yaklaşık yüzde 12 tasarruf oranına bağlı olarak karbon salımının yıllık 1050 ton
azaltılmasını sağladı. 

 

Siemens Türkiye, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği özel enerji verimliliği projeleri ile müşterilerini ve ülkemizi karbon nötr olma hedeflerine taşıyarak ekonomiye önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarına hız kesmeden devam eden Siemens Türkiye, Türk hazır giyim endüstrisinin uluslararası pazarlardaki deneyimli ve başarılı temsilcisi Şevkat Emprime Boya ile iki yeni enerji verimliliği projesini hayata geçirdi.

Şevkat Emprime Boya’da uygulanan proje ile verimsiz çalışan sistemlerin yenilenmesi ve atık ısı kazanımı ile enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirildi. Projelerde doğalgazdan tasarruf sağlanırken, karbon salımı hedeflenen yaklaşık yüzde 12 tasarruf oranına bağlı olarak yıllık 1050 ton azaltıldı.  1,5 yıl gibi kısa sürede tamamlanan proje ile tesisin enerjide dışa bağımlılığını da yılda 5.000 Mwh azaltıldı. Siemens Türkiye, her iki proje için teknik danışmanlık hizmetinin yanı sıra Siemens Finansal Kiralama AŞ aracılığı ile finansman desteği de sağladı.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis: “Verimlilik projelerinin önemi hem ülkemiz hem de üretim sektörü oyuncuları için daha da artıyor”

İş birliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis, “Enerjinin verimsiz kullanımı, ekonomik kayıplarda büyük bir rol oynuyor. Dünya genelinde enerji maliyetleri giderek artarken, verimlilik projelerinin önemi hem ülkemiz için hem de üretim sektörü oyuncuları için daha da artmaktadır. Siemens Türkiye olarak, enerji verimliliğine yönelik inovatif teknolojilerimizle enerjinin en verimli şekilde kullanılmasına ve endüstrilerin sürdürülebilir yöntemlerle üretim yapmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Direktörü Tolga Afşin: “Proje ile hem enerji tasarrufunun artmasını hem de potansiyel enerjinin geri kazanılmasını sağladık”

Enerji verimliliği ve karbondan arınma konularının şirketlerin büyüyebilmede ve rekabette en önemli hedefi haline geldiğini söyleyen Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Direktörü Tolga Afşin şöyle konuştu: “Bu doğrultuda ülkemizde tekstil sektörünün önde gelen firmalarından Şevkat Emprime Boya ile imzaladığımız Enerji Performans Servisleri projesinin ilk aşamasında şirketin enerji kullanım özellikleri ve ihtiyaçlarına yönelik bir enerji haritası oluşturduk. Elde ettiğimiz bilgilere göre tasarladığımız proje sayesinde Şevkat Emprime Boya’da hem enerji tasarrufunun artmasını hem de potansiyel enerjinin geri kazanılmasını sağladık. Siemens Türkiye olarak sonuçlarını garanti güvencesiyle sunduğumuz projeler kapsamında, bir atık sıcak su geri kazanım sistemi kurulumu ve iki ramöz makinesi otomasyon sisteminin revizyonu da gerçekleşti.”

 

Şevkat Emprime Boya Genel Müdürü Yücel Gürkan: “Enerji performans garantisi vermesi ve finansman desteği Siemens Türkiye’yi tercih etmemizde etkili oldu”

Şevkat Emprime Boya Genel Müdürü Yücel Gürkan iş birliğine yönelik açıklamasında “Bu proje için yola çıkarken, en önemli önceliklerimizden biri kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğumuz bir çözüm ortağı ile çalışmaktı. Bunun yanı sıra Siemens Türkiye’nin danışmanlık ve mühendislik uygulamalarını gerçekleştirmekle birlikte enerji performans garantisi veren ve aynı zamanda finansman desteği de sağlayan tek şirket olma özelliği, bu kararı vermemizde etkili oldu” dedi.

 

Şevkat Emprime Boya Fabrika Müdürü Aslı Nizipli: “Siemens Türkiye’nin dijital çözümleri ile enerji tasarrufumuzu anlık olarak takip edip raporlayabileceğiz”

“Siemens Türkiye’yi tercih etmemizde yenilikçi çözümleri, mühendislik uzmanlığı ve başarısı kanıtlanmış projelerinin yanı sıra tasarruf edilecek enerji miktarı için sunulan garantinin de önemli bir payı bulunuyor” diyen Şevkat Emprime Boya Fabrika Müdürü Aslı Nizipli ise sözlerine şöyle devam etti: “Bu projede Siemens Türkiye’nin dijital çözümleri ile enerji tasarrufumuzu anlık olarak takip edip raporlayabileceğiz. Enerji verimliliği ve geri kazanımlarından doğacak ek kaynakların dijitalizasyon ve sürdürülebilirlik gibi farklı alanlarda değerlendirilebilecek olması bizim için önemli bir fayda. Bu çerçevede, teknoloji ve mühendislik çözümlerine her zaman güvendiğimiz ve sektöründe lider olan Siemens Türkiye ile yola çıkmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

0.9.142

Diğer Haberler

Borusan EnBW Enerji ve Siemens Türkiye arasında iş birliği niyet mektubu imzalandı

Borusan EnBW Enerji ve Siemens Türkiye arasında iş birliği niyet mektubu imzalandı

Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji ve Siemens Türkiye, elektrikli araç ve şarj istasyonları alanında sürdürülebilir…
Siemens Türkiye 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Siemens Türkiye 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

SIEMENS TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YAKLAŞIMIYLA HER GÜNÜ DÖNÜŞTÜRÜYOR   Siemens Türkiye, sürdürülebilirlik eylem ve hedeflerini paylaştığı 2023…
Siemens Türkiye ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İş Birliğinde Dijital Endüstri, Ar-Ge ve Yazılım Laboratuvarı Hizmete Açıldı

Siemens Türkiye ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İş Birliğinde Dijital Endüstri, Ar-Ge ve Yazılım Laboratuvarı Hizmete…

Siemens Türkiye, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) iş birliğinde geleceğe yön veren dijital endüstri, Ar-Ge ve…