• Nisan 12, 2023

Viessmann ISH Fuarı’na Yeni Nesil Isı Pompaları ve Invisible Ürünüyle İmza Attı: “A family for positive change”

Viessmann ISH Fuarı’na Yeni Nesil Isı Pompaları ve Invisible Ürünüyle İmza Attı: “A family for positive change”

Krize rağmen 2022’de 4 milyar Euro’ya ulaşan cirosu ve çevreci iklimlendirme çözümlerine yaptığı rekor yatırımla ses getiren Viessmann, Frankfurt’taki dünyanın önde gelen fuarı ISH’da yeni nesil ısı pompaları ve sektörde bir devrim niteliğinde olan Viessmann Invisible başta olmak üzere, yenilikçi ürünlerini sergiledi.

13-17 Mart tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleşen fuar kapsamındaki basın toplantısında, Viessmann Climate Solutions CEO’su Thomas Heim tarafından, aile şirketinin; Ukrayna savaşı, küresel tedarik sorunu ve pandemi gibi büyük zorluklara rağmen 2021’de satışlarında güçlü bir artış kaydederek, partnerleriyle birlikte büyüme rotasını sürdürmeyi başardığı paylaşıldı. 2022 yılında cironun % 19 artarak toplam 4 milyar Euro’ya ulaştığı ve art arda altıncı yılda yeni bir rekor kırıldığını, dünya genelindeki Viessmann çalışanı sayısının da 13.000’den 14.500’e yükseldiğini ifade eden CEO, içinde bulunduğumuz yılın ilk iki ayına bakıldığında; stratejik hedeflerin ulaşılması adına umut verici bir başlangıç yapıldığını söyledi.

Thomas Heim sözlerine şöyle devam etti: “İklimlendirme çözümlerimiz, CO2 emisyonlarının 2030 yılına kadar, 1990 yılına kıyasla en az % 55 oranında azaltılması anlamına gelen Avrupa iklim hedeflerine ulaşılmasını desteklemektedir. Gelecekte satılacak ısı pompalarının sayısı da bu süreçte önemli bir rol oynayacaktır. Bu önemli misyon göz önüne alındığında; 2022 yılındaki ilerlememizden gurur duyuyoruz. Attığımız adımın ne kadar doğru olduğu, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un geçen yıl genel merkezimizi ziyaret etmesiyle de bir kez daha ortaya çıkmıştır. İnşaat sektöründeki enerji dönüşümünün ikinci ana ayağı da dijitalleşmedir. Biz de, benzersiz Viessmann One Base platformumuzla, ürün ve sistemlerimizin birbirleriyle ve dijital hizmetlerimizle sorunsuz bir şekilde iletişim kurması için gerekli koşulları yarattık.”

Viessmann Grubu, geçtiğimiz yılda, önde gelen entegre klima çözümleri üreticilerinden biri olma yolundaki dönüşümünü de başarıyla sürdürdü ve grubun “Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlıyoruz.” olarak belirlenmiş olan amacına daha da fazla katkı sağladı: Şirketin büyümesi, sürdürülebilir iklimlendirme çözümlerine yönelik yüksek talep nedeniyle hızlandı. Bunlar arasında doğal soğutucu akışkanlı ısı pompaları, biyokütle, solar termal, fotovoltaik, elektrik depolama, çevreci gazlar ve çevreci sıvı yakıtlar için ısıtma sistemleri, havalandırma çözümleri, bölgesel ve yerel ısıtma çözümleri ve dijital hizmetler yer almaktadır.

Viessmann, geçen yıl Mayıs ayında çevreci iklimlendirme çözümlerinin genişletilmesi için bir milyar Euro’luk rekor bir yatırım yapacağını duyurmuştu. Bu süreçte ısı pompaları için geliştirme kapasitesini arttırdı ve bu alanda çalışan sayısını neredeyse iki katına çıkardı. Yeni Vitocal-250-A/-150-A ısı pompası üretimi, tescilli Vitocharge batarya sisteminin geliştirilmesi, yeni Viessmann Invisible kompakt çözümü ve Polonya’da yeni bir ısı pompası fabrikasının temelinin atılması da aile şirketinin çevreci iklimlendirme çözümleri atağının önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

Toplantıdaki konuşmacılardan, Viessmann Grubu Halkla İlişkiler ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Alix Chambris; “Ürün programının yenilenebilir çözümlere doğru kayması, iklim ve enerji güvenliğine katkıda bulunmak için yüzyılın fırsatıdır. Büyüme ve emisyonları birbirinden ayırabileceğimizi geçmişte zaten gösterdik, bu da bizi bugün artan enerji fiyatları karşısında daha dirençli kılıyor. Sonuçta, 2005-2020 döneminde, satışlarımızı % 150 oranında arttırmamıza rağmen, emisyonlarımızı % 50 oranında azalttık. Artık enerji dönüşümünü daha da hızlı bir şekilde arttırmak bizim ortak sorumluluğumuzdur.” şeklinde konuştu.

Chambris sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu amaçla Viessmann Grubu için bilime dayalı iklim hedefleri belirledik. Bunlardan ilki için, 2030 yılına kadar kendi emisyonlarımızda 2019 yılına kıyasla % 50 oranında mutlak bir azalma sağlamayı planlıyoruz. İkinci iklim hedefimiz, kullanım aşaması dahil olmak üzere tedarik zincirimiz ve ürünlerimizin ekonomik emisyon yoğunluğunu aynı dönemde % 55 oranında azaltmayı hedefliyor. ‘LEAP to net-zero’ stratejimiz ile tüm çalışanlarımızı ve partnerlerimizi birlikte pozitif değişim yaratmaları için güçlendiriyoruz. Bu; ISH sırasında sergilenen iklimlendirme çözümlerimizden de anlaşılmaktadır.”

CEO Thomas Heim, Alix Chambris, CTO Dr. Markus Klausner ve CSO Dr. Karsten Hoppe ile birlikte “A family for positive change” olarak belirlenen fuar konsepti çerçevesinde, ilk kez ISH’da sergilenen yaklaşık 60 adet yüksek verimli iklimlendirme çözümünü tanıttı.

Viessmann Climate Solutions CSO’su Dr. Karsten Hoppe de toplantıda söz alarak,  “Partnerlerimizin kendilerini büyük Viessmann ailesinin bir parçası olarak hissetmelerini amaçlıyor ve mevcut zorlukların üstesinden gelme konusunda onlara destek olmak istiyoruz. Bu amaçla ürünlerimizi, çözümlerimizi ve hizmetlerimizi dört farklı senaryoda sergiledik. Buna ek olarak, bir fuarda ilk kez, “Viessmann Ailesi” duygusunu dev bir LED ekran üzerinde görselleştirdik. Burada her iş ortağımız, büyük Viessmann ailesinin bir parçası olduğunu gösterme fırsatına sahip. Ayrıca, özellikle ısı pompaları alanında günümüzün profesyonel gereksinimlerine en iyi şekilde hazırlanmaları için, partnerlerimize uzaktan katılma imkanı sağlayan, genişletilmiş çevrimiçi seminer yelpazemizi de sunuyoruz.” dedi.

Toplantıda son olarak söz alan CTO Dr. Markus Klausner, fuarda dört farklı uygulama alanında  sergilenen yeni iklimlendirme çözümlerini tanıttı. Klausner, özellikle yeni binalar için tasarlanan modern bir ısı pompası, kullanım sıcak suyu deposu ve isteğe bağlı evsel havalandırma ile güç depolamadan oluşan ve yerden tasarruf sağlayan bir çözüm olan ‘görünmez ısıtma sistemi’ Viessmann Invisible’ı önemli bir yenilikçi adım olarak nitelendirdi. Bu yenilik ile, daha önce kazan dairesi olarak kullanılan alanlar, ek bir yaşam alanına dönüştürüyor; örneğin, çocuklar için bir çalışma veya oyun odası haline geliyor. CTO, ayrıca; tamamı doğal soğutucu akışkan propan (R 290) ile çalışan havadan suya monoblok ısı pompaları ile gaz yakıtlı yoğuşmalı kazanlardan oluşan hibrit sistemler alanındaki yeniliklere dikkat çekerek, hibrit sistemler söz konusu olduğunda, basit güçlendirme çözümleri, yani mevcut doğal gaz veya sıvı yakıt ile çalışan ısıtma sistemlerine sonradan bir ısı pompası eklenmesi ile, yenilenebilir enerji kaynaklarının payının % 70’in üzerine çıkarılabileceğini ifade etti.

Diğer Haberler

Viessmann’dan Energypool Havuz Isı Pompası ile İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji Çözümlerine Yeni Bir Katkı

Viessmann’dan Energypool Havuz Isı Pompası ile İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji Çözümlerine Yeni Bir Katkı

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörünün öncü kuruluşlarından Viessmann, ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Piyasadan gelen yoğun…
Viessmann için Geleceğe Doğru Büyük Bir Adım

Viessmann için Geleceğe Doğru Büyük Bir Adım

Viessmann Grubu en büyük iş alanı olan Climate Solutions departmanını, akıllı iklimlendirme ve enerji çözümleri alanında…
İMBAT, 2023 ISH FRANKFURT FUARI’nda Güçlü Bir Ekip ile Dikkat Çekti

İMBAT, 2023 ISH FRANKFURT FUARI’nda Güçlü Bir Ekip ile Dikkat Çekti

İmbat, 13-17 Mart 2023 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilen “ISH 2023 Bina, Enerji, Klima Teknolojileri, Yenilenebilir…